Latvijā ik gadu tiek atklāts ap 1300 jaunu prostatas vēža gadījumu

Latvijā ik gadu tiek atklāts ap 1300 jaunu prostatas vēža gadījumu. Tas ir galvenais Latvijas vīriešu nāves iemesls pēc sirds un asinsvadu slimībām. Katru gadu novembrī tiek aktualizēti vīriešu veselības jautājumi, un arī šogad Latvijas Urologu asociācijas speciālisti izglītos par vēža diagnostiku un ārstēšanu, bet Rīgā noritēs gājiens, aicinot vīriešus veikt regulāras veselības pārbaudes.

Latvijā ik gadu tiek atklāts ap 1300 jaunu prostatas vēža gadījumu
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības "Onkoalianse" pārstāvis Edgars Āboliņš norādīja, ka vīriešu dzīvildze joprojām ir vidēji par deviņiem gadiem īsāka nekā sievietēm, un viens no galvenajiem vīriešu nāves iemesliem ir priekšdziedzera jeb prostatas vēzis, bet vienlaikus dati liecina, ka lielākā daļa vīriešu neveic bezmaksas profilaktiskās pārbaudes.

"Ik gadu tiek atklāts ap 1300 jaunu prostatas vēža gadījumu. Ja mēs tam visam vēl pievienojam arī Valsts kontroles atzinumu, ka tikai 2% vīriešu tiek veikts prostatas vēža skrīnings, tad tas ir ļoti slikti. Arī sabiedrībā zināmā mērā ir šī stigma, ka vēzis ir nāves spriedums, bet, nē, vēzis nav nāves spriedums.

Onkoloģija attīstās tik strauji, ka, ja vakar vēl nebija kādas zāles vai izmeklējumi, tad šodien tie jau ir. Es domāju, ka vīriešiem vairāk vajadzētu baidīties no tā, kas notiks tad, ja vīrietis šo testu neveiks laicīgi," sacīja Āboliņš.

Vīriešiem pēc 50 gadu vecuma ieteicams vismaz reizi gadā doties uz pārbaudi pie urologa un reizi divos gados būtu jāveic prostatas specifiskā antigēna (PSA) asinsanalīzes, kuras ar ģimenes ārsta norīkojumu visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem ir valsts apmaksātas.

Rīgas Austrumu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs Vilnis Lietuvietis norādīja, ka īpaši vecākas paaudzes vīriešu vidū joprojām valda stereotipi saistībā ar veselības pārbaudēm.

"Varētu noteikti minēt vīriešu kautrīgumu par šo runāt. Liela daļa vīriešu ir pieraduši un arī audzināti tā, ka viņi ģimenē ir stiprā klints, kuriem nekad nekas nevar notikt un ka pie ārsta nevajag iet, jo viņiem viss ir kārtībā.

Ja šo paradigmu varētu mainīt, tad galvenais ir tas, ka šodien, laicīgi atklājot audzēju, mēs varam palīdzēt to cilvēku pilnībā izārstēt. Reizēm pat šķiet, tu taču esi vesels un tev viss ir labi, bet cilvēks tāpat ir atnācis pārbaudīties un tas var mudināt pārbaudīt arī sirds veselību, holesterīnu un pārējās lietas, kas cilvēkam var ietekmēt gan dzīves kvalitāti, gan dzīves ilgumu," skaidroja Lietuvietis.

Katru gadu tieši novembrī tiek aktualizēti jautājumi par vīriešu veselību un šogad 20. novembrī vīriešus un viņu ģimenes aicina doties nelielā gājienā, lai pievērstu uzmanību dažādām pārbaudēm, stāstīja kustības "Vīru tests" vēstnesis Ansis Klintsons.

"Simbolisks gājiens, kurā tiks iziets tāds kā ūsu siluets ap 2,5 kilometru garumā. 20. novembrī plkst. 14 visi ir aicināti pie Brīvības pieminekļa satikties un iziet gājienā. Tā jēga tajā ir tas, ka katrs, kas piedalās šajā gājienā, ir aicināts sev apsolīt iziet vismaz vienu ārstā apmeklējumu līdz šī gada beigām. Mēs neesam nekādi ārstu lobiji, bet jebkura pārbaude veicinātu to, ka cilvēks pievērš tam uzmanību," sacīja Klintsons.

Savukārt 21. un 22. novembrī Latvijas Urologu asociācijas "Facebook" lapā tiešraidē ārsti skaidros priekšdziedzera jeb prostatas vēža diagnostiku un ārstēšanu, kā arī pievērsīsies vīriešu neauglības jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti