Ģimenes studija

Tētim divu mēnešu bērna kopšanas atvaļinājums būs jāizmanto obligāti

Ģimenes studija

Vai studentu plaģiātismam saknes meklējamas skolā neapgūtām pamatlietām?

Sieviete ne vienmēr ir gaidīta iepriekšējā darba vietā pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma

Atgriezties darbā pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma. Speciālistu ieteikumi vecākiem par tiesisko regulējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vecāki nereti saskaras ar situāciju, kad darba devējs nevēlas turpināt darba attiecības, mammai atgriežoties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, vai arī tiek pasliktināti viņas darba apstākļi un profesionālā atbildība. Latvijas likumdošana aizsargā vecāku intereses, viņiem jāprot savas tiesības aizsargāt, izmantojot dažādu dienestu palīdzību, Latvijas radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda jomas speciālisti.

No Tiesībsarga biroja skatupunkta sūdzību ir maz, parasti sarunas notiek konsultatīvā līmenī, prasot padomu. "Uzskatām, ka esam labi aizsargāti tiesiskā līmenī, bet ir dažādas situācijas. Iesniegumu, sūdzību skaits neliecina par patieso situāciju, Tiesībsarga birojs veic izpēti, statistika neuzrādīja ļoti uztraucošus rezultātus – 8–10 % gadījumu, kas rāda, ka problēma ir," komentēja Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs skaidroja, ka viņa praksē cilvēki savas tiesības cenšas aizsargāt konsultatīvi, ir arī gadījumi, kad vēlas celt prasību tiesā. Problēma ir, mazāk ir gadījumu, kas beidzas ar tiesvedību. Ir vairāki gadījumi, kad mammas atvaļinājuma laikā pieņem citu darbinieku, darba devējs vēlas strādāt ar jauno darbinieku, ne jauno mammu. Otra kategorija – darba vietu likvidācija, pārstrukturēšana, nesaglabājot darba vietu. Praksē ir arī vienošanās ar darba devēju un kompensācijas izmaksāšana jaunajai māmiņai. Nelikumības novērojamas gan valsts, gan privātajā sektorā, arī ļoti zināmos uzņēmumos.

Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālo lietu eksperts Pēteris Leiškalns pauda, ka ir 17–18 tūkstoši mammu, kas atgriežas darbā gadā, sūdzību skaits nav sevišķi liels.  Privātā sektorā īpaši ļoti svarīgs darbinieka devums, ja mamma piesakās pirmdzemdību un bērna kopšanas atvaļinājumam, kopā ir ilgs atvaļinājuma laiks. Ja aizvietotājs patīk darba devējam labāk, tad dažreiz uz laiku var pieņemt mammu atpakaļ, tad darbu uzteikt, bet tas ir sarežģīti. Vieglāk ir panākt vienošanos un kompensāciju. Pat, ja darba vieta tiek likvidēta, ir jāinformē mamma un jāpārtrauc darba attiecības uz tiesiska regulējuma pamata. Tiesāšanās starp darba devēju un ņēmēju ir pēdējais, ko var darīt. Nevar uzspiest sevi darba devējam. Vislabāk ir vienošanās.

Parasti valsts un pašvaldību iestādēs nav tik daudz instrumentu, lai vienotos ar mammu.

No cilvēciskā viedokļa var saprast, ka negatīvo seku kompensēšanai vienošanās ir laba.

Tiesiskais regulējums darba devējam "uzliek rāmi", lai persona, kura būs prom pirmsdzemdību un bērna kopšanas atvaļinājumā un  izkritīs no darba aprites, būtu pasargāta,

skaidroja Rācenājs.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Leiškalns uzsvēra, ka nepieciešamas labas darba attiecības, pēc tiesvedības tās nebūs labas.

Tiesībsarga biroja pētījums rāda, ka mazu bērnu vecāki darbā tiek diskriminēti, labi, ja darba devējs var pielāgoties mazu bērnu vecāku vajadzībām.

Rācenājs skaidroja, ka nepieciešamības gadījumā var vērsties Valsts darba inspekcijā, Tiesībsarga birojā, arodbiedrībās. Pierādījumi tiesai – liecinieki, rakstiska komunikācija. Dažreiz darba devēja un mammas saruna notiek vienatnē. Ja objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams fiksēt darba devēja attieksmi, tad pieļaujami savu tiesību aizsardzībai audio un video slepeni ieraksti, ko tiesa var akceptēt.

Mamma Zane dalījās ar savu pieredzi, uzskatot, ka ir likums, kas aizsargā mammas, bet ir uzņēmumi, kuri prot apiet likumus. Mammas pieredze – vietējie uzņēmumi izturas saprotošāk un atbalstošāk, Rietumu uzņēmumiem mēdz būt cita attieksme pret mazu bērnu mammām.

Rezevska, komentējot Zanes gadījumu, saka, ka izmaiņas var notikt tikai tad, ja mamma uzstātu uz savām tiesībām, arī piesaistot arodbiedrību un Tiesībsargu.

Aicina atrast līdzsvaru starp emocionālo mieru un likumdošanu, bet "jāpiekrīt, ka cilvēkiem jācīnās par savām tiesībām, valstij šie cilvēki jāpārstāv. Neparakstiet uzsaukumu, kuram nepiekrītat!" skaidroja Rācenājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti