Literatūre/sākumskola

"Literatūre/sākumskola". Kārlis Vērdiņš

Literatūre/sākumskola

Literatūre/sākumskola. Kārlis Vērdiņš

"Literatūre/sākumskola". Ieva Samauska

Rosināt bērnu uz pasauli paskatīties ar iztēli un empātiju. Tikšanās ar bērnu grāmatu autori Ievu Samausku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Grāmata ar dzejas formā sarakstītām ludziņām 12 ainās, kur katra atbilst kādam likumpārkāpumam, kas tiek šķetināts policijas inspektora Cūkas kabinetā, – tā raksturojams rakstnieces un dzejnieces Ievas Samauskas radītais darbs “Trakas lietas jeb ieraksti policijas dežūržurnālā”. Kā norāda pati autore, šī ir grāmata, kas rosina bērnu uz pasauli paskatīties no iztēles un empātijas skatu punkta.

Raidījums par literatūru bērniem

"Literatūre/Sākumskola" ir izglītojoša spēle sākumskolas bērniem par 12 mūsdienu latviešu autoru darbiem.

Raidījuma viesi kopā ar Martu Selecku un Gustavu Terzenu lasīs darbus, tiksies ar autoriem un pildīs dažādus uzdevumus, kas palīdz izprast darba saturu.

Raidījums būs skatāma LTV1 ēterā svētdienu rītos pulksten 9.15.

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu bērnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no “Literatūre/Sākumskola” epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.

Teju trīsdesmit bērnu grāmatu autore!

Rakstniece un dzejniece Ieva Samauska pēc profesijas ir žurnāliste, un šobrīd viņa izdevusi gandrīz 30 bērnu grāmatu. Samauska dzīvo Saldū un brīvajā laikā kopā ar savu balto suni Albu brauc ar velosipēdu, spēlē ukuleli un ada rūķus-pirkstiņlelles.

Pirmā no rakstnieces izdotajām grāmatām “Starp diviem sirdspukstiem” (2004) adresēta sieviešu auditorijai, bet visas pārējās, kas iznākušas, domātas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem, kā arī pusaudžiem. Vairākas no tām (“Eņģelītis”, “Pilsēta no A līdz Z”, “Oliņš Boliņš sēž uz soliņa”, “Govs uz bagāžnieka”, “Ķiķināšanas gadalaiks”, “Skaļā klase”) nominētas Jāņa Baltvilka balvai literatūrā, tāpat grāmatas atzinīgi novērtētas Bērnu lasīšanas žūrijā, bet 2015. gadā par konkrētām grāmatām piešķirta Pastariņa balva. Grāmatas “Skaļā klase” un “Meitene, kura mācēja visas pasaules valodas” tulkotas un izdotas arī angļu valodā – ar pseidonīmu Ieva Flamingo.

Kas ir „Trakas lietas jeb ieraksti policijas dežūržurnālā”? 

Grāmatā atrodamas 12 nelielas ludziņas ainās, kur katra atbilst kādam likumpārkāpumam un tiek šķetināta policijas inspektora Cūkas (kura identitāte sākumā nemaz nav atklāta) kabinetā, pratinot vaininiekus un lieciniekus. Piemēram, sakāvušies bruņurupuči, kāds pingvīns iekāpis lielveikala saldētavā, blusa braukusi par zaķi sabiedriskā transportā, lasis sarīkojis jandāliņu bibliotēkā jeb Gaismas pilī, bebrs kafejnīcā saliecis visas tējkarotītes, pele nograuzusi visu sieru lamatiņās, bizbizmārīte šķērsojusi ielu pie sarkanās gaismas utt.

Un ne jau aiz ļaunprātības tas viss noticis! Katram no aizturētajiem ir kāds īpašs motīvs, kurus inspektors cenšas noskaidrot un izzināt. Viņš cenšas arī palīdzēt, jo nav nekāds skarbais „skaldi un valdi” inspektors, bet brīnumainā kārtā – pretimnākošs un līdzjūtīgs. Pārkarsušo pingvīnu, kurš kāpis veikala saldējuma vitrīnā, inspektors nevis soda, bet aizved atdzist uz ledusskapi. Blusai, kura pazaudējusi savu līgavaini, neuzliek naudas sodu par braukšanu bez biļetes, bet lūdz, lai ierindnieks Lācis pavada un mierinājumam vēl nopērk šokolādi. Bizbizmārītei, kura nejauši noklīdusi Rīgā, izsauc taksometru, lai tas viņu aizgādā atpakaļ uz mājām laukos.

Rosina bērnu uz pasauli paskatīties ar iztēli un empātiju

“Lasot šo grāmatu, bērns mācās dziļāk izzināt apkārtējo pasauli, vidi un cilvēkus, saprast, cik tā neviendabīga, atšķirīga. Mācās novērot un saskatīt tās detaļas un dažādību, kā arī pieņemt atšķirīgo, citādo un palīdzēt tam. Laikā, kad visa informācija pieejama un apspēlējama caur tehnoloģijām, jebkuras sarunas, tai skaitā šādas policijas inspektora sarunas ar aizdomās turētajiem, var šķist daudz īstākas un arī sirsnīgākas. Ikviens mēs savu reizi gan kaujamies, gan šķērsojam ielu pie sarkanās gaismas, gan varbūt kādreiz braucam arī bez biļetes sabiedriskajā transportā…” tā par grāmatu “Trakas lietas jeb ieraksti policijas dežūržurnālā” saka autore Ieva Samauska.

Notikumi grāmatā tiek atklāti un izspēlēti sarunu jeb dialogu veidā, un grāmata arī tiešā veidā māca pievērst, veltīt uzmanību personībai, ar ko sarunājamies. Piemēram, inspektors sarunā izmanto daudz jautājumus, pārjautā, pauž savu empātiju. Viņš neatstāj bez uzmanības notikumu dažādās detaļas, kas bieži mēdz būt būtiskas, pat izšķirošas.

Grāmata palīdz saredzēt notikumus kopsakarībās, analizēt situācijas, ar kurām sastopamies,  un tajās iedziļināties. Jo ne aiz ļaunprātības katrs darījis, kā darījis. Katram no aizturētajiem ir kāds īpašs motīvs, savs paskaidrojošs stāsts, kuru inspektors cenšas noskaidrot un izzināt.

Vērtē mazie inspektori no Ādažiem!

“Man ļoti patika, ka grāmata bija uzrakstīta bērniem saprotamā valodā. Grāmata bija forša, interesanta, smieklīga un pozitīvām emocijām bagāta. Visvairāk man patika notikums, kad vienā no stāstiem kaija apķēzīja brilles. Tāpat man patika stāsts par to, kā pingvīni iestrēga saldētavā. Es priecātos, ja jaunie grāmatu autori rakstītu līdzīga satura grāmatas!” stāsta 2. klases skolnieks Ralfs.

“Šī grāmata man likās jautra, jo tur bija labi joki. Un arī nedaudz dīvaina, jo tur galvenie varoņi bija dzīvnieki. Un arī reizēm nopietna. Īpašākais bija tas, ka visa grāmata bija dzejā,” tā vērtē 2. klases skolnieks Gvido.

“Šī grāmata ir ļoti interesanta. Varēju izlasīt daudzus jaukus un jautrus stāstiņus. Man grāmatā patika tas, kā inspektors Cūka risināja dažādas problēmas. Es iemācījos, ka ir jāsaka taisnība un nedrīkst melot. Arī citiem iesaku izlasīt šo grāmatu!” iespaidos dalās 2. klases skolniece Samanta.

Kļūstam par izmeklētājiem!

Izziņas piedzīvojumā “Literatūre / Sākumskola” šoreiz piedalījās Ādažu vidusskolas 2. klases skolēni, kas kopā ar rakstnieci Ievu Samausku izzināja inspektoru darbu policijas iecirknī un iejutās izmeklētāju ādā. Kopā ar literatūristiem Martu un Gustavu bērni turēja aizdomās līdz šim nezināmus literātus, sastādīja neesošo rakstnieku fotorobotus un izgudroja stāstus viņu vietā.

Lai izmeklētāju un inspektoru ādā varētu iejusties arī citi bērni, aicinām iepazīties ar epizodes metodisko materiālu, kurā radošus uzdevumus kopā ar metodiķi Aelitu Andrejevu sagatavojusi grāmatas autore Ieva Samauska. Metodiskajā materiālā izmantots Mikus Čavarta ilustrāciju motīvs no grāmatas un to papildinājusi māksliniece Lāsma Olte. Materiāls izmantojams kā palīglīdzeklis mācībām skolām, kā arī vecākiem un bērniem.

 

Dokumenti

Spēle Fotorobots

Lejuplādēt

3.87 MB

Dokumenti

Ieva Samauska. Darba lapas

Lejuplādēt

9.66 MB

 

 

 

 

LSM.LV piedzīvojumus turpinās, kad grāmatu “Līze Analīze un citi slimnīcas skaitāmpanti” un “Bērns, kas neiekrita” autore, rakstniece Inese Zandere ar Salaspils 1. vidusskolas jaunajiem literatūristiem spēlēsies dakteros un dakterēs saslimušu dzejoli.

Esiet gatavi nākamajiem uzdevumiem!

 

Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 2021. gada 18. aprīlī.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti