Dienas ziņas

Pludmalē testēs daļēji zemē ieraktus atkritumu konteinerus

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Motormuzejā apskatāmi latvieša radīti sporta auto

Motormuzejā apskatāmi latvieša radīti unikāli vēsturiskie sporta auto

No Štutgartes motormuzeja atceļojušas vairākas vācu retro sporta automašīnas, kuras gandrīz visas radījis latvietis – Anatols Kārlis Lapiņš. Autora dzimtajā pilsētā Rīgā lielākā daļa no tām būs apskatāmas pirmo reizi.

Anatols Lapiņš piedzima 1930. gadā Rīgā. Autoinženieriju viņš apguva Hamburgā, Vācijā un pēc Otrā pasaules kara ar ģimeni emigrēja uz ASV. Iekrājis naudu, Lapiņš pārcēlās uz mašīnbūves epicentru Detroitu, kur laimīgas sagadīšanās pēc nonāca tolaik spēcīgā autobūves uzņēmuma "General Motors" dizaina nodaļā.

Zīmola "Porsche" vēstures arhīva direktors Franks Jungs Latvijas Televīzijai norādīja: "Kad viņš atbrauca no Latvijas uz Hamburgu, viņš no pirmā acu skatiena iemīlējās "Porsche 356" modelī. Tāpēc viņš nopirka poršu kad strādāja ASV."

Novērtējot dizainera prasmes, viņu nosūtīja strādāt "Opel" dizaina centrā Vācijā, kur kādā izstādē viņš satika Ferdinandu Poršu.

Tas bija sākums kam nozīmīgam.

SIA "Baltijas sporta auto" valdes priekšsēdētājs Ivars Norvelis norādīja, ka Lapiņš strādājis vairākos autouzņēmumos, bet viņa lielākie un slavenākie darbi ir "Porsche".

924, 928 un 917/20 ir vieni no slavenākajiem "Porsche" modeļiem, ko radījis latvietis, gandrīz 20 gadus esot galvenā dizainera amatā. Tajā viņš darbojies no 1969. līdz 1988. gadam. Galvenā inovācija kompānijā, ko ieviesa Lapiņš, bija dzinēja novietojums automašīnas priekšā, stāstīja kompānijas pārstāvis Latvijā.

Norvelis norādīja: "Viena no raksturiezīmēm, ko jūs redzēsiet, – gandrīz visās automašīnās ir pagara motora pārsega priekšdaļa, jo motors ir priekšā un tāda patiešām sava rokraksta plūdlīnija šīm automašīnām. Ja nemaldos, tad Anatols Lapiņš bija viens no tiem, kas teica, ka bultai ir jālido ar asmeni uz priekšu."

Anatolam Lapiņam raksturīgi bijis būt domāšanā priekšā savam laikam, un tā viņš arī veidojis automašīnas. Šā brīža galvenais dizainers Maikls Mauers ir tas, kurš izveidojis dizaina stratēģiju "Porsche" automašīnām, bet tās pamati aizgūti tieši no laika, kad par dizainu atbildēja Lapiņš.

"Ja tu 20 gadus atbildi par dizainu, ir skaidrs, kādu lomu tu ieņem. Ir vien daži cilvēki, kas bijuši tik svarīgi "Porsche" vēsturē," vērtēja Jungs.

Tāpēc droši var teikt, ka latviešu dizainera rokrakstu var redzēt vēl aizvien uz ielām visā pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti