Latvijā apcelšana un vienaudžu pazemošana skolās ir ļoti izplatīta, to apliecina arī starptautiski pētījumi, kuros atrodamies sliktā topa augšgalā. Tāpēc lielas cerības tiek liktas uz starptautiski atzīto programmu, kas palīdz mazināt vardarbību skolās.
Rīgas Teikas vidusskola ir starp tām 60 skolām, kas šogad izmēģinājuma veidā ievieš unikālu starptautisku programmu vardarbības samazināšanai. Ar savu plaukstu un parakstu skolēni šodien apņēmās teikt "nē" pāridarīšanai.
"Šī programma vairāk mobilizēs bērnus par to aizdomāties. Jo reizēm ir tādas situācijas, ko varbūt ikdienā mēs nespējam noķert, kas ir varbūt aizgājušas aiz skolas sienām vai aiz skolas vārtiem. Un arīdzan šobrīd ļoti populāra paliek ņirgāšanās internetā, ko vispār ir ļoti grūti noķert un izskaust. Bet mēs ļoti, ļoti turam roku uz pulsa. Tā kā principā neviena situācija, kas nonāk mūsu ausīs, nepaliek bez uzraudzības," pauda "KiVa" programmas koordinatore Rīgas Teikas vidusskolā, direktores vietniece Evija Augustāne.
Skolām būs arī īpaši apmācīti treneri, kas iesaistīsies dažādu problēmu risināšanā. Galvenā ideja, kas citās valstīs izrādījusies
veiksmes atslēga, ir visu pušu iesaistīšana. Ne tikai skolēnu, bet arī viņu vecāku, skolotāju. Un pamata ideja – viss ir pašu rokās. Proti, ļoti liela loma ņirgāšanās apturēšanā ir vienaudžiem, kas neklusē, bet iesaistās.
"KiVa" skolas trenere Lāsma Pīlāga akcentēja: "Galvenais punkts jau arī ir uz to vērsts, lai tie bērni, kas ir līdz šim stāvējuši malā, neiesaistījušies, lai viņi iesaistītos un pateiktu – nē. Ka tā nedrīkst darīt. Un tad es atbalstīšu skolas, protams, lai to visu īstenotu."
60 skolas ir sākums – saka Valsts kancelejā. Šī mācību gada nogalē veiks atkārtotu aptauju un salīdzinās iegūtos rezultātos ar tiem, kādi tie bija šī gada maijā. Skolu skaitu, kas iesaistās, palielinās.
"Sekosim līdzi, kā šie rādītāji mazināsies. Mēs ļoti ceram, ka tie mazināsies laika gaitā, līdz ar "KiVa" programmas ieviešanu. Jo programma ir vērsta uz to, lai mācītu savstarpējo cieņu, toleranci vienam pret otru, iecietību. Tās ir vērtības, kas ir svarīgas, lai šādi pāridarījumi nenotiktu. Šobrīd skolām ir pieejami drukātie materiāli, ko var izmantot pedagogi," programmas mērķus skaidroja Valsts kancelejas Pārresoru koordinācijas departamenta konsultante Sigita Sniķere.
"KiVa" programma ņirgāšanās samazināšanai jau ieviesta vairākās Eiropas valstīs un citviet pasaulē.
OECD dati liecina, ka ar bulingu Latvijas skolās vairākas reizes mēnesī saskaras trešdaļa skolēnu, vēstīja Latvjas Radio raidījums "Pēcpusdiena". Programma pilotprojektā uzsākta 60 skolās, kur apmācīti visi darbinieki. Īpašs uzsvars tiks likts uz prevenciju – lai to paveiktu, skolotāji tikuši ne tikai pie jaunām zināšanām, bet arī mācību materiāliem.
Ar spēlēm un daudziem citiem paņēmieniem 60 Latvijas skolās šogad mēģinās novērst bulingu jeb apcelšanu un pāridarīšanu skolēnu vidū. Preventīvās nodarbes, kā spēles un diskusijas, paredzētas klases stundās, taču pedagogiem mācīts arī strādāt ar bērniem, kad pārkāpums jau noticis.
Tātad ar bērniem strādās arī skolotāji, ar ko viņiem ikdienā saskarties nesanāk, lai veicinātu sajūtu, ka cīnīšanās pret bulingu jeb pazemošanu ir ne tikai vienas mācību stundas ietvaros, bet gan visā skolā un šajā procesā iesaistīti ir pilnīgi visi. Apmācības notiks arī vecākiem,
lai arī viņi spētu labāk atpazīt šo parādību un zinātu, ko darīt gadījumos, kad to piefiksē.
Tomēr lielākais darbs veicams pedagogiem. Rīgas Teikas vidusskolas direktore Guna Pudule skaidro, ka skolotājiem viens no izdegšanas iemesliem ir nezināšana, kā rīkoties dažādās situācijās. Skolotājs dažreiz skolēnu pāridarījumu situācijas risina viens.
Vienaudžu pāridarījumu un bulinga izplatība Latvijas skolu vidē ir lielāka nekā jebkurā citā Eiropas Savienības valstī – trešā daļa skolēnu vismaz pāris reižu mēnesī ir cietuši no vardarbības skolā, liecina OECD dati. Pēc nejaušības principa izvēlētas 60 skolas, lai to vidū būtu lielo pilsētu un mazpilsētu mācību iestādes.
Programmā paredzēts arī aktīvi ievākt datus un raudzīties, vai situācija uzlabojas. Pārresoru koordinācijas centra pārstāve Sigita Sniķere skaidro, ka, ja pieredze būs pozitīva, "KiVa" programma skolās būs uz palikšanu.