Kultūras ziņas

Pirmais Pasaules karš izstāžu zālē "Arsenāls"

Kultūras ziņas

Uguns skulptūru čempionāts Ķīpsalas pludmalē

40 miljonus gadu ilga dzintara vēsture Dabas muzejā

Oda stāsts, iestiegot sveķu lāsē, aizsāk «Rīga 2014» notikumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ar oda stāstu par viņa likteni pirms četrdesmit miljoniem gadu, iestiegot sveķu lāsē, aizsākas viens no pirmajiem "Rīga 2014" Eiropas kultūras galvaspilsēta notikumiem - Dabas muzeja izstāde “Dzintars laiku lokos”.

Dzintara īpašības ir unikālas – tas ne tikai deg un elektrizējas, par ko liecina tā senie nosaukumi, piemēram, ģermāņu „bernstein” jeb ugunsakmens vai sengrieķu „electrum”, no kā radies elektrības jēdziens, bet izrādās arī, ka mūsdienās Latvijas zinātnē notiek pētījumi, kā dzintara diegu iespējams izmantot medicīnā.

Dzintars bijis mūsu pirmā eksporta prece, bet šodien atrastas jaunas novitātes, ar kurām atkal ieejam Eiropā, un tas ir dzintara diegs, ko izstrādājusi RTU zinātniece Inga Ļašenko un kura no šiem diegiem veido arī dzintara audumus,” stāsta Dabas muzeja ģeoloģijas nodaļas vadītāja Anita Saulīte.

Kamēr dzintara spējas ātrāk dziedēt operāciju brūces vēl tiek pētītas, dzintara diegus ļoti iemīļojušas tekstilmākslinieces, piemēram, Barbara Ābele, radot "Dzintara molekulu".

Savukārt kosmētikas ražotāji izstrādā savas dzintara līnijas, tāpēc izstādē iespējams pat pasmaržot neapstrādātos dzintara miltus.

Turpat blakus lupas acs jūs aizvedīs četrdesmit miljonu senā pagātnē, atklājot dzintara unikālās mumificēšanas spējas.

Dzintars līdz mūsdienām atnesis senos pagātnes iedzīvotājus – kukainīšus: odus, mušas, skudras, reizēm atrodamas pat vardes vai ķirzakas un čūskas,” skaidro Saulīte.

Šobrīd lielākais Dabas muzeja dzintara gabals sver vienu kilogramu un septiņsimt gramu un naudas izteiksmē varētu maksāt ap desmit tūkstošiem, bet tā kā pēdējos gados dzintara cenas kāpj, jo to strauji izpērk ķīnieši, tad skaidru aprēķinu nav.

“Ja prasa, kā dzintaru var atšķirt no viltojumiem, tad saku, lai padedzina, jo degot dzintars patīkami smaržo, atšķirībā no viltojumiem ar plastmasas piejaukumiem,” stāsta Dabas muzeja ģeoloģijas nodaļas vadītāja. „Vēl luminiscence ir veids, kā var atpazīt dzintaru. To šeit var pārbaudīt. Jo dzintars ultravioletajā apgaismojumā spīd bāli zilā vai bāli zaļā krāsā, tur ir vajadzīga aptumšota telpa.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti