Latvijas uzņēmums piedalās EKA planētas aizsardzības izpētes misijā

Šonedēļ, 15. septembrī, Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA) noslēgusi 129,4 miljonu eiro līgumu par pirmās EKA planētas aizsardzības misijas “Hēra” īstenošanu. Projekta, kurā piedalās arī uzņēmums no Latvijas, mērķis ir izpētīt trieciena ietekmes efektivitāti, lai novērstu potenciālos asteroīdu draudus cilvēcei nākotnē, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Latvijas uzņēmuma loma

Latvijas uzņēmums SIA “Eventech” kopā ar starptautiskajiem sadarbības partneriem šim vērienīgajam projektam ir izstrādājis specializētu laika mērīšanas moduli, kas veic gaismas lidojuma laika mērīšanu kosmosā.

“Tas ir nozīmīgs starptautisks panākums gan Latvijas zinātnei, gan tās sasniegumu komercializācijai,” paziņojumā medijiem norādīja “Eventech” valdes priekšsēdētājs Nikolajs Adamovičs.

SIA „Eventech” ir radies kā Latvijā balstītās zinātnes komercializācijas un akcelarācijas platformas “Komercializācijas reaktors” jaunuzņēmums. Pēc veiksmīgās sadarbības ar EKA 2017. gadā uzņēmums parakstīja līgumu ar Lielbritānijas kosmosa tehnoloģiju kompāniju “Neptec”, lai izstrādātu daļu no kosmosa kuģa “Luna 27” nolaišanās sistēmas.

Latvijas uzņēmuma dalība šajā pasaules līmeņa misijā saistīta ar IZM ieguldījumiem EKA Eiropas Sadarbības valsts plānā, kā ietvaros tika izstrādāta šī tehnoloģija. ““Eventech” panākumi apliecina, ka Latvijas uzņēmēji un zinātnieki spēj iekļauties zinātniski pētniecisko pakalpojumu sniegšanā un izstrādāt pasaules līmeņa augstās tehnoloģijas, kas palīdz risināt globāli nozīmīgas problēmas,” paziņojumā medijiem norādīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

Misijas mērķis

“Hēra” ir Eiropas ieguldījums starptautiskajā planētu aizsardzības misijā sadarbībā ar Nacionālo aeronautikas un kosmosa administrāciju (NASA). Paredzēts, ka NASA kosmosa kuģis “Dart” tiks nogādāts kosmosā 2021. gada jūlijā un vispirms tas kinētiski ietrieksies vienā no Zemei tuvu lidojošajiem asteroīdiem ar nosaukumu  “Didymos”.

Savukārt “Hēra” veiks trieciena apsekošanu un mērījumus, lai noteiktu, vai “Dart” kinētiskais trieciens var  novirzīt asteroīdu no tā lidošanas trajektorijas.

Šī vērienīgā eksperimenta rezultātā tiktu iegūta labi saprotama un atkārtojama asteroīdu novirzīšanas tehnika.

Vācijas uzņēmums “OHB System AG” būs misijas galvenais izpildītājs, savukārt uzņēmumi no 17 EKA dalībvalstīm sniegs ieguldījumus dažādās “Hēra” misijas aktivitātēs. Portugāle un Rumānija izstrādā lāzera augstuma mēriekārtu (altimetru), kas nodrošinās autonomās navigācijas sistēmas ar kritiski svarīgu informāciju misijas īstenošanai. “Eventech” izstrādā aerolāzerskanēšanu (LIDAR) un nodrošina altimetru ar „faktiskā lidojuma laika” ("Time of Flight") moduli un procesoru.

Skaidrojums par "Hēra" misiju angļu valodā:

KONTEKSTS:

Latvijas sadarbība ar EKA aizsākās 2009. gadā, kad tika noslēgts sadarbības līgums. Tam sekoja Eiropas Sadarbības valsts līguma noslēgšana ar EKA 2015. gadā, Latvijai kļūstot par EKA sadarbības valsti.

Šogad jūnija vidū EKA padome apstiprināja Latvijas pievienošanos EKA asociētās dalībvalsts statusā; jūlijā Saeima ratificēja šo līgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt