Dienas ziņas

Jelgavas novadā dzimst vairāk bērnu

Dienas ziņas

Novērtē ārstniecības iestāžu pieejamību

DU kļūst par valsts nozīmes pētījumu centru

Daugavpils Universitāte paplašināta ar meža bioloģisko laboratoriju

Daugavpils Universitātes (DU) studiju un pētniecības centrs “Ilgas” paplašināts ar vēl vienu pētījumu laboratorijas ēku. Tajā tiks veikti meža bioloģiskās daudzveidības pētījumi. Tādējādi DU kļūst par valsts nozīmes pētījumu centru, norāda universitātes rektors Arvīds Barševskis.

Daugavpils Universitātes studiju un pētniecības centrā “Ilgas” ir pabeigta meža bioloģiskās daudzveidību pētījumu laboratorijas ēkas izbūve. Jaunā laboratorija ir daļa no vērienīga meža un ūdens resursu valsts nozīmes pētījuma centra izveides projekta, kas tiek īstenots Jelgavā, Rīgā, Salaspilī un Daugavpils novadā.

"Meža bioloģisko darbību mēs skatāmies arī kā dažādu cirtes veida ietekmi un bioloģisko daudzveidību, un tāda veidā var izstrādāt rekomendācijas, kā savādāk darīt, lai, šo mežu cērtot, nodarītu pēc iespējas mazāku kaitējumu apkārtējais videi," pastāstīja DU rektors, akadēmiķis Arvīds Barševskis.

Pagaidām telpas ir tukšas, taču jau nākamā gada sākumā šeit tiks uzstādīts aprīkojums, lai veiktu zooloģijas un botānikas pētījumus, kas ne tikai dos pienesumu meža nozarei, bet arī ļaus izstrādāt ieteikumus meža resursu efektīvai izmantošanai.

Laboratorijā būs iespēja strādāt ar esošām zinātniskām kolekcijām, kā arī pašiem audzēt dažāda veida bezmugurkaulniekus pētījumu veikšanai. "Šeit būs izvietoti speciāli klimata boksi, kurās varēs nodrošināt gan speciālu temperatūru, gan mitrumu, gan gaismas apstākļus," sacīja DU vadošais pētnieks Uldis Valainis.

Ēkas izbūves procesā tika meklēti videi draudzīgi risinājumi. Tā telpu apsildīšanai tika izvēlēta ģeotermālā apkure, kas paredz zemes siltuma izmantošanu  apkurei ziemā, savukārt vasarā zemes aukstums tiek izmantots ēkas kondicionēšanai.

"Ēkā ir astoņi urbumi 100 metru dziļumā. Ziemā no zemes mēs paņemam siltumu un vasarā mēs šo siltumu dodam atpakaļ un tādējādi maksimāli ekonomējam šos resursus," skaidro SPC “Ilgas” pārvaldnieks Arvis Soldāns.

Kā norāda universitātes rektors Arvīds Barševskis, līdz ar šo valsts nozīmes projektu “Ilgas“ kļūs par modernu daudznozaru pētījumu centru, kas nesīs Daugavpils Universitātes vārdu tālāk pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt