Mobilo telefonu vēsture: kā mainījies ražotāju un sakaru operatoru tirgus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Šogad aprit 50 gadu, kopš tika veikts pirmais zvans, izmantojot rokas mobilo telefonu. Kā laika gaitā mainījies mobilo telefonu ražotāju un mobilo operatoru tirgus?

Mobilo telefonu vēsture: Kā mainījies ražotāju un sakaru operatoru tirgus
00:00 / 04:52
Lejuplādēt

Par pionieri mobilo telefonu tirgū uzskatāma Amerikas Savienoto Valstu kompānija "Motorola", kas dibināta 1928. gadā un nodarbojās ar telesakaru iekārtu ražošanu. 2011. gadā kompānija tika sadalīta divos neatkarīgos uzņēmumos. Attīstoties tehnoloģijām, ar mobilo telefonu ražošanu sāka nodarboties arvien vairāk uzņēmumu un "Motorola" parādījās arvien vairāk konkurentu.

Aktīvas bija Ziemeļvalstis. Plaši izplatīti bija, piemēram, tālajā 1865. gadā dibinātās Somijas kompānijas "Nokia" mobilie telefoni. Līdz 2010. gadam tieši šī kompānija bija lielākais mobilo telefonu ražotājs. Tomēr 2014. gadā uzņēmums tika pārdots kompānijai "Microsoft" un līdera lomu līdz mūsdienām nav noturējis. Telefonus ražoja arī somu kompānija "Benefon", kā arī 1876. gadā dibinātais Zviedrijas uzņēmums "Ericsson".

Galvenie tirgus spēlētāji mūsdienās ir mainījušies, tomēr nevarētu teikt, ka lielo ražotāju tagad būtu daudz. 

"Ir "Apple". Kaut ko vēl joprojām ražo "Nokia". Liels tirgus spēlētājs ir "Samsung", ar ļoti lielu tirgus daļu. Tad ir virkne Ķīnas ražotāju, kā "ZTE", "Huawei" un tamlīdzīgi, bet tas arī faktiski ir viss. Vesela rinda – "Ericsson", "Motorola" un "Benefon"  – ir ārā no tirgus," atzina uzņēmuma "Latvijas mobilais telefons" (LMT) prezidents Juris Binde

Jau iepriekš minētie "Apple", "Samsung" un "Huawei", pēc 2022. gada datiem, ir lielākie tirgus spēlētāji, lai gan "Huawei" loma mazinās, jo, pamatojoties uz drošības riskiem, rietumvalstis šo kompāniju no tirgus izspiež.

Bet mobilo telefonu lietošana nav iespējama bez pakalpojuma sniedzējiem jeb mobilajiem operatoriem. Pieci lielākie telekomunikāciju operatori pasaulē pēc ieņēmumiem 2021. gadā bija "AT&T", "Verizon", "China Mobile", "Deutsche Telekom" un "Comcast". Trīs no nosauktajiem ir ASV uzņēmumi. Eiropā lielākie spēlētāji ir pieminētais "Deutsche Telekom", kā arī šveiciešu "Swisscom" un britu "Vodafone".

Kopumā Eiropas Savienībā pašlaik ir simtiem mobilo telefonu operatoru. Tiesa, sākotnēji, kā stāstīja Binde, gan Eiropā, gan pasaulē valdījis zvērudārzs, proti, katrs operators veidojis savu sistēmu, kas savā starpā nespēja sazināties.

"Bet zināmu revolūciju attīstībā ienesa Ziemeļvalstis, kas septiņdesmito gadu beigās vienojās par vienotas Ziemeļvalsts mobilo telefonu sistēmas izveidošanu – NMT450. Pats būtiskākais, ar ko šī sistēma atšķīrās no pārējām, bija viesabonēšana," norādīja Binde.

Arī Latvijas pionieris LMT sāka savu darbību tieši ar šo sistēmu 1992. gadā. Šīs sistēmas darbības laikā tika sasniegti līdz 150 000 lietotāju.

Dārgi sākotnēji bija ne tikai paši mobilie telefoni, bet arī pakalpojumi. Proti, 1992. gadā zvans uz Eiropu minūtē maksāja 1,7 dolārus, uz ASV 2,2 dolārus, bet uz Austrāliju un Okeāniju trīs dolārus. 2002. gadā NMT sistēma tika slēgta un ienāca GSM sistēma.

2002. gadā kopējais LMT abonentu skaits sasniedza 360 000 klientu, no kuriem lielākā daļa jau bija GSM sistēmas klienti. Vēlāk sekoja arī trešā un ceturtā paaudze. Kādu laiku LMT bija vienīgais mobilais operators, tomēr 1997. gadā uzņēmums "Baltkom TV" ieguva GSM licenci un kļuva par pirmo privāto mobilo sakaru operatoru "Baltkom GSM", radot konkurenci un tādējādi samazinot pakalpojumu cenas. Uzņēmuma bijušais līdzīpašnieks Pēteris Šmidre norādīja, ka pārāk ilgi valstī esot bijis atļauts monopola stāvoklis, tādēļ viņa uzņēmumam sākotnēji klājies ļoti grūti.

"Būt otram spēlētājam un otram konkurentam bija diezgan sarežģīti, jo tieši telekomunikācijas ir tāda specifika, ka uzņēmumam ir ļoti lielas priekšrocības tad, kad tev jau ir klientu masa un jau ir savs tīkls ar klientiem, kuri runā savā starpā," klāstīja Šmidre.

Konkurence auga, un 2000. gadā Latvijā ienāca Zviedrijas uzņēmums "Tele2", savukārt 2005. gadā arī Lietuvas uzņēmums "Bite". Līdz ar to šobrīd lielākie operatori ir LMT, "Tele2" un "Bite".

LMT prezidents Binde atzina, ka šobrīd kāda jauna mobilā operatora ienākšana Latvijā ir maz ticama, jo tirgus ir izcīnīts starp šīm trim kompānijām un tirgus pārbīde ir nenozīmīga. Arī diskusijas par uzņēmumu "Lattelecom" jeb "Tet"  un LMT apvienošanu, kas norisinājās pirms vairākiem gadiem, šajā brīdī vairs neesot aktuālas, jo abi uzņēmumi attīstoties veiksmīgi un tirgus ar atsevišķiem uzņēmumiem ir spēcīgāks nekā tur, kur apvienoti fiksēto un mobilo pakalpojumu sniedzēji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti