Brīvdienu izklaides top-5: Meistari, Račs, Bahs, NSRD, morfīdi un «Titāniks»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kamēr tradicionālais Teātra dienas uzvedums Nacionālajā teātrī, kuram šoreiz dots nosaukums „Ž-ž-Žurka klāt!”, visas trīs dienas ir tradicionāli izpārdots, tikmēr ir vesela rinda pasākumu, kuros var gūt gandarījumu bez maksas vai par nelielu samaksu. Nu, piemēram,  pūtēju orķestru konkursus Vidzemes koncertzālē „Cēsis” veselas divas dienas, 28. līdz 29. martā, var apmeklēt bez maksas. Tā ir lieliska iespēja noklausīties veselu 40 Latvijas un ārvalstu pūtēju orķestru sniegumu

Brīvdienu izklaides top-5:

1. Savu meistaru satikšana visā Latvijā

Jau šajā nedēļas nogalē – no 27. līdz 29.martam vairāk nekā 170 vietās visā Latvijā notiks pasākums „Satiec savu meistaru! 2015”. Mācekļus pie sevis aicina tautas lietišķās mākslas meistari, stāstnieki, teicēji un muzikanti.

Šajās dienās ikviens aicināts piedalīties meistardarbnīcās, individuālās nodarbībās, atvērtās darbnīcās, paraugdemonstrējumos, lekcijās, koncertos vai dančos un kopīgā muzicēšanā. Pasākumā varēs iepazīt un apgūt dažādas prasmes, kas saistītas ar tradicionālo amatniecību, muzicēšanu, dziedāšanu, mutvārdiem un zināšanas, kas saistītas ar dabu un visumu, rituāliem un svētkiem. Satikt savu meistaru varēs Latvijas pilsētu un novadu bibliotēkās, muzejos, kultūras centros, izglītības iestādēs un meistaru dzīvesvietās.

Otro gadu „Satiec savu meistaru!” iekļausies arī Berga Bazāra tradicionāli rīkotajā amatnieku un zemnieku tirgū. Sestdien, 28. martā no plkst. 12  līdz 16 tur būs iespēja tikties ar dažādiem meistariem, piedalīties rotaļās un dančos, kā arī apmeklēt lekcijas un praktiskās nodarbības par latviešu tautas tērpu valkāšanu un darināšanu. Plkst. 13 „Birojnīcā” Berga Bazārā notiks „Satiec savu meistaru!” otrā – Latgalei veltītā DVD atklāšana. Plkst. 14 ikviens aicināts uz olu krāsošanas meistarklasi (olas jāņem līdzi pašiem)!

"Atrodi savu meistaru un piesakies!" aicina rīkotāji, norādot, ka kontaktinformācija atrodama satiecsavumeistaru.lv.

2. Tikai tā! Račs, kurš pāraudzis Puškinu

“Senāk es viņu saucu par Puškinu, bet nu tas vairs nav aktuāli, ir izaudzis,” smej Raimonds Pauls, un salīdzina Guntaru Raču ar Alfrēdu Krūkli. "Krūklim arī bija tas vienkāršais, sentimentālais piegājiens. Viņam to daudz pārmeta, bet vispopulārākie dziesmu teksti bija tieši viņam, citiem tā nesanāca."

Ceturtdienas vakarā informācija „Biļešu paradīzes” mājas lapā liecināja, ka uz koncertu “Tikai Tā! Ielūdz Guntars Račs un draugi” 27. martā “Arēnā Rīga” izpirktas dārgā un lētā gala biļetes. Palikušas vidēji dārgās... Iespējams, tās arī piektdienas laikā pazudīs, jo tikai nedēļu pēc grandiozā lielkoncerta par godu Liepājas jubilejai gaidāms vēl viens no grandiozākajiem pašmāju popmūzikas koncertiem šogad - Guntara Rača 50. dzimšanas dienas lielkoncerts, kas uz skatuves pulcēs daudzus populārus un ļoti populārus mūziķus.

Dziesmas ar Rača vārdiem izpildīs Raimonds Pauls, Laima Vaikule, “Prāta vētra”, Igo, Lauris Reiniks, Uldis Marhilevičs, Aija Andrejeva, Olga Rajecka, “Putnu balle”, Ivo Fomins, Tomass Kleins, Ance Krauze, “bet bet”, ex-“Līvi”, “Zodiaks”, “Turaidas Roze”, “Liepājas brāļi”, “Credo”, “Dzeguzīte”, Andris Ērglis, Kārlis Būmeisters, Normunds Rutulis, Liene Šomase, Antra Stafecka, Marija Naumova, Jānis Moisejs, Nikolajs Puzikovs, Mārtiņš Ruskis un Zigfrīds Muktupāvels. Pats jubilārs darbosies ierastajā postenī pie grupas “bet bet” bungām.

Lai cik lieli pūļi gāztos uz "Arēnu Rīga", piektdienas vakars piedāvā arī citus muzikālus notikumus, kuriem netrūks publikas. 27.martā plkst.19 koncertzālē "Lielā ģilde" Hermaņa Brauna fonda festivāla "Avanti!" ietvaros notiks talantīgā latviešu pianista Georgija Osokina pirmais solokoncerts Latvijā.

"Ave Sol" koncertzālē tajā pašā laikā VIII Ziemeļu un Baltijas valstu dziesmu svētku ieskaņas koncertu sniegs kamerkoris „Muklājs” ar koriem „Vivat” un „Konvents”. Koncertu diriģēs „Muklāja” mākslinieciskais vadītājs Jānis Kokins, „Konventa” diriģente Gerda Griķe un „Vivat” diriģents Rūdolfs Krēsliņš.

3. Dr. Enesera Binokulāro deju kursi un zilo morfīdu trakums

Sestdiena, 28. marts, „viena vaļā, otra ciet…". Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā notiks leģendārās "Nebijušo sajūtu restaurācijas darbnīcas" (NSRD) performances „Dr. Enesera Binokulāro deju kursi” rekonstrukcija, ko Hardija Lediņa gada ietvaros organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LMC).

Dienas pirmajā daļā no plkst 14 paredzētas radošās darbnīcas bērniem un pieaugušajiem, ko noslēgs četras deju kursu nodarbības un video performance. Līdz 7. aprīlim Botāniskā dārza Palmu mājas foajē būs aplūkojama performancei veltīta izstāde „Austrumacs-Rietumacs”.

Tajā pašā laikā - sestdien, 28. martā, sāksies arī “Zilo morfīdu trakums”, kas ilgs līdz 6. aprīlim. Bez zilajiem morfīdiem, kā ierasts, būs vērojami arī citi tauriņi no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem.

Tauriņu māja apmeklētājiem martā ir atvērta no plkst. 11 līdz 16.30.

Vakara turpinājumam - Rūdolfa Kugrēna otrā stāvizrāde “VS”.

Ar NSRD saistītie notikumi sestdien beigsies ap plkst. 20 un mierīgi var paspēt vakaru turpināt, piemēram, klubā “Pulkvedim neviens neraksta”, kur plkst. 21 norisināsies jaunā komiķa Rūdolfa Kugrēna soloizrāde “VS”. Skatītājiem tiek solīts humora pilns priekšnesums par sabiedrībā un sadzīvē aktuālām tēmām.

“VS nebūs par cīņu vienam pret otru, kā varētu noprast pēc izrādes nosaukuma, izrāde būs par to, cik dažādi mēs esam un cik dažādas ir ikdienas situācijas. Mēs, cilvēki, katrs esam īpašs, un tādēļ ikdienā veidojas absurdas un smieklīgas situācijas – par to arī būs mans stāsts," norāda Kugrēns.


 

4. TMN, pirmais Baha mūzikas maratons, "Gaudeamus", Mustonens un...

Tiem, kuri nav aiztraukušies baudīt plašo Tallinas Mūzikas nedēļas (TMN) programmu, 28. marts varētu kļūt par Baha dienu, jo tieši sestdien starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla 15 gadu laikā pirmo reizi notiks "Baha maratons".

Visas dienas garumā J. S. Baha mūzika izcilu interpretu izpildījumā skanēs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) zālēs.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Maratonu plkst. 11 Ērģeļu zālē iesāks Vita Kalnciema. Pēc tam maratonistu vidū būs vijolniece Eva Bindere, pianisti Sergejs un Andrejs Osokini, Juris Kalnciems, Ventis Zilberts, Juris Žvikovs, Jānis Maļeckis un Toms Ostrovskis, klavesīniste Ieva Saliete, kā arī diriģenti Andris Vecumnieks un Māris Kupčs. Maratonā piedalīsies arī viesis no Vācijas, Berlīnes Mūzikas augstskolas rektors, diriģents Jorgs Peters Veigls (J. P. Weigl), studentu simfoniskais orķestris, koris un senās mūzikas katedras studenti. Komentārus par skaņdarbiem sniegs JVLMA muzikologi.

Tikmēr sestdien, 28.martā, Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā notiks vīru kora "Gaudeamus" 55.jubilejai veltīts koncerts, kura uzmanības centrā būs franču dižgara Morisa Diriflē mesa "Cum Jubilo", kas ir savdabīgi skaists, bet Latvijā ļoti reti atskaņots skaņdarbs. Programmā būs arī Johana Sebastiana Baha mūzika un gregoriskie dziedājumi.

"Lielajā ģildē" sestdienas vakarā viesosies daudzpusīgais mūziķis Olli Mustonens, lai kopā ar kamerorķestri "Sinfonietta Rīga" izpildītu "Trīs mistērijas" - Mocarta Klavierkoncertu Domažorā KV 503, Ščedrina “Mūziku obojām, mežragiem, čelestai un stīgām” (no baleta “Dāma ar sunīti”) un Prokofjeva Pirmo simfonija Remažorā op. 25 (“Klasiskā”).

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Savukārt radikāli citādas mūzikas piekritējiem būtu skatiens sestdienas vakarā jāvērš "Nabaklab" virzienā, kur koncertēs Igaunijas postroka grupa "Daytona White" un pašmāju mūziķi – "Marta Migla" un "Be Reet".

"Daytona White" ir 2013. gadā dibināta rokkgrupa, kura, būdama no robežpilsētas Narvas, par savu mājvietu izvēlējusies Tallinu. Tās dalībnieku mūzikas interešu daļa saistīta ar ģitārmūzikas sniegtajām iespējām, smeļoties iedvesmu no grupām "Pink Floyd", "Radiohead", "Oxbow", "Morphine" un citiem. 2014. gadā dienasgaismu ieraudzīja ansambļa debijas ieraksts – mazalbums "Nearly Hoped, Nearly Home", bet šajā pavasarī grupa devusies savā pirmajā Eiropas koncertturnejā.

Gaidāmo koncertu Rīgā ievadīs uzmanības vērti  mūziķi no Latvijas – nupat izdeviecības "NABA Music / Melo Records" paspārnē albumu izdevusī grupa "Marta Migla" un jaunās paaudzes grupa "Be Reet". Pasākuma sākums plkst. 21.

5. Pūpolsvētdiena, "Titāniks", "Vilcene" un...

Kas atliek svētdienai? Nopērt tuviniekus ar pūpoliem un, iespējams, apmeklēt kopā ar nopērtajiem lielāko leģendārajam "Titānikam" veltīto izstādi, kas atceļojusi uz Latviju un no 27. marta skatāma Sporta manēžā.

Izstādē iespējams ne tikai aplūkot autentiskus priekšmetus no "Titānika" klāja, bet arī iejusties atmosfērā, kāda bijusi uz kuģa: var pastaigāt pa kuģa gaiteņiem un iziet uz klāja, vērot zvaigžņotu nakti, var ielūkoties gan bagātāko ceļotāju kajītēs, gan ieraudzīt, kādas ērtības bija mazāk turīgajiem ceļotājiem, kas devās uz lielo iespēju zemi Ameriku.

Apskatīt šos dārgumus gan nebūs lēts prieks. Brīvdienās ģimenes biļete maksās 45 eiro, ieeja pieaugušajiem būs 14 eiro, biļete vajadzīga arī bērniem no sešu gadu vecuma.

28. un 29. martā var doties arī uz Eduarda Smiļģa muzeju, kur skatāma izrāde „Vilcene”, kas tapusi pēc bestsellera "Sieviete, kas skrien ar vilkiem" motīviem. „Vilcene” ir introspektīvs, poētisks un vizuāls stāsts, kas radīts kā laikmetīgās dejas, butō, mūzikas un videomākslas saspēle.

Izrādes "Vilcene" stāsts ir dziļi personisks, jo sieviešu tēli ir balstīti reālos dzīvesstāstos, norāda izrādes veidotāji. Viņu dzīves gājums aptver laika posmu, kad Latvijā norisinās Otrais pasaules karš, kā arī tas ietver latviešu sievietes – zemnieces likteni un neprātīgo ikdienas steigu, kur nav vietas jūtām un vēlmēm.

29. martā var doties uz Siguldu un plkst.18 koncertzālē „Baltais flīģelis” turpināt baudīt Bahu, jo Ieva Saliete atskaņos speciālu Lieldienām veltītu Johana Sebastiāna Baha mūzikas programmu klavesīnam "Bahs. Fantāzijas". Pirms koncerta – plkst.17 sadarbībā ar Šveices vēstniecību koncertzāles „Baltais flīģelis” foajē notiks izstādes „Vēsturiskie Šveices ziemas kūrortu plakāti“ atklāšana, kurā klavesīniste Ieva Saliete dalīsies savos iespaidos par dzīvi Šveicē. Ieeja bez maksas.

Var arī mesties uz Cēsīm, jo Cēsu Sv. Jāņa baznīcā 29. martā plkst. 19 ar Lielā Gavēņa laika dziedājumiem uzstāsies pareizticīgo koris "Logos" virspriestera Joana Šēnroka vadībā.

Lai kur jūs dotos un lai ko klausītos, neaizmirstiet, ka vairākiem jaunajiem talantiem svētdienas vakars būs izšķirošs, jo notiks konkursa "Radīti mūzikai" piektā kārta, pēc kuras konkursā paliks vairs tikai trīs finālisti!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti