Ģimenes studija

Ortopēdijas problēmas bērniem: kam pievērst uzmanību, kad bērns sāk staigāt

Ģimenes studija

Zobārstniecības pakalpojumu pieejamība bērniem

Vecākiem, kas audzina īpašos bērnus, trūkst psiholoģiskā atbalsta

Īpašā bērna mamma: Psiholoģisks atbalsts nepieciešams gan vecākiem, gan pārējiem bērniem ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vairāk nekā 8000 vecāku Latvijā audzina bērnus ar invaliditāti. Viņi ir šo bērnu mūža terapeiti, kuriem pašiem atbalsta nav: nav apmaksātas psihoterapijas, kas ir izšķirīgi svarīga, gan uzzinot par bērna diagnozi, gan pēcāk, kad nākas pieņemt, ka bērnu pilnībā izārstēt nevarēs nekad un neviens. Šādā situācijā psiholoģiska palīdzība nepieciešama ne tikai vecākiem, kuri audzina īpašo bērnu, bet arī pārējiem bērniem ģimenē.

''Velku biedrības'' psiholoģe Ilze Lielpētere uzsver, ka ģimenēm ar īpašajiem bērniem ir svarīgi saņemt atbalstu, bet ne mazāk svarīgi, lai cilvēks ir gatavs pieņemt palīdzību un nepaliktu viens.

Ir centieni atbalstīt un palīdzēt ģimenei, bet ne vienmēr cilvēki zina, kā palīdzēt.

Ļoti būtisks ir profesionāls atbalsts, sarunā pauž divu bērnu tēvs Miķelis.

Ir jābūt veidam, kā sistēmiski sniegt atbalstu vecākiem. Ārsts pasaka diagnozi, un tālāk vecāki ar to paliek vieni, pašiem jāmeklē palīdzība un atbalsts. Sistēmai būtu “jānoķer” cilvēki tajā situācijā, kurā viņi ir, lai varētu palīdzēt.

Četru bērnu mamma Agita, kura audzina īpašo bērnu - 18 gadus veco meitu -, uzsver, ka bērns ar īpašām vajadzībām ģimenē ienes daudz izaicinājumu, bet sistēmiskā atbalsta neesamību  izjūt kā trūkumu šādā situācijā - ir meitas izglītošanai atteikts bērnudārzs un skolas.

Ģimenei jāatrod spēks, griba, arī naudas līdzekļi, lai bērns būtu pieskatīts un varētu doties ārpus mājas.

No valsts ikdienā vecākiem nav atbalsta, Agita par saviem līdzekļiem iet terapijā jau 10 gadus. Tagad ir pieejami valsts apmaksāti 10 psihologa palīdzības seansi vecākiem, kuru ģimenē aug īpašais bērns.

Mācītājs Linards Rozentāls atgādina, ka katra cilvēka atbildība ir meklēt savus spēka avotus, lai dzīvē tajos nosacījumos, kādi tie ir, varētu iet uz priekšu. Pietrūkst sistēmiska tīkla, kas palīdzētu aptvert zaudējumu un dotu spēku iet tālāk.

Tāpat svarīgi šādās ģimenēs ir veselo bērnu audzināšana un situācijas ietekme uz viņiem. Palīdzība un atbalsts nepieciešama ne tikai vecākiem, bet arī ģimenes veselajiem bērniem, pauž mamma Agita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti