Jauno vecāku miega kvalitāte un neizgulēšanās sekas. Speciālistes ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas Stradiņa universitātes veiktajā aptaujā noskaidrots, ka 70% vecāku, kuru bērni guļ slikti, ir depresijas simptomi. Pētījumi liecina, ka vecākiem kvalitatīvs miegs nav līdz bērna piecu gadu sasniegšanai. Lai uzlabotu bērnu miega kvalitāti, nepieciešams miega treniņš vai, lai veicinātu bērna patstāvīgu iemigšanu, pat pieļaujama bērna “piekukuļošana”, tiešsaistes koneferencē „Seši soļi ģimenes mieram un pārmaiņām”  pauda miega speciāliste, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatre Marta Celmiņa.

 

Rīgas Stradiņa Universitātes veiktajā aptaujā, aptaujājot jaunos vecākus (1–36 mēnešus veci bērni), secināts, ka miega problēmas bērnam patlaban un vienmēr ir bijušas 39,9% aptaujāto, 25% aptaujāto pauduši, ka tās bija agrāk, bet 36% aptaujāto bērniem nav miega problēmu.

Bērna pirmajos dzīves mēnešos bērna miegam nav noteiktas nakts un dienas fāzes, tam ir fizioloģiski iemesli, ap piecu sešu mēnešu vecumā bērna miega periodi ir noteiktāki, pēc sešu mēnešu vecuma bērns jau var gulēt pilnu nakti.

Ir pierasts domāt, ka tad, kad bērns piedzimst, vecākiem nav iespējams izgulēties; ārzemju pētījumi rāda, ka šī ir problēma, līdz bērns sasniedz piecu gadu vecumam.

Biežākās bērna miega problēmas:

  • Bērns bieži mostas, var nomierināt tikai mammas vai tēta klātbūtne (62,9%).
  • Nevar iemigt (39,3%).
  • Negrib gulēt savā gultā (36%).
  • Naktī pieceļas, iet gulēt pie saviem vecākiem (28,4%).
  • Mostas par agru (21,6%).
  • Neguļ diendusu (11,7%).

Ieteicamais miega daudzums diennaktī :

  • Jaundzimušais (0–3 mēneši) – 14–17 stundas.
  • Zīdainis (4–11 mēneši) – 12–15 stundas.
  • Bērni (1–2 gadi) – 11–14 stundas.
  • Pirmsskolēns (3–5 gadi) – 10–13 stundas.
  • Skolēns (6–13 gadi) – 9–11 stundas.
  • Tīnis (14–17 gadi) – 8–10 stundas.
  • Jaunietis (18–25 gadi) – 7–9 stundas.
  • Pieaugušais (26–64 gadi) 7–9 stundas.
  • Seniors (65 un vairāk gadi) – 7–8 stundas.

Ir vecāki, kuri bērna miega traucējumus neuztver kā problēmu, pat izbauda šo laiku, ir arī vecāki, kuriem miega traucējumi izraisa depresīvu stāvokli.

Ja bērnam ir miega traucējumi, neskatoties uz ikvakara iemigšanas rituāliem, nepieciešams miega treniņš, kas ļauj bērnam iegūt labus miega paradumus, mācot bērnu aizmigt patstāvīgāk.

Var izmantot “miega caurlaidi”, kad ir noteiktas darbības – lasīšanas, pasakas, bet, kad atdot caurlaidi, tad jāguļ. “Piekukuļošana” ir atļauts paņēmiens mazākiem bērniem, piemēram, ja pats aizmigs, no rīta saņems uzslavas uzlīmi.

Vai miegs bērnudārzā ir nepieciešams? Marta Celmiņa skaidro, ka "nav dārziņā visiem kā robotiņiem jāguļ, ja bērns nevēlas gulēt, tad to nevajag darīt."

Martas Celmiņas atbildes uz jautājumiem:

 

Ko darīt, ja četrgadnieks neguļ savā gultā?

Būtu vislabāk, ja vecāki savā starpā vienotos. Vecākiem jāvienojas, kad mācīt bērniņam iet gulēt pašam savā gultā. Pirmā lieta – vakars. Mācīt bērnu pamazām aizmigt vienam pašam, nevis vecāku klātbūtnē – kad bērns aizver acis, nav vecāku klātbūtnes. Kad bērns pamostas naktī un dodas uz vecāku gultu, jāved bērns uz savu gultu, jāmidzina tur. Šajās situācijās labi strādā “piekukuļošanas” metode.

Kas ir baltais troksnis? Vai tas palīdz labāk aizmigt?

Par balto troksni mēdz uzskatīt jebkādu skaņu – lietu, putekļu sūcēju vai veļasmašīnu. Patiesībā baltais troksnis ir noteiktas frekvences skaņa – attāla, klusa skaņa, kas palīdz nomaskēt apkārtējās skaņas.

Līdz kādam vecumam pieļaujams izmantot balto troksni?

Nav tādu vecuma ierobežojumu. Baltais troksnis nav psiholoģiskais stress. Ja tas palīdz cilvēkam nomierināties, labāk to lietot.

Uzziņai:

Atzīmējot raidījuma ''Ģimenes studija'' 10. dzimšanas dienu un arī Starptautisko Ģimenes dienu, 15. maijā notika tiešsaistes konference „Seši soļi ģimenes mieram un pārmaiņām”. Tā skāra aktuālas ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmas, par kurām konferencē runāja zinoši un pieredzējuši eksperti. Konference ir raidījuma dāvana klausītājiem un ikvienam tās saturs pieejams bezmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti