Ceturto gadu pēc kārtas nacionālo izlašu labākie taku skrējēji uzsāk cīņu par savu valstu krāsām, nepārstāvot sponsoru komandas komercmačos. Starptautiskā ultramaratonu asociācija (IAU) sadarbībā ar Starptautisko taku skriešanas asociāciju (ITRA) spējusi Spānijā sapulcēt augsta līmeņa atlētus. Trīs skrējēju ITRA snieguma reitinga punkti pārsniedz 900. Pirmo reizi rekordlielo dalībvalstu skaitu kuplinās arī Dienvidamerikas pārstāves Bolīvija un Peru, kas par kalnu trūkumu nevar sūkstīties un būs motivētas cīņā ar pārējiem.
Skrējēji sacentīsies gan individuālajā vērtējumā, gan nacionālajā, kur pēc ierastās IAU prakses skaitīs kopā katras valsts trīs labāko pārstāvju rezultātus. Pērn vīriešu vērtējumā līdz labāko desmitniekam Latvijas komandai pietrūka piecu minūšu, tāpēc šoziem komandas kodols aizvadījis treniņus gan Siguldā, gan citviet, lai spētu parādīt hokeja izlasei līdzvērtīgu sniegumu.
Latvijas vīriešu izlase (ITRA reitinga punkti / PČ pieredze)
- Andris Ronimoiss (823 / 2016, 2017)
- Andris Ansabergs (749 / debitants)
- Kristaps Broks (729 / 2015, 2017)
- Artūrs Vadzis (713 / debitants)
- Didzis Glušņevs (686 / 2016, 2017)
- Oskars Cimermanis (673 / 2016, 2017)
Pirms starta ASV taku ultramaratonu specializētais medijs “I Run Far” prognozē, ka galvenie favorīti cīņā par uzvaru 12.maijā būs mājinieki spāņi, kaimiņi francūži un vēsturiskie sāncenši briti. Uz medaļām komandu vērtējumā pretendē arī Itālija, Nepāla un Zviedrija. Spēcīgi skrējēji pārstāv arī ASV, Poliju, Čehiju un Portugāli. 85 kilometri un 4700 augstummetri sniegs atbildi, vai Latvijas skrējējiem izdosies kādu no šīm nosauktajām valstīm atstāt ārpus TOP 10 un nepalaist garām kādu citu.
Piesardzīgi vērtējamas komandas līdera Andra Ronimoisa spējas divas nedēļas pēc uzvaras Pasaules kausa posmā Madeirā, kam sekoja astoņu dienu saaukstēšanās, dzīvojoties pa vēsiem hosteļiem.
Individuālajā 30 favorītu sarakstā latvietis ir trešā desmita augšgalā ar 853 ITRA snieguma punktiem.
Salīdzinot ar iepriekšējiem trim gadiem, Latvijas komandā ir divu spēcīgu skrējēju papildinājums, jo beidzot zem sarkanbaltsarkanajām krāsām skries spēcīgie Andris Ansabergs un Artūrs Vadzis, no kuriem viens ir pasaules līmeņa piedzīvojumu sporta eksperts, savukārt otrs ir pašreizējais Siguldas kalnu maratona čempions. Līdz ideālajam sastāvam pietrūkst tikai labākā Monblāna karaliskās distances UTMB skrējēja Romāna Evarta (785 ITRA punkti) un iepriekšējo divu gadu komandas balsta Andreja Jesko (776).
Latvijas sieviešu izlase (ITRA reitinga punkti / PČ pieredze)
- Anete Švilpe (619 / 2017)
- Linda Boldāne (575 / debitante)
- Viviāna Veronika Kirilova (562 / 2016, 2017)
- Jolanta Krastiņa (559 / debitante)
- Ilze Limanāne (500 / debitante)
Taču uzticami komandai palikuši iepriekšējos gados nenovērtējamu pieredzi guvušie Kristaps Broks, Didzis Glušņevs un Oskars Cimermanis, kuri allaž sevi pierādījuši arī vietējā seriālā ''Stirnu buks''. Diemžēl Ogres Zilajos kalnos traumu guva Ģirts Dakša, un debiju izlasē nāksies atlikt uz nākamajiem startiem.
Sieviešu konkurencē Latvijas komanda turpina piedzīvot paaudžu maiņu, un šoreiz debiju tik augsta līmeņa sacensībās piedzīvos komandas otrais numurs Linda Boldāne, kā arī jaunā Jolanta Krastiņa un Ilze Limanāne. Komandas balsts būs līdere Anete Švilpe un pieredzējusī Viviana Veronika Kirilova. Šoreiz komandai nevarēja palīdzēt Irita Puķīte (627 ITRA punkti), Laura Čakle (591) un Līga Ārniece (566). Taču tāpat kā iepriekšējos trijos gados, arī šoreiz PČ tika piedāvāts startēt visiem ar augstākajiem ITRA reitinga punktiem.
Iespējams, Latvijas komandā iederētos arī daudzsološā Vita Devjatņikova, kura aprīļa vidū Tērvetē triumfēja ''Stirnu buka'' pirmajā posmā, bet tieši pirms nedēļas otro posmu iemainīja pret uzvaru taku maratonā Portugāles galvaspilsētā Lisabonā. Protams, 85 kilometri nav 42 kilometru maratons, taču skrējēja pērn sevi pierādīja Daugavpilī, noskrienot 100 kilometrus tuvu 9 stundām, kas ir nebijis rezultāts pēdējo gadu laikā.
Notiks brīnums, ja sieviešu komandu ieskaitē neuzvarēs Francija vai mājiniece Spānija. Par bronzas medaļām cīnīsies Lielbritānija, ASV, Čehija, un Zviedrija. TOP 10 varētu noslēgt plakanā Nīderlande, Kanāda, Polija un Ekvadora. Ārpusē visdrīzāk paliks spēcīgās Jaunzēlande, Portugāle, Dienvidāfrika, Austrālija, Argentīna, Honkonga, Nepāla, Vācija, Grieķija, Brazīlija, Šveice.
Sieviešu vēsturiskie panākumi PČ taku skrējienos
2018.gadā Spānijā - ?
2017.gadā Itālijā - 16.vieta
2016.gadā Portugālē - 16.vieta
2015.gadā Francijā - 15.vieta
Pasaules čempionāta starts dots plkst.6 pēc vietējā laika Kastello pilsētiņā uz ziemeļiem no Valensijas.
15 stundu laikā sacensību dalībniekiem būs jāsasniedz finišs 1300 metru augstumā, sakrājot 4900 augstummetrus un 3700 metrus noskrējienos.
Latvijas komanda pirms starta paspēja iepazīt aptuveni pusi no trases, lsm.lv pavēstīja komandas līderis Andris Ronimoiss, norādot, ka taciņas pārsvarā ir akmeņainas, bet netrūkst arī grants un asfalta posmu, kā arī smuku un mālainu taciņu. Tas nozīmē, ka skrējējiem organizatori sarūpējuši dažādību ar mainīgu reljefu bez izteikti gariem kāpumiem un noskrējieniem.
“Viss gan ir sauss, un saule labi cepina,” piebilst Andris Ronimoiss. Tiesa, gaisa temperatūra Spānijā ir ap 22-23 grādiem, bet augstāk kalnos ap 15 grādiem, zina stāstīt Anete Švilpe.
Vīriešu vēsturiskie panākumi PČ taku skrējienos
2018.gadā Spānijā - ?
2017.gadā Itālijā - 12.vieta
2016.gadā Portugālē - 18.vieta
2015.gadā Francijā - 22.vieta
Līdzjutēji Latvijā varēs sekot līdzi pasaules čempionāta norisei tiešsaistes rezultātos visas dienas garumā līdz pat plkst.22, kad noslēgsies kontrollaiks. Papildu informācija no atbalsta komandas sacensību kontrolpunktos būs atrodama “Ultrataka.lv” sociālajās vietnēs.
Video tiešraide no Peniagolosas kalniem Spānijā