Profesiju skatlogs

"Profesiju skatlogā" friziere Agnese Beča

Profesiju skatlogs

"Profesiju skatlogā" studentu pašpārvaldes priekšsēdētāja Eva Kiršteine

"Profesiju skatlogā" kartogrāfs Andris Zelmanis

Profesiju skatlogs: kartogrāfs ir kā mākslinieks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai gan karšu radīšana ir diezgan sarežģīts amats, kartogrāfs tomēr ir mākslinieks, jo viņš attēlo visu to, kas ir uz mūsu zemes, Latvijas Radio 5 raidījumā “Profesiju skatlogs” stāstīja kartogrāfs Andris Zelmanis. 

“Kartogrāfs ir viens liels mākslinieks. Viņš attēlo to, kas ir uz mūsu zemes, visu, kas sabūvēts, ko daba izveidojusi,” stāstīja Zelmanis. 

Pamata uzdevums ir radīt pamata jeb topogrāfiskās kartes, kas vajadzīgas gan Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, gan civilajai dzīvei. 

“Karšu būvēšana ir diezgan komplicēts pasākums, jo Latvija nemaz tik maza nav; lai mēs katru stūrīti, katru kvadrātkilometru attēlotu, mums vajag precīzu informāciju, kas uz tā atrodas,” vērtēja Zelmanis. 

“Mums ir jāiegūst ļoti augstas precizitātes aerofotogrāfijas no lidmašīnas, no satelīta attēliem. Uz šiem tālizpētes materiāliem kartogrāfs atbilstoši jaudīgām un precīzām programmatūrām izzīmē visu, kas tur ir redzams, gan ceļus, ēkas, purvus, mežus, strautus, jebko, kas ir redzams,” viņš stāstīja. 

Pamatā kartogrāfs strādā birojā pie datoriem ar vairākiem monitoriem un jaudīgiem serveriem. Tomēr, kā norādīja Zelmanis, apmēram 10% darba laika sanāk pavadīt, aplūkojot reālo situāciju dabā. 

“Bez speciālām zināšanām kartogrāfs ir bezspēcīgs,” uzsvēra Zelmanis. Viņš norādīja, ka apgūt kartogrāfam nepieciešamās zināšanas iespējams Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātē, Latvijas Lauksaimniecības universitātes zemes ierīcības programmā un Rīgas Tehniskās universitātes Ģeomātikas katedrā. 

Vienlaikus lielāko daļu zināšanu jaunie speciālisti iegūst apmācībās jau darba vietā,  jo programmas, ar kādām jāstrādā, nepārtraukti mainās, stāstīja kartogrāfs: 

“Viss zinātniski tehniskais progress, kas ir pasaulē, radīs arvien jaunas iespējas karšu radīšanai.  Piemēram, tālizpētes materiāli kļust arvien labāki un labāki. Mēs varam no kosmosa, no lidmašīnas iegūst augstas precizitātes datus pat līdz centimetra precizitātei.”

“Visforšākais ir tas, ka tu redzi to gandarījumu, ka tu sagatavo šīs kartes un mūsu Nacionālie bruņotie spēki un jebkura tautsaimniecības struktūra tā izmanto.

Gandarījums ir, kad mūsu produkcija pakārtotā veidā ieiet visās dzīves jomās un risina dažādas situācijas,” Zelmanis vērtēja. 

Turklāt viņš uzsvēra, ka kartogrāfam darbs būs vienmēr, jo jau esošās kartes regulāri jāatjauno. 

Savukārt izaicinošākais ir tieši turēties līdzi progresam, jo, tehnoloģijām attīstoties, visu laiku palielinās prasības gan pēc augstākas precizitātes, gan kvalitātes.

 

"Profesiju skatlogs"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti