Daugavpils cietoksni rotā 19.gadsimta tērpu salons «Atmiņu lāde»

Iejusties cara laika dāmas tēlā un nokļūt tālajā 1850.gadā - to piedāvā Daugavpils cietoksnī bijušajās Nikolaja vārtu apsardzes telpās šogad izveidotais modes salons "Atmiņu lāde". Šīs nedēļas nogalē tajā atklāta jauna gan Ziemassvētku noskaņu radoša, gan  krāšņa tērpu ekspozīcija, kas paver iespēju paraudzīties, kāda mode valdīja un kādus tērpus nēsāja Daugavpilī laika periodā ap 1850.gadu. Ekspozīcijas autores ir divas daugavpilietes, kuras nesen atgriezušās no darba Anglijā, lai savus sapņus un uzdrīkstēšanos īstenotu savā dzimtajā zemē.

"Jūs paskatieties, kādas šeit atnāk meitenes - saplēstos džinsos, novalkātās krosenēs, bet, kad viņa ietērpjas mūsu tērpos, viņas pārvēršas vienā minūtē. Mugura taisna, smaidrs, viņas pat nevar pazīt," kopumā jau ap pustūkstoša tērpu, kas atspoguļo Daugavpils vēsturi, radījušas daugavpilietes Irēna Voitāne un Rasma Ivbule.

Viņas ne tikai tērpus darina un ver vaļā ekspozīcijas, bet arī ļauj ikvienai sievietei, kura to vēlas, tērpus piemērīt un sajusties kā galma dāmām. Interese esot liela, norāda salona "Atmiņu lāde" saimnieces: "Gan veci, gan jauni, gan bērni. Atnāk dāma, saka - "uz mani" jau kleitas nebūs, atver skapi vaļā, ir! Kāds acīs mirdzums, cik daudz prieka! Korsetes ne katrai derēs, bet 19.gadsimta sākuma tērpi - tur jau īpaši nevajadzēja piedomāt pie izmēra, jo plecos visi daudz maz vienādi, siluets ir vienkāršs. Bez šaubām - visatvērtākie cilvēki ir no Rīgas. Daugavpilieši sākumā bija ļoti atturīgi, bet ir pārgājis. Mēs esam ļoti priecīgi un pateicīgi, ka nāk pie mums tieši Daugavpils iedzīvotāji, no Latgales. Vienmēr saka - Latgale ir depresīva. Bet cilvēki krasi atšķiras no visas Latvijas. Vēl mums patīk tie Daugavpils un Latgales cilvēki, kuri atbrauc no ārzemēm. Viņi ir kolosāli, atvērti, gaiši! Mēs viņus vienmēr gaidām ciemos."

Ideja par savu salonu ar senlaicīgajiem tērpiem abām māksliniecēm radās, pašām kādu laiku dzīvojot un strādājot Anglijā, Šekspīra zemē. Noskatītais tur raisījis vēlmi ko līdzīgu radīt Latvijā un savā dzimtajā pilsētā Daugavpilī, kur cietoksnī, atjaunoto Nikolaja vārtu apsardzes telpās, šovasar arī izveidots modes salons.

"Darbiņš bija Karaliskajā Šekspīra teātrī, tas deva uzdrošināšanos. Ideja galvā bija sen, bet, vai es to realizēšu? Kad bija iespēja redzēt, kā strādā Karaliskā teātra šūvējas, kostīmu šuvēja, apavu meistare, kā tas viss notiek, domājām, ka mēs arī varam. Ilgas pēc dzimtenes, un to visu gribas darīt dzimtenē, nevis ārzemēs. Ārzemēs cilvēki to ļoti novērtē, šeit mazliet savādāk, bet entuziasms nav pazudis. Ļoti ceram, ka viss būs labi," pauž salona saimnieces.

Irēnas Voitānes dzīvesbiedrs Aļiks arī iesaistījies abu radošo dāmu darbībā - nupat atklātajai jaunajai tērpu ekspozīcijai 1850.gada stilā tieši viņš palīdzējis iekārtot interjeru, ziedojot paša audzēto egli, veidojot Ziemassvētku noskaņu un priecājoties par krāšņajiem jaunajiem tērpiem.

"Es pats priecājos par šiem visiem Ziemassvētku eksprešiem, par salavečiem kā mazs bērns. Ja man patīk, tad pārējiem, vismaz bērniem, noteikti patiks. Tas, ko Rasma sašuva - esmu mēms, ka kaut ko tādu var dabūt gatavu. Skaisti, efektīvi!" vērtē mākslinieces dzīvesbiedrs.

"Atmiņu lādes" salons šobrīd ir viens no kolorītākajiem un atraktīvākajiem objektiem Daugavpils cietoksnī un kā sava veida bezdelīga un iedrošinājums citām aktīvām un radošām iecerēm cietokšņa plašajā teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti