Ģimenes studija

Mobings izglītības iestādēs: Latvijā nav vienotas pieejas cīņai ar vardarbību skolās

Ģimenes studija

Laulības varēs slēgt arī bez lieciniekiem: kāda ir vedēju lomā kāzās

Vecākos raisa neizpratni elastīgais "tulkojums" prasībām bērnudārzos

Ikdienas apavi, darba laiks, cukura un sāls daudzums. Vai pirmsskolas iestādes drīkst pieņemt savas prasības?

Vecāku neizpratni raisa, cik elastīgi pirmsskolas iestādēs "tulko" dažādas prasības, tajā skaitā normatīvajos aktos noteikto par ēdināšanu, darba laiku un citas prasības. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" speciālisti skaidroja, ka ir normatīvie akti, kurus nevar interpretēt, piemēram ēdināšana pirmsskolā, ir tādi noteikumi, kurus var pieņemt katras iestādes dibinātājs, piemēram, kādos apavos bērnam jāstaigā dārziņā.

"Ģimenes studija" nereti saņem vecāku jautājumus, dažādus pieredzes stāstus, tostarp tādus, kas saistīti ar dažādām situācijām pirmsskolās. Jauno rudens mācību cēlienu uzsākot, dažus no tiem apkopoja, lai aicinātu uz sarunu par to, cik atšķirīgi un elastīgi dažādas prasības, tai skaitā normatīvajos aktos noteiktās, var interpretēt gan vecāki, gan pirmsskolas iestādes. Piemēram, jūsu bērns vienmēr paliek pēdējais, vai varat viņu no dārziņa izņemt ātrāk? Šādi mudinājumi ir gana izplatīti. Cik rūpīgi pirmsskolas ievēro arī tās prasības, kas attiecas uz veselīgu uzturu, dažādām higiēnas normām un citām bērnudārza ikdienas niansēm?

Raidījumā izskan kādas mammas pieredze dārziņa meklēšanā bērnam. Mamma saņēma pašvaldības uzaicinājumu vest bērnu uz dārziņu, jo atbrīvojās vieta. Pēc meitas piedzimšanas pieteica bērnu dārziņam, bet uzaicinājumu saņēma no dārziņa, kas nebiju vecāku izvēle, jo atradās tālu. Tad meklēja vietu privātajā dārziņā, bet pārsteidza dārziņa ēdienkarte, kur tiek izmantots cukurs, bērni dienā netīra zobus, dārziņā jābūt apavos, nevar ar zeķītēm vai basām kājām. Vēl bija jautājums par obligātu gulēšanu. Bija arī citi jautājumi. Šobrīd ģimene ir lielās pārdomās par dārziņu bērnam. Ja ģimene izvēlas nelaist bērnu dārziņā vai aukles pakalpojumu, tad ģimenes ārstam ir jāraksta izziņa par bērna veselības stāvokli kā iemeslu dārziņa neapmeklēšanai.

Ir Ministru kabineta noteikumi par ēdienkartēm bērnudārzos, to arī vērtē speciālisti. Visas izmaiņas ēdienkartē saskaņo ar izglītības iestādi,

mammas stāstu par ēdienkarti komentēja Izglītības, kultūras un sporta departamenta Pirmsskolu nodaļas galvenā speciāliste Dzintra Timša.

Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības valdes priekšsēdētāja Daina Kājiņa uzsvēra, ka

cukura daudzums ēdienkartē ir noteikts, tāpat kā kopveselums par bērnu veselīgu ēdināšanu.

Visas domstarpības jārisina ar vadītāju, uzņemšanas kārtību pirmsskolā nosaka katra pašvaldība, skaidroja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības kontroles nodaļas vadītāja Ilona Drišļuka pauda, ka zobu higiēnu pamatā apgūst mājās, bet birstītēm dārziņā jābūt, lai pareizi iemācītos tīrīt zobus, paredzot to dienas režīmā. Par gulēšanu jāvienojas ar iestādi. Sandales vai zeķītes ir darba organizācijas lieta, inspekcijai nav iebildumu, ja bērns staigā dārziņā zeķītēs.

Vecāki ļoti rūpējas par saviem bērniem, pedagogam jāpalīdz vecākiem palaist bērnu dārziņā. Vecāku trauksmes un nesamērīgās prasības veidojas pretestības rezultātā.

Komunikācija ir svarīga, pirmais posms dārziņā ir svarīgs. Ir mammas, kuras neuzticas skolotājiem. Mammai ir izvēle – laist bērnu dārziņā vai ne. Arī pedagogiem ir nepieciešams atbalsts, pauda Kājiņa.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Ir dārziņi, kuros no kovida laika vecākiem nav tiesību ieiet dārziņa telpās, bērnus var pavadīt tikai līdz dārziņa vārtiņiem. Ilona Drišļuka skaidroja, ka bērnudārza iekšējā kārtība regulē, vai vecāki var nākt kopā ar bērnu dārziņā vai adaptācijas laikā iet grupiņā.

Ja vecāki ir neapmierināti, jāvēršas pie iestādes dibinātāja.

Pirmajā vietā ir bērna nepieciešamības; ja bērnam nepieciešams, ka mamma dodas līdzi līdz skapītim, tad tas jādara, pauda Grāvere.

Bieži vecākiem tiek aizrādīts, ka bērns palicis dārziņā pēdējais. Katrs vecāks bērnu izņem tad, kad var, arī līgumā rakstīts, ka iestādes darba laiks ir no 7.00 līdz 19.00.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti