#DigitālāsBrokastis
"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.
Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:
1. "Spotify" pievieno platformai mākslīgā intelekta personalizētu dīdžeju
"Spotify" laidis klajā ar mākslīgo intelektu darbinātu dīdžeju, kas veido personalizētu atskaņošanas sarakstu un komentē to, pamatojoties uz lietotāja klausīšanās paradumiem. Dīdžeja funkcija sniedz papildu informāciju par ierakstu, albumu vai izpildītāju, izmantojot sintezētu balsi, kas atdarina radiostacijas vadītāju.
Balss tiek nodrošināta ar balss tehnoloģiju no "Sonantic AI" – tas ir jaunuzņēmums, ko "Spotify" iegādājās pagājušajā gadā. Dīdžeja balss radīta, izmantojot dažādus avotus, tostarp saturu ģenerējošo tehnoloģiju, ko nodrošina "OpenAI", un rakstnieku kolektīvu ar "mūzikas ekspertiem, kultūras ekspertiem, datu kuratoriem un scenāriju autoriem." Pašlaik šī funkcija ir pieejama tikai angļu valodā "Spotify Premium" abonentiem ASV un Kanādā.
Dīdžeja funkcija ir pusceļš starp radiostaciju un rūpīgi izstrādātu atskaņošanas sarakstu. Lietotāji var pārslēgt žanrus vai izpildītājus, nospiežot ekrānā redzamo dīdžeja pogu. Funkcijai būtu jāuzlabo arī ieteiktās dziesmas, "revidējot" jaunumus, lai ieteiktu svaigus izpildītājus, vai novirzot lietotājus atpakaļ uz vecākām dziesmām, kuras viņiem iepriekš patika. Lai gan pašlaik dīdžeja funkcijai ir tikai viena balss opcija, visticamāk, tiks pievienotas vairākas balsis, un lietotāji, iespējams, varēs izvēlēties dažādus sarunas stilus.
Mākslīgā intelekta dīdžejs tiek izlaists beta versijā, un tajā ir augsts cilvēka iesaistes līmenis, lai nodrošinātu, ka komentāri ir precīzi un atbilstoši. Funkcija ir iespaidīga mākslīgās balss kvalitātes dēļ. Atliek vien gaidīt, kad tā būs pieejama arī Latvijā, kad arī varētu saprast, cik šī funkcija patiešām ir pielāgota, vai tā sāk atkārtoties un kļūst garlaicīga.
2. Latvijas digitālās veselības jaunuzņēmums "Longenesis" Pasaules Uzņēmējdarbības kausā finālā
Digitālās veselības jaunuzņēmums "Longenesis" iekļuvis to 100 uzņēmumu vidū, kas piedalīsies Pasaules Uzņēmējdarbības kausa globālajā finālā. Vispirms "Longenesis" uzvarēja Latvijas konkursā un tad izturēja nākamo atlasi un nonāca 100 uzņēmumu finālā.
Rīkotāji saka, ka tādējādi Latvijas uzņēmums izturējis 30 tūkstošu uzņēmumu konkurenci. Galvenā balva ir 300 tūkstoši dolāru, ko saņems fināla pirmās vietas ieguvējs, bet vienlaikus tā ir iespēja parādīt, ko Latvija spēj tiešām lielā un raibā kompānijā.
Latvija šajā konkursā piedalās otro reizi. Pērn Latviju pārstāvošais jaunuzņēmums "HyMet" iekļuva labāko 25 uzņēmumu vidū. "HyMet" izstrādā kompozītmateriālu ražošanas tehnoloģiju jaudīgas elektrotehnikas dzesēšanai, piemēram, elektriskiem transportlīdzekļiem, datortehnikai un telekomunikācijām. Uzņēmuma mērķis ir uzlabot elektronikas uzticamību, veiktspēju un kalpošanas ilgumu, vienlaikus samazinot enerģijas patēriņu, ražošanas izmaksas un poligonos nonākošo e-atkritumu daudzumu.
Ko tad dara "Longenesis"? Tas ir digitālās veselības jaunuzņēmums, kas piedāvā platformu biomedicīnas organizācijām ar mērķi paātrināt klīnisko pētījumu norises gaitu. Tas tiek darīts, nodrošinot tiešu saziņu ar biomedicīnas pētnieciskajām organizācijām drošai datu apstrādei un izmantošanai pētniecības nolūkos. Pirms dažiem gadiem "Longenesis" uzvarēja pašmāju konferences "TechChill" jaunuzņēmumu konkursā, bet pērn – "Startup Day" pie kaimiņiem Igaunijā saņēma 100 tūkstošu eiro investīciju.
Uzņēmējdarbības Pasaules kauss (EWC) ir lielākās globālās prezentācijas sacensības uzņēmējiem un jaunuzņēmumiem, un tajā piedalās vairāk nekā 200 000 dalībnieku no vairāk nekā 200 valstīm. Pasākumā uzņēmumiem ir iespēja laimēt vērtīgas balvas, iegūt jaunus mentorus un globālu atpazīstamību, kā arī satikt potenciālos investorus un partnerus.
3. Cēsīs top Kosmosa izziņas centrs
Ekspluatācijā nodota Kosmosa izziņas centra ēka Cēsīs. Šobrīd tiek būvētas un iekārtotas ekspozīcijas, lai jau vasarā centrs vērtu durvis apmeklētājiem. Iecerēts, ka tas būs reģionāls izglītības centrs, kas ieinteresēs skolēnus par dabaszinātņu un tehnoloģiju priekšmetiem, pedagogiem sniegs iespēju apgūt jaunas mācīšanas metodes, bet ģimenēm – jēgpilni pavadīt laiku kopā.
Tiek plānots, ka gada laikā Kosmosa izziņas centrs Cēsīm piesaistīs vairāk nekā 100 tūkstošus tūristu. Kosmosa izziņas centra galvenais un lielākais eksponāts būs Starptautiskās kosmosa stacijas replika ar nosaukumu "Auseklis". Projekta kopējās izmaksas ir 11,4 miljoni eiro. Sākotnēji bija paredzēts, ka Kosmosa izziņas centra būvniecības darbus pabeigs jau pagājušā gada rudenī.
Šobrīd vērojams zinātnes centru popularitātes vilnis. Pirms gadiem nācās braukt uz "Ahaa" centru Tartu, bet tagad var mērķtiecīgi apceļot Latviju. Tagad mums ir arī zinātnes centrs "Vizium" Ventspilī un Daugavpils inovāciju centrs. Tāpat top Rīgas Tehniskās universitātes zinātkāres centrs "Futurimo".
4. "Google Chrome" un "Microsoft Teams" atjauninājumi
Tehnoloģiju uzņēmums "Google" izlaidis optimizācijas līdzekļus savā jaunākajā "Chrome" darbvirsmas tīmekļa pārlūkprogrammas versijā, lai uzlabotu datora akumulatora darbības laiku un atmiņas lietojumu. Savukārt uzņēmums "Microsoft" to pašu iemeslu dēļ sola pilnībā pārstrādātu "Teams" sazvanu programmu.
"Google Chrome" jaunie enerģijas un atmiņas taupīšanas režīmi izstrādāti, lai ierobežotu nevajadzīgas vietnes fona darbības, piemēram, vizuālos efektus, animācijas vai videoklipu atskaņošanu. Cilnes, kas netiek izmantotas, tiek "iesaldētas". Atmiņas taupīšanas režīms var samazināt ierīces atmiņas lietojumu līdz pat 40 procentiem. Savukārt enerģijas taupīšanas režīmu var uzlikt, lai tas tiktu aktivizēts, kad ierīces akumulatora uzlādes līmenis ir nokrities līdz 20 procentiem vai kad ierīce ir atvienota no strāvas avota. Abi režīmi pēc noklusējuma ir iespējoti ierīcēs, kurās darbojas pārlūkprogramma "Chrome 110", un tos var atspējot jebkurā laikā.
Tiek arī ziņots, ka "Microsoft" martā laidīs klajā jaunu "Teams" versiju, kas ir no jauna pārbūvēta, lai samazinātu sistēmas resursu izmantošanu. Jaunā lietotnes versija izmantos par 50% mazāk atmiņas, mazāk noslogos procesoru un uzlabos klēpjdatoru akumulatora darbības laiku. Jaunā "Teams" lietotne tiks pārvietota no "Electron" uz "Microsoft Edge" "Webview2" tehnoloģiju, kā arī uz "React" – "Javascript" bibliotēku, kas turpmākajos mēnešos piedāvās nākamos "Teams" interfeisa uzlabojumus. Uzlabojumiem vajadzētu nozīmēt, ka "Teams" tiek atvērts ātrāk, uzstājoties sapulcē vai atbildot uz ziņām.
5. Smadzeņu stimulācija lidojuma laikā – nākotnes lidojumu piedāvājums?
Brazīlijas aviācijas un kosmosa ražotājs "Embraer" 2016. gadā iesniedza patenta pieteikumu "smadzeņu stimulācijas sistēmai, lai nodrošinātu pasažieru labsajūtu". Izrādās, tas pagājušajā gadā ticis apstiprināts. Vai nākotnē mūsu smadzenes tiks lidojumos stimulētas?
"Embraer" pieņēmums ir tāds, ka daudzi cilvēki garos braucienos ar automašīnu, vilcienu un lidmašīnu uztraucas, pat īsu ceļojumu pārvēršot par garām mocībām. Tāpēc uzņēmums patentējis sistēmu, ar kuru noteikt, ka cilvēks ir neapmierināts, un palīdzēt atslābināties.
Kā sistēma strādātu?
Digitālā kamera, kas skenēs pasažiera seju transportlīdzekļa sēdeklī, novēro cilvēka sajūtas. Sejas izteiksmes analīzes rīks identificēs pasažiera emocijas. Konstatējot "negatīvās" emocijas, pasažieriem tiktu piedāvāts neinvazīvs transkraniālas stimulācijas veids.
Transkraniālā magnētiskā vai strāvas stimulācija nav nekas jauns. To var uzskatīt par plaši pieņemtu depresijas ārstēšanas metodi, ko pielieto arī dažu citu garīgās veselības traucējumu gadījumā. Jūs pat jau varat iegādāties neinvazīvas ierīces, kas to nodrošina lietošanai mājās.