4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

4. studija

Kāpēc Rīgas pašvaldība atsakās maksāt par bedrainajās ielās sabojātu auto?

Vai par bērniem solīto zobu bezmaksas aprūpi tomēr nākas maksāt?

Kas jāzina par valsts apmaksātiem zobārstniecības pakalpojumiem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukraiņu bērniem Latvijā pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tieši tāpat kā Latvijas bērniem. Izvēloties pakalpojumu sniedzēju, jānoskaidro, vai tam ir noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu, tikai tad pakalpojumu apmaksā valsts.

Valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus pērn Latvijā saņēma 352 tūkstoši bērnu vecumā līdz 18 gadiem, savukārt higiēnistu bez maksas apmeklēja gandrīz 131 tūkstotis bērnu. Šī gada sākumā bez maksas zobu labošana bija iespējama 269 ārstniecības iestādēs, un šogad gan bērnu zobārstam, gan higiēnai valsts atvēlējusi teju 23 miljonus eiro.

Mammai no Ukrainas, kuras bērniem arī solīta zobu bezmaksas aprūpe, par pakalpojumu prasīts samaksāt? Un kā vispār var zināt, kurā klīnikā ir pieejams valsts apmaksāts pakalpojums?

Mamma Albīna no Ukrainas sociālajos tīklos uzdevusi jautājumu – kāpēc zobārsta pakalpojums bērnam ir bijis par maksu, ja valsts nodrošina bezmaksas zobārsta pakalpojumus arī bērniem no Ukrainas. Zobārsts par bērna zobu salabošanu bija piestādījis Albīnai rēķinu.

Albīna: "Pierakstīju bērnu pie zobārsta. Rindā gaidījām mēnesi. Uzsākām ārstēšanu, un tagad mums zvana un saka, ka mums šis pakalpojums nav bez maksas un ka būs jāmaksā. Kaut arī visur informē, ka visiem bērniem, arī no Ukrainas, šis pakalpojums ir bezmaksas. Mēs vasarā jau labojām zobus un tad nebija jāmaksā, bet tagad situācija ir šāda. Maznodrošinātā statuss mums ir."

Telefonsarunā ar "4. studiju" sieviete atklāja nianses – par zobu labošanu bērnam kādā klīnikā Juglā piestādīts 120 eiro rēķins. Šādu summu ģimene nevarēja atļauties, taču nejūtas ērti par šo situāciju runāt kameras priekšā. Vai tiešām Ukrainas kara bēgļu bērniem par zobārstniecības pakalpojumiem ir jāmaksā?

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga skaidro, ka "Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri ierodas Latvijā, ir pieejami visi tie paši valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi, kas tiek nodrošināti Latvijas iedzīvotājiem un arī saņemšanas kārtība ir tieši tāda pati, kā mūsu vietējiem iedzīvotājiem. Tas nozīmē, ka

ir pieejami arī zobārstniecības pakalpojumi bērniem ārstniecības iestādēs, kuras ir noslēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu."

Albīnas izvēlētā klīnika diemžēl nav noslēgusi līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, un tas nozīmē, ka pakalpojumi arī bērniem ir par maksu. Kā noskaidrojas, šajā gadījumā klīnika sievietei nākusi pretī un viņai par bērna zobu labošanu jāmaksā nebūs. Tomēr privātās klīnikas, kuras par pakalpojumu vēlas saņemt cenrādī noteikto summu, ne visiem pacientiem sniegs atlaides. Bet kā tad vecākiem zināt, kurās klīnikās valsts zobārsta pakalpojumus apmaksā, bet kurās būs jāmaksā pašiem?

"Šo

informāciju ir iespējams iegūt, sazinoties ar mūsu klientu apkalpošanas centra bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 vai arī vēršoties Veselības dienestā klātienē vai ar e-pastu.

Es noteikti vēlos vērst uzmanību, ka mums ir arī publiski pieejama informācija par gaidīšanas rindām, kuru mums līguma ietvaros iestādes sniedz reizi mēnesī, un tā ir pieejama portālā rindapiearsta.lv," pauda Štālberga.

Uzklikšķinot "Zobārstniecība", izvēlas, piemēram, Rīgas reģionu, tad – "Zobārstniecības pakalpojumu", un redzams, ka vairākās klīnikās ir jāgaida vien nepilna nedēļa, lai bērns varētu bez maksas apmeklēt zobārstu. Ir privātprakses, kurās jāgaida mēnesis un mazliet vairāk. Un ir arī iestāde, kurā jāgaida rekordilgs laiks, lai bērns par valsts budžeta līdzekļiem varētu tikt pie zobu salabošanas.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā bērni uz valsts apmaksātu zobu labošanu rindā gaida pat četrus gadus.

Neticēsiet – lai aizvestu bērnu uz parastu zobu labošanu, jums būs jāgaida tieši 1372 dienas!

"Mēs ļoti aicinātu pacientus, kuri stāv šajā rindā un gaida, bet, piemēram, pakalpojumu, ārstēšanu saņem kaut kur citur,  mēs ļoti lūdzam izstāties no tās rindas ārā, lai mums ir lielāka skaidrība par to, cik tiešām ir tādu pacientu, kuriem ir vajadzīga šī plānveida ārstēšana, un kuri ir tādi, kuri šajā rindā ir iestājušies, bet varbūt saņem palīdzību jau kaut kur citur," aicināja RSU Stomatoloģijas institūta Bērnu nodaļas vadītāja, bērnu zobārste Ieva Gavare.

Institūtā norāda, ka šāda situācija izveidojusies tādēļ, ka zobārstniecības pakalpojumu sniedzēji apdomā vairākkārt, vai noslēgt līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, jo nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu bērniem, par kuru maksā valsts, ir finansiāli neizdevīgi.

"Privātpraksēm ir ļoti neizdevīgi slēgt līgumu ar NVD, jo tas viņu materiālu iepirkumā ir ļoti neizdevīgi, viņi nevar par šiem taloniem nosegt visas izmaksas, kas privātpraksē ir. Valsts apmaksātais talons par katru manipulāciju ir mazāks, nekā tas ir privātpraksē, kā arī jāņem vērā, ka materiāli sadārdzinās, tāpat kā jebkurš produkts veikalā šobrīd ir sadārdzinājies, tā arī materiāli zobārstniecībā, to piegāde, iepirkums ir sadārdzinājies. Savukārt valsts talons šīm cenām netiek līdzi, līdz ar to šī summa ir mazāka, nekā viņa reāli arī faktiski ir," paskaidroja Gavare.

Štālberga piebilst, ka "šis jautājums ir bijis dienas kārtībā, un mēs esam kopā ar profesionāļiem esam vērtējuši šo situāciju. Tas tiešām ir saistīts ar valsts noteikto tarifu, protams, tas attiecībā pret maksas pakalpojumu sniegšanu ir mazāks. Jā, pie mums vēršas ar lūgumu šos tarifus pārskatīt, notiek šī pārskatīšana un, ja mēs konstatējam, ka ir nepieciešami papildu  budžeta līdzekļi, lai šos tarifus varētu paaugstināt, mēs arīdzan šo informāciju apkopojam un nododam tālāk izvērtēšanai, tas arī ir jautājums, kas ir dienaskārtībā, bet te ir jautājums arī par papildu līdzekļiem."

"Es ļoti aicinu pacientus apmeklēt privātprakses, kuras ir noslēgušas līgumu ar NVD, viņi tiešām sniedz ļoti labu pakalpojumu, tas ne vienmēr ir institūts, kas ir vienīgā vieta, kas var bērnam sniegt pirmo palīdzību. Ļoti aicinu apmeklēt arī zobu higiēnistus pēc iespējas agrāk, lai vispār novērstu situāciju, ka tāda akūta situācija izveidojas," mudina Gavare.

Tātad ne visās Latvijas zobārstniecības praksēs bērnam zobus salabos bez maksas. Ja klīnika nav noslēgusi līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, būs jāmaksā pašiem. Iesakām, pirms pierakstīt bērnu pie zobārsta, izmantot mājaslapu rindapiearsta.lv, kurā apkopotas visas klīnikas, kurās pieejams valsts apmaksāts bērnu zobārsts. Un, protams, aicinām ar šo informāciju noteikti dalīties arī ar Latvijā dzīvojošajām ukraiņu ģimenēm.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti