Dienas ziņas

Atjauno Livonijas ordeņa pils torni Alūksnē

Dienas ziņas

Aivars Narvaišs-«»1000. reizi skatītājiem«»

Rēzeknē atklāts Lāzertehnoloģiju centrs

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā izveidots Lāzertehnoloģiju centrs

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija (RTA) jau vairākus gadus attīsta lāzertehnoloģiju jomu. Akadēmijā nupat atklāts Lāzertehnoloģiju centrs, kas ir lielākā šāda veida zinātniski pētnieciska bāze Latvijā. Pašlaik tiek izstrādātā arī doktora studiju programma "'Lāzertehnoloģijas".

Modernizējot lāzertehnoloģiju, mehatronikas un mašīnbūves studiju programmas, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā nupat tika atklāts Lāzertehnoloģiju centrs. Teju miljonu vērta projekta ietvaros tika uzbūvēta centra ēka un iegādāta daļa no aprīkojuma. Lāzertehnoloģiju virzienu kopā ar sadarbības partneriem – Vācijas Mitvaides augstskolu un Bulgārijas Nacionālo militāro universitāti – akadēmija attīsta jau vairākus gadus.

Un jaunizveidotais centrs pašlaik ir lielākā lazertehnoloģiju zinātniski pētnieciskā bāze valstī. 

“Mēs nerunājam šobrīd par specifiskiem fundamentāliem pētījumiem. Bet, ja mēs skatāmies no pielietojuma, ar ko mēs esam arī gājuši – tas ir mācību procesam un, nosacīti teiksim tā,  pasūtījumu veikšana industrijas vajadzībām, tad tas ir lielākais,” saka profesors, bijušais RTA rektors Edmunds Teirumnieks.

“Šeit mums ir vairākas iekārtas, mēs varam sākot ar rūdīšanu, atlaidināšanu turpināt šīs detaļas metināt. Šo iekārtu mēs izmantojam metālu griešanai, tālāk iet nemetālu griešana, marķēšana, gravēšana. Visu iespējamo, ko var ar lāzeru darīt,” zina stāstīt RTA laborants Aleksandrs Okuņevs.

Mērķis ir nevis radīt jaunas iekārtas, bet meklēt jaunas iespējas esošā aprīkojuma pielietošanā, norāda Inženierfakultātes dekāne Ērika Teirumnieka.

Pašlaik šajā virzienā akadēmija sadarbojas ar metālapstrādes, kokapstrādes un tekstilapstrādes jomas uzņēmumiem. Jaunas lāzertehnikas izmantošanas metodes tiks izstrādātas arī turpmāk, tāpēc pašlaik kopā ar Bulgārijas universitāti akadēmijā notiek doktora studiju programmas "'Lāzertehnoloģijas" izstrāde.

“Pašlaik mums ir infrastruktūra, taču svarīgākais ir sagatavot jaunus zinātniekus zinātniski pētnieciskajai darbībai, un tas ir smags darbs. Ceru, ka nākamajos 5-6 gados mēs varēsim palielīties arī ar doktorantiem,” saka RTA pētnieks, profesors Ļubomirs Lazovs.

Apzinoties lāzertehnoloģiju jomas specifiku un sarežģītību, tiek domāts arī par jauno mācībspēku piesaisti, tāpēc akadēmija plāno piesaistīt Inženierzinātņu fakultātei vēl divus docētājus no ārzemēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt