Zemgalē projekts «Kopdare» atgādina par NVO lomu lauku iedzīvotāju izglītošanai

Lai izglītotu un aktivizētu iedzīvotājus Jelgavas novadā un Ozolniekos, Zemgalē turpinās projekts "Kopdare". To organizē lauku partnerība "Lielupe" un projekta moto ir "Kopā darām, radām, augam". Vidaga Strautniece ir ''Lauku partnerības ''Lielupe'' projektu vadītāja, un viņa uzsver, ka īpaši svarīgi aktivizēt iedzīvotājus ir pēc kovida pandēmijas, kad daudzi strādāja attālināti un ierobežojumu dēļ tikās reti.

Saruna ar Vidagu Strautnieci, lauku partnerības „Lielupe” projektu vadītāju.
00:00 / 05:26
Lejuplādēt

Pavasarī 16 Jelgavas novada pagastos notika iedzīvotāju līdzdalības pasākumi, augustā Zaļeniekos notika demokrātijas festivāls "Kopienas sarunas", bet oktobra beigās notiks iedzīvotāju forums. Pēc tam iedzīvotāji arī realizēja vairākas idejas.

"Piemēram, divos pagastos iedzīvotāji paši noorganizēja sev svētkus," pastāstīja Strautniece. 

"Mums ļoti silda sirdis tas, ka kopiena pati var salikt kopā resursus, idejas un ir spējīga noorganizēt grandiozu pasākumu sev un citiem kaimiņiem.

Tad ir tūrisma maršruti: paši iedzīvotāji veidoja arī šādus tūrisma maršrutus vai kādas veselības takas. Salgales pagastā pat [tapa] digitālais maršruts. Trešais virziens, es te dzirdu daudz kur Latvijā – iedzīvotājiem ļoti patīk soliņi. Tad tos mēs saucam par "Kopdares" soliņiem, ko iedzīvotāji paši ir veidojuši, un paši ir priecīgi. Bet īstenībā jau es teiktu, ka tas ir tāds tikai pamatiņš, lai veidotu lielākas iniciatīvas."

Bet augustā demokrātijas festivālu Jelgavas novada Zaļenieku pagastā organizēja biedrības "Ideja" valdes priekšsēdētāja Kristīne Kode. Jau zināms, ka līdzīgs festivāls notiks arī nākamgad.

"Šī festivāla galvenais mērķis bija atkal vest cilvēkus kopā – ne tikai no Jelgavas novada, bet arī no citiem reģioniem, lai parunātu par tiem "Kopdares" procesiem, kas mums notiek arī lauku vidē," skaidroja Kode. "Vai tiešām mums vajag gaidīt tikai no valsts un pašvaldības iestādēm? Ko mēs paši esam gatavi darīt savā ciemā, savā pagastā, ar saviem iespējamiem resursiem?. Un festivāla galvenais centrālais notikums bija četras sarunu telpas.

Pirmajā sarunu telpā notika diskusijas par to, cik labi protam komunicēt, kas ir laba saruna, kamēr otrajā – kā dzīvot apzināti.

Tad viena no tēmām bija, kas ir laba pārvaldība, lai mēs paši varam saimniekot savā novadā, būt saimnieki.

Un ceturtā tēma, ko mēs varam darīt kopā, bet vairāk izcēlām šo nevalstisko organizāciju darbību un ienesām festivāla ietvaros arī tos vietējos stāstus tepat no Jelgavas novada puses. Glūdas mājskola, skola, vēl mums ir biedrība "Tuvu" Brankās. 250 cilvēki bija viesojušies šinī festivālā – tātad šādiem festivālam ir jēga."

Oktobra beigās Valgundes pagastā notiks Iedzīvotāju forums. ''Lauku partnerības "Lielupe"'' projektu vadītāja Vidaga Strautniece stāsta, ka viens no būtiskākajiem jautājumiem forumā būs – vai Jelgavas novadā vajadzīgas iedzīvotāju padomes.

"Pie mums viesosies arī pārstāvji no citām iedzīvotāju padomēm, kas jau pāris soļus ir priekšā mums, kas jau strādā. Tad, kā saka, iztaujāsim, kā viņiem klājās, ar ko viņi var padalīties. Mēs gribētu atkal organizēt šādas tikšanās, lai viņi paši var saprast, kā sadarboties un veidot tādu saikni starp šīm padomēm un pašvaldību."

Biedrības "Ideja" valdes priekšsēdētāja Kristīne Kode uzsver, ka ļoti svarīga ir pasākumu regularitāte un pēctecība.

"Latvijā ir ļoti daudz foršu projektu, bet tie beidzas līdz ar projekta ieviešanu," skaidroja Kode.

"Ļoti svarīga loma ir nevalstiskajam sektoram, jo mēs kopā varam virzīt tos līdzdalības procesus, kas ir tik būtiski lauku vidē, jo, būsim reāli, lauki paliek tukšāki."

Projekts "Līdzdalības un pilsoniskās aktivitātes paaugstināšana Jelgavas novadā", ko ikdienā dēvē vienkārši par "Kopdari", turpināsies līdz 2023. gada februāra beigām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti