Taku skrējēja Upmace-Grīviņa triumfē Spānijas 106 kilometros

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nedēļas nogale bija notikumiem bagāta Latvijas taku skrējējiem – kamēr vieni startēja Kuršu kāpā un otri izmēģināja laimi Turcijas kalnos, vēl citi startēja Spānijā un Dalmācijā. Vislabākās sekmes bija Ievai Upmacei-Grīviņai, Spānijā uzvarot 106 kilometru “Ultra Trail Serra de Montsant” (16:07:02) ar 4900 augstummetriem, kā arī Konstantīnam Biktimirovam, kurš uzvaras laurus plūca Lietuvas Kuršu kāpas 68 kilometru smilšu taku skrējienā (5:46:51) no Nidas līdz Klaipēdai. Pašu mājās lielākais tautas sporta pasākums bija seriāla “Skrien Latvija” noslēgums Siguldas pusmaratonā ar Dmitrija Serjogina un Karīnas Helmanes-Soročenkovas uzvarām, abiem triumfējot arī sacensību seriāla astoņu posmu kopvērtējumā.

Katalonijas nacionālajā parkā “Serra de Montsant” sestdien, 18. oktobrī, taku skrējēji devās piecās dažāda garuma trasēs. Plkst.8.30 garāko 106 kilometru distanci uzsāka 78 dalībnieki, no kuriem astoņas bija daiļā dzimuma pārstāves. Pirms nedēļas Inciemā aizvadītajā dubļainajā un kāpumiem piesātinātajā “Inov-8 Autumn Race” Ieva Upmace-Grīviņa taupīja spēkus un 15 kilometru distancē ieņēma vien astoto vietu, taču sešas dienas vēlāk Katalonijas kalnu takās uzņēmās līderes pienākumus jau no pirmajiem kontrolpunktiem, sākot iekrāt pārsvaru pār tuvāko sekotāju. No nepilnām sešām minūtēm handikaps palielinājās trīskārtīgi, un finišā Ieva Upmace-Grīviņa ieradās pēc 16 stundām un 7 minūtēm, ierindojoties arī labāko desmitniekā starp vīriešiem. Tiesa, trases noslēguma daļā bija nepieciešama masāža un uzvara tika apdraudēta, taču līderes pozīciju skrējēja ātri atguva:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@run_cook_swear uzvar 106km treilu Katalonijas kalnu takās !!! ? @_pichonis_

A post shared by ultrataka.lv (@ultrataka.lv) on Oct 20, 2019 at 4:15am PDT

“Esmu pa akmeņiem nodauzīta, kalnu krūmu saskrāpēta. Tik morāli grūta ultra vēl nebija piedzīvota. Jau ap kādu padsmito kilometru tiku pie sajūtas, kas parasti ieslēdzas ap 70. kilometru.

Karsti. Gribēju izstāties piecas reizes, bet beigās ieslēdzās konkurences gars, kad priekšpēdējā punktā mani panāca otrā meitene, jo es piecos punktos sēdēju un pārdomāju savas dzīves izvēles. Nespēju tomēr viņai atdot to vietu. Nācās vien skriet līdz galam un arī pārvarēt savu nepatiku pret rāpšanos stāvās vietās,”

iespaidos ar LSM lasītājiem dalās skrējiena uzvarētāja no Raunas.

Taku skrējējas dzīvesdraugs Pēteris Grīviņš izcīnīja 4. vietu, finiša līniju sasniedzot 13 stundās 28 minūtēs un 48 sekundēs (13:28:48), no uzvarētāja atpaliekot par nepilnu stundu (12:27:12). Kaut arī distances vidusdaļā latvietis turējās trešajā pozīcijā, to nācās atdot skrējējam, kurš sacensību noslēgumā izcīnīja otro vietu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Things I learned at #utsm2019: • sometimes the 70km feels hit you at 20km. • you can be first and still be willing to quit just because you feel like you are being evil towards yourself. • falling on rocks is fucking painful. • mountain plants are evil bitches. • a healthy (and in no way wierd) substitute for gummy bears is seeking out random cats to pet along the course. • leg massage at km85 can actually be awesome. • turns out I'm competitive as fuck. Had already decided to quit with 20km to go, cuz I had been informed by @_pichonis_ that my worst ultra running nightmare awaited me: rope assisted climbs. But as soon as the 2nd girl came into the checkpoint I just couldn't get outta there quick enough to go do shit I'm terrified of. • somehow running is fun even when you hate it for 16 hours straight and aren't entirely sure why you're doing it. ????????????????? #ultrarunner #runner #running #trailrunning #optoutside #embracethesuck #andthenembraceitsomemore

A post shared by Ieva Upmace-Grivina (@run_cook_swear) on Oct 20, 2019 at 4:02am PDT

“Uzstādīju sev tikai vienu mērķi - izbaudīt skrējienu. Diemžēl pēc pusstundas sapratu, ka neizbaudu. Šodien galīgi nebiju stiprs. Trase ir skrienama, bet es diemžēl lielu daļu nogāju,” savu stāstījumu uzreiz pēc finiša iesāka Pēteris Grīviņš: “Kontrolpuktā pie 20 kilometru atzīmes neizstājos, jo cerēju, ka vēl atnāks vaļā. 40 kilometros mani pārsteidza ar tekstu, ka esmu trešais, tad nu devos tālāk. Pēc 60 kilometriem beidzot uz brīdi jutos labi un šķita, ka vismaz par to pašu trešo vietu pacīnīšos. Un tad kaut kādā 75. kilometrā sapratu, ka visam pa virsu esmu pārkarsis, mazliet slikta dūša un vairs neko nespēju. Principā kaut kas atnāca vaļā tikai pēdējos 10 kilometros, kad beidzot organisms atdzisa.”

Sacensību noslēdzošajos 10 kilometros Pēteris Grīviņš bija ātrākais taku skrējējs trasē un līdz finišam trīskārtīgi samazināja deficītu ar priekšā skrienošo trijotni, taču vicelīderim zaudēja 10 minūtes, bet četru minūšu pietrūka līdz kāpienam uz pjedestāla sacensību kopvērtējumā.

Krietni lielāka Latvijas skrējēju pārstāvniecība bija taku skriešanas sacensībās Kuršu kāpā Lietuvā, kur pērn trešo vietu izcīnīja Indra Muižniece, kura šoruden deva priekšroku Latvijas čempionātam taku skrējienā un pirms trim nedēļām Siguldas kalnu maratonā (SKM) tika pie sudraba medaļas.

Šogad Kuršu kāpā startēja seši duči Latvijas skrējēju, sacenšoties ar 17 valstu pārstāvjiem.

Prestižākajā 68 kilometru distancē ar 930 augstummetriem, kas pa smilšainajām stigām veda no Nidas līdz Klaipēdai, vislabāk veicās 107 kilometru skrējiensoļojuma Rīga-Valmiera pērnā gada uzvarētājam Konstantīnam Biktimirovam, kurš trasē pavadīja 5 stundas un 46 minūtes (5:46:51), vidēji katru kilometru pieveicot 5 minūtēs un 6 sekundēs.

Finišā par nepilnu kilometru tika apsteigts cits Latvijas pārstāvis Valdis Miezītis (5:50:44), ar kuru nākamais uzvarētājs kopā skrēja pirmos 36 kilometrus. Abiem skrējējiem šis uzskatāms par panākumu, jo Valdis Miezītis pērn ar līdzīgu rezultātu (5:56:45) ierindojās 7.vietā, savukārt Konstantīns Biktimirovs divas nedēļas pēc Cēsu Stirnu buka, kur sezonas noslēgumā izcīnīja sesto vietu Lūša kopvērtējumā, mocījās ar veselības likstām – savilktu kājas nervu un saaukstēšanos. Tomēr sliktā fiziskā forma netraucēja uzvarēt, par spīti smagajam 12 kilometru posmam pa mīkstajām smiltīm un sacensību nogurumam pēc 45 kilometriem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Valsts svētku brīvdienās, 17. novembrī, taku skrējējs plāno startēt Portugāles “Trail Amigos da Montanha” vidējā 70 kilometru distancē ar 3200 augstummetru summu, kur trases augstākās vietas pacelsies līdz 500 metriem no jūras līmeņa netālu no Portu.

Starp astoņām sievietēm, kas veica 68 kilometrus no Kaļiņingradas pierobežas līdz Klaipēdas delfinārijam, trešo un ceturto vietu sadalīja limbažniece Māra Braslava (7:33:05) un Lauma Čerņevska (7:49:59), no vietējās uzvarētājas Monikas Miles atpaliekot aptuveni stundu (6:40:23).

47 kilometru skrējienā ceturto vietu izcīnīja Līga Rusiņa (4:38:32) no Sutriem, uzvarētājai zaudējot 14 minūtes. Vīru konkurencē ātrākie Latvijas skrējēji netika desmitniekā, taču divreiz īsākajā 25 kilometru pārbaudījumā ceturto pozīciju ieņēma Kalvis Alseika (1:48:28) no Vērgales, bet Ivita Šale (2:17:45) un Alise Kalniņa (2:17:46) ar sekundes starpību noslēdza pirmo sešinieku, piekāpjoties Lietuvas, Kanādas un Polijas skrējējām.

Savukārt Artis Ķemeris no Aizputes izcīnīja uzvaru 12 kilometru skrējienā (0:50:30), distanci veicot ar tempu 4:12 min/km. Sieviešu konkurencē ātrākā latviete bija Dārta Otomere (1:04:22) no Rojas, ieņemot piekto vietu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Grupa taku skrējēju piedalījās arī Pasaules tūres posmā “Cappadocia Ultra-Trail” Turcijā. 119 kilometru pamatdistancē ar 3700 augstummetriem devās alūksnieši Roberts Sukonvs un Kristaps Pilskalns, kuri apstājās sacensību pusceļā. Taču finišu nepilnā diennaktī izdevās sasniegt Agrim Novikam (23:21:23).

63 kilometru satelītdistancē ar 2000 augstummetriem 32. vietu izcīnīja pirmais Vilkaču maratona uzvarētājs Dainis Limanāns (07:06:46), no uzvarētāja atpaliekot par vairāk nekā stundu (05:50:46). Nepilnu stundu aiz ātrākā latvieša finišu sasniedza Santa Žukovska (07:58:39), izcīnot 15. vietu starp sievietēm.

Tikmēr “Dalmacija Ultra Trail” 118 kilometru garumā un 5160 augstummetru summā Horvātijas takās takās pieveica šī gada 100 jūdžu Ledvilas finišētājs Jānis Šnepste (17:51:47), ieņemot 23. vietu starp 118 finišētājiem.

Klasiskos 42,195 kilometru pilsētu ielu maratonus Latvijas skrējēji 20. oktobrī veica Lisabonā un Amsterdamā, kur elites skrējējiem šoreiz neizdevās labot Eiropas rekordu klasiskajā vieglatlētikas distancē.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pašu mājās lielākais notikums bija Siguldas pusmaratons, ar ko noslēdzās seriāla “Skrien Latvija” kārtējā sezona. 21,0975 kilometru distancē triumfēja rekordists un valsts čempions Dmitrijs Serjogins (1:09:09) no Mārupes, kuram pēc dalības karstajā Pasaules čempionātā Dohā šobrīd ir starpsezonas atpūtas periods. Gluži pretējās noskaņās Siguldā četrus apļus pretī uzvarai skrēja sieviešu favorīte Karīna Helmane-Soročenkova (1:20:57) no Tukuma, kurai pēc nedēļas Frankfurtē gaidāms sezonas galvenais starts maratonā.

Šī gada labākais Latvijas dāmu maratona rezultāts sasniegts 5. maijā, Prāgā, kur alūksniete Ilona Marhele (2:37:29) laboja savu personisko rekordu.

Siguldā Ilona Marhle (1:22:09) izcīnīja otro vietu, aiz sevis atstājot šī gada trešo labāko maratonisti cēsnieci Leldi Neimandi (1:23:13). Savukārt vīru konkurencē otro un trešo vietu vīru dalīja Salvis Gruševs (1:09:33) un sacensību apritē atgriezies ugālietis Valērijs Žolnerovičs (1:10:03).

Ceturtdaļmaratona (10,55 km) skrējiena divos apļos ātrākie bija grobiņnieks Reinis Hartmanis (0:34:10) un tukumniece Dace Almane (0:39:08). Viena apļa tautas skrējienā (5,27 km) uzvarēja Latvijā no ASV atgriezies turlavietis Uģis Jocis (0:15:39), kurš līdz šim vairāk sevi parādījis stadionā notiekošās sacensībās. Tikmēr Amanda Valtasa (0:19:17) bija ātrākā dāmu konkurencē. Siguldā tika noskaidroti arī "Skrien Latvija" šī gada uzvarētāji sezonas kopvērtējumā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Nākamajā nedēļas nogalē Latvijas komanda startēs Pasaules čempionātā diennakts skrējienā Francijas dienvidos Albi, kur abi Rīga-Valmiera uzvarētāji Ainārs Kumpiņš un Diāna Džaviza centīsies labot Latvijas rekordus 24 stundās. Tikmēr Latvijas rekordists diennakts skrējienā Jānis Actiņš pēc nesenās uzvaras Igaunijā šo nedēļas nogali pavadīja Ņujorkā, kur pilsētas ziemeļos svētdien, 20. oktobrī, noskrēja Jonkersas maratonu (3:01:27).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti