Jaunzēlande plāno aizliegt cigarešu pārdošanu nākamajām paaudzēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jaunzēlande plāno aizliegt cigarešu pārdošanu nākamajām paaudzēm, lai pakāpeniski izskaustu smēķēšanu, ceturtdien paziņojusi valdība.

Topošā likuma mērķis ir panākt, lai jauniešiem, kam likuma ieviešanas brīdī būs 14 gadu, vairs nekad nebūtu iespējas legāli nopirkt cigaretes. Vecums, no kura varēs iegādāties tabakas izstrādājumus, līdz ar to ar katru gadu pieaugs.

Pētījumi rāda, ka 80% smēķētāju ir sākuši smēķēt pirms 18 gadu vecuma.

Jaunzēlandē smēķēšana nogalina līdz pat 5000 cilvēku gadā. Pašlaik smēķē ap 12% iedzīvotāju, bet tas ir krietni mazāk nekā pirms desmit gadiem (18%).

Jaunzēlandes valdības mērķis ir panākt, lai 2025. gadā smēķētāju īpatsvars būtu ne vairāk kā 5%. Šī mērķa sasniegšanu apgrūtina salīdzinoši lielais smēķētāju īpatsvars maoru kopienā (ap 30%).

"Mēs vēlamies pārliecināties, ka jaunieši nekad nesāk smēķēt, tāpēc mēs noteiksim par pārkāpumu pārdot vai piegādāt tabakas produktus jauniešiem," paziņoja veselības ministre Aješa Veralla.

"Kļūstot vecāki, viņi un nākotnes paaudzes nekad nevarēs legāli iegādāties tabaku, jo patiesība ir tāda, ka nav droša vecuma, lai sāktu smēķēt," uzsver ministre.

Saskaņā ar jauno likumu cilvēki varēs iegādāties vienīgi tabakas produktus ar ļoti zemu nikotīna līmeni un tiks ierobežota tabakas produktu tirdzniecība.

"Šī ir vēsturiska diena mūsu tautas veselībai," paziņoja Veralla.

Viņa sacīja, ka smēķēšana ir galvenais novēršamais nāves cēlonis Jaunzēlandē un izraisa katru ceturto vēža gadījumu. Ar smēķēšanu saistīts kaitējums ir īpaši izplatīta maoru vidū, Klusā okeāna kopienās un starp iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem.

"Lai gan smēķēšanas rādītāji virzās pareizajā virzienā, mums ir jādara vairāk un ātrāk, lai sasniegtu savu mērķi. Ja nekas nemainīsies, paietu gadu desmiti, līdz maoru smēķēšanas rādītāji nokritīsies zem 5%," sacīja Veralla.

Viņa pavēstīja, ka tiks atbalstīti arī praktiski pasākumi, lai novērstu cilvēku ķeršanos pie smēķēšanas un palīdzētu tiem, kas atmetuši šo kaitīgo ieradumu. Jaunais likums vēl jāapstiprina parlamentā.

Plānots arī ievērojami samazināt tirdzniecības punktu skaitu, kur iespējams nopirkt cigaretes (no 8000 pašlaik uz mazāk nekā 500 nākotnē).

Likuma izmaiņas kritizē Jaunzēlandes tirdzniecības nozare, kas brīdina par negatīvām sekām. Tirgotāji norāda, ka legālais cigarešu tirdzniecības bizness aizies pagrīdē, to savā kontrolē pārņems organizētās noziedzības grupējumi, tādēļ gaidāms noziedzības pieaugums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti