Japāna sākusi ražot kosmosa raķešu dzinēju degvielu no govs mēsliem

Japānas kosmosa nozare gatavojas iekarot visumu, izmantojot videi draudzīgu raķešu dzinēju degvielu. Tā iegūta no bagātīga vietējā avota – govs mēsliem.

Taiki lauku apvidū Japānā jau noticis pirmais izmēģinājums, kurā dzinējs aptuveni 10 sekundes horizontālā stāvoklī no atvērtām angāra durvīm izšāva zili oranžas liesmas 10–15 metru augstumā.

Dzinējs darbojās ar šķidro biometānu. Šī degviela savukārt saražota no gāzes, kas pilnībā iegūta no netālu esošo piensaimniecību govs mēsliem, stāstīja "Interstellar Technologies" vadītājs Takahiro Inagava.

"Mēs to darām ne tikai tāpēc, ka tas ir videi draudzīgi, bet arī tāpēc, ka šo (degvielu) var ražot lokāli – tā ir ļoti rentabla un ar augstu veiktspēju un tīrības pakāpi," Inagava skaidroja ziņu aģentūrai AFP.

"Es nedomāju, ka būtu pārspīlēti uzskatīt, ka ko līdzīgu drīz atkārtos visā pasaulē," viņš piebilda. "Mēs esam tikai pirmais privātais uzņēmums, kas to nolēmis darīt."

Uzņēmums cer, ka, izmantojot šo degvielu, kosmosā varēs nogādāt satelītus.

Biogāzi, kas iegūta no govs mēsliem, jau izmanto kā degvielu visā pasaulē, tostarp Indoras pilsētā Indijā. Tur ar šo videi draudzīgo degvielu darbina autobusus.

Šādas degvielas ražošana arī palīdz mazināt milzīgo lauksaimniecības ietekmi uz vidi. Kā liecina "Greenpeace" dati, tieši lauksaimniecības nozare rada 14 % no siltumnīcefekta gāzu emisijām visā pasaulē.

Arī sadedzinot biogāzi, izdalās siltumnīcefekta gāzes, taču tāpat notiek arī, ja to atstāj dabiski sadalīties. Taču tādā gadījumā notekūdeņi no lauksaimniecības dzīvniekiem piesārņo ūdensceļus un augsni.

Raķešu dzinēju degviela tiek ražota, "Interstellar Technologies" sadarbojoties ar rūpniecisko gāzi ražojošo uzņēmumu "Air Water". 

"Air Water" biogāzi iegūst no vietējiem lauksaimniekiem, kuru saimniecībās ir iekārtas, kas govju mēslus ļauj pārstrādāt. Uzņēmums šo biogāzi no lauksaimniekiem iegādājas un pārvērš raķešu degvielā.

"Japānai, kurai ir ierobežoti resursi,  ir nekavējoties jānodrošina iekšzemē ražota, videi draudzīga enerģija", pauda "Air Water" inženieris Tomohiro Nišikava. "Šī reģiona govju mēsliem ir tik liels potenciāls! Ja kaut kas mainītos starptautiskajos notikumos, ir svarīgi, lai Japānai būtu enerģijas avots, kas jau ir tās rīcībā."

Japānas kosmosa aģentūra "JAXA" septembrī uzsāka misiju "Mēness snaiperis". Pēdējo gadu laikā nozari gan skārušas vairākas likstas, kuru dēļ izgāzušās jau divas misijas – valsts un arī viena privātā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti