Jaunzēlandes mērķi izskaust smēķēšanu kavē «veipu epidēmija» bērnu vidū

Jaunzēlandē šomēnes stājas spēkā jauni noteikumi, lai ierobežotu e-cigarešu epidēmiju jauniešu vidū un šī produkta negatīvo ietekmi uz vidi. Valstī, kura plāno pilnībā izskaust smēķēšanu, arvien populārākas kļūst e-cigaretes, turklāt satraukumu raisa to lietošana jauniešu vidū. 2021. gadā Jaunzēlandē regulāri "veipoja"gandrīz 10% bērnu, kas bija tikai 14 gadus veci.

Līdz 2025. gadam smēķētāju īpatsvaram sabiedrībā jābūt ne vairāk kā 5%, tā paredzējusi Jaunzēlandes valdība. Lai panāktu iecerēto, valstī tika paredzēti dažādi pasākumi – samazināt cigarešu tirdzniecības vietu skaitu un pakāpeniski paaugstināt vecumu, no kura valstī drīkstēs iegādāties tabakas produktus. Taču darāmo darbu sarakstam pievienojies vēl viens punkts – kā tikt galā ar pieaugošo e-cigarešu izplatību jauniešu vidū. 

Lai arī e-cigaretes valstī drīkst iegādāties tikai no 18 gadu vecuma, arī to reklāma un lietošana skolās ir aizliegta, vēl 2021. gadā Jaunzēlandē regulāri "veipoja" aptuveni 10% bērnu, kas bija vien 14 gadus veci. Turklāt šis skaitlis, salīdzinot ar 2019. gadu, bija trīskāršojies.

"Man tas ("veips") kļuva pieejamāks, un es kļuvu atkarīga. Tajā laikā visi man apkārt lietoja e-cigaretes," raidsabiedrībai BBC atklāja Koko. Lai aizsargātu viņas identitāti, meitenes vārds ir mainīts. Viņa pirmoreiz šo produktu izmēģināja 12 gadu vecumā. 

E-cigaretes meitene sāka lietot skolā, taču, kļūstot atkarīga, to vēlējās darīt arī pārējā laikā:

"Mani vairāk piesaistīja tādas garšas kā "Persiku ledus" vai "Līčiju-vīnogu". Veikalos var atrast arī dažādas videospēļu iedvesmotas e-cigaretes – tās ir košās krāsās, ar tādiem aromātiem kā košļājamā gumija vai cukurvate," stāstīja meitene.

Ilustratīvs attēls, vienreizlietojamās e-cigaretes
Ilustratīvs attēls, vienreizlietojamās e-cigaretes

Koko arī stāstīja, ka vecāki par viņas atkarību esot dusmojušies. Lai sodītu atvasi, meitenei atņemts telefons. 

E-cigaretes skolēni varot iegādāties ļoti viegli – tos viņiem pārdod vecāki bērni. Daži veikali pat nepārbauda klientu vecumu:

"Jūs varat vienkārši ieiet un pateikt: "Es gribu zemeņu, aveņu, arbūzu (e-cigaretes)", un viņi jums tās pārdos. Jūs varat iet uz veikalu pat skolas uniformā, un viņi neko nesaka," piebilda Koko.

"Veipi" visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, ir kļuvušas par ļoti populāru tradicionālo cigarešu aizstājēju. Tās pat uzskata par drošākām veselībai, jo šī produkta sastāvā nav kaitīgās tabakas. Piemēram, Lielbritānijas valdība pat tās ieviesusi savā "swap to stop" jeb "apmaini, lai atmestu" programmā. Tās ietvaros smēķētājiem šie produkti tiek izsniegti, lai veiksmīgāk cīnītos ar kaitīgo ieradumu.

Veselības eksperti gan norāda, ka arī šāda smēķēšana nav bez zināma riska – "veipi" satur aromatizatorus, kuru ilgtermiņa ietekme uz veselību vēl nav pilnībā skaidra.

Arī Jaunzēlandes valdība līdz šim "veipus" aizstāvējusi, apgalvojot, ka arvien vairāk pierādījumu liecina, ka šo produktu lietošana var palīdzēt cilvēkiem atmest smēķēšanu. Tiesa, valdības vadītāji arī atzina, ka e-cigarešu popularitāte jauniešu vidū ir satraucoša, tāpēc valstī ieviesti jauni noteikumi.

Turpmāk aizliegta būs lielākā daļa vienreizlietojamo ierīču – tirgot drīkstēs tikai tādas, kurām var izņemt un nomainīt baterijas. "Veipus" būs atļauts tirgot veikalos, kas atrodas ne tuvāk par 300 metriem no skolām un maoru kopienu pulcēšanās centriem (maoru kopienā ir īpaši augsts smēķētāju īpatsvars – teju 30%).

Lai arī aromātu daudzveidība nav aizliegta, to aprakstiem uz produkta turpmāk jābūt vispārīgiem. 

"Ananāsu saldējums" – vēsta kādas dzeltenas e-cigaretes apraksts. 

""Ananāsu saldējums" nav mērķēts uz auditoriju, kas ir jau 30 gadus smēķējoši cilvēki," sacīja Vons Kjulots, kādas vidusskolas direktors Oklendas dienvidos. Viņš sarunā ar BBC norādīja, ka Jaunzēlandē tieši skolas ir kļuvušas par e-cigarešu epidēmijas epicentru un liela daļa produktu ir mērķēti uz jauniešiem.

"Iespējams, ka tās [e-cigaretes] palīdz cilvēkiem atmest smēķēšanu, bet šobrīd mums ir pārāk daudz jauniešu, kuri iepriekš nekad nebūtu lietojuši vai domājuši par cigarešu lietošanu, bet kuriem tagad ir divi vai pat trīs "veipi","

viņš piebilda.

"Skolā ir vairāk pusaudžu, kas "veipo", nekā tādu, kas "neveipo". Un viņi pārpilda tualetes," direktora teiktajam piebalsoja Koko, "un, kad parādījās dažādas garšas – tās aizrāva visus bērnus."

Līdzīga situācija vēl nesen bija arī Austrālijā. Lai arī tur šis produkts primāri bija paredzēts pieaugušajiem, kas vēlējās atmest smēķēšanu, realitātē "veipus" lietoja tikai viens no 70 pieaugušajiem, kamēr jauniešu vidū (14–24 gadi) šis īpatsvars bija vairāk nekā desmit reizes lielāks. Šobrīd e-cigaretes tur iegādāties var tikai ar ārsta izrakstu.

Ilustratīvs attēls, vienreizlietojamās e-cigaretes
Ilustratīvs attēls, vienreizlietojamās e-cigaretes

Jaunzēlandē aizliegt e-cigaretes pavisam vēl nesteidz. Šī produkta aizliegšana varētu tikai veicināt tā izplatību melnajā tirgū, vērtēja Bens Jūdens, kurš jau gandrīz 20 gadus strādājis pie tabakas izplatības ierobežošanas kampaņām Apvienotajā Karalistē un Jaunzēlandē.

"Nav šaubu, ka mūsu smēķēšanas rādītāji ir ļoti ieguvuši no tā, ka desmitiem tūkstošu cilvēku ir pārgājuši no smēķēšanas uz "veipošanu". Pēdējo divu vai trīs gadu laikā smēķētāju skaits šeit (Jaunzēlandē) ir samazinājies par trešdaļu. Tas patiešām ir vēl nebijis gadījums," viņš teica.

Jūdens gan piebilda, ka Jaunzēlandes valdība e-cigarešu tirgu regulējusi pārāk lēni un, lai arī smēķētāju skaits ir krities, ievērojami augusi šī produkta popularitāte jauniešu vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti