Rīta Panorāma

Zoom intervija ar Kārli Būmeisteru un Sabīni Berezinu

Rīta Panorāma

Igaunijā jaunu Covid-19 gadījumu skaits pārsniedz tūkstoti

Peļņā uz Lielbritāniju tagad tikai ar vīzu

Peļņā uz Lielbritāniju – tagad tikai ar vīzu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No 1. janvāra Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas pilsoņi Lielbritānijā tiek pielīdzināti trešo valstu pilsoņiem, un, ja nav pagaidu vai pastāvīgā iedzīvotāja statusa, tad vairs nav iespējams brīvi doties uz Apvienoto Karalisti dzīvot, studēt vai strādāt, tagad ir nepieciešama vīza. 

Imigrācijas juriste Daiga Bārzdiņa jau septiņus gadus strādā juristu birojā Londonas centrā, kas specializējas imigrācijas lietās, taču pandēmijas dēļ viņas darbavieta tagad ir mājās. Šobrīd daudz jautājumu ir tieši par darba vīzu iegūšanu.

"Jums, pirmkārt, jābūt profesionālim, jums jābūt kvalifikācijām un jūsu profesijai ir jābūt imigrācijas dienesta sarakstā. Ja jūs neesat tajā sarakstā, tad diemžēl nevarat saņemt darba vīzu Lielbritānijā," pastāstīja juriste.

Profesiju saraksts pirms dažiem mēnešiem tika papildināts.

"Tajā sarakstā pievienoti darbinieki, kam ir tehnikuma, koledžas vai vidējās izglītības līmeņa profesija, piemēram, santehniķis, elektriķis," norādīja Bārzdiņa.

Jārēķinās ar maksu par vīzu un veselības apdrošināšanu, kas var sasniegt vairākus tūkstošus eiro. Taču tas nav viss.

"Jāpierāda, ka jūs zināt angļu valodu nepieciešamajā līmenī, kas pašreiz ir B1. Salīdzinājumam, tāds līmenis ir prasīts tiem, kas grib iesniegt [lūgumu] uz Lielbritānijas pilsonību," piebilda Bārzdiņa.

Juristei bieži tiek jautāts, vai tad, ja kādreiz dzīvots Lielbritānijā, vēl var paspēt pieteikties rezidenta statusam līdz 30. jūnijam.

"Ja, piemēram, jūs bijāt Lielbritānijā pēdējā pusgada laikā un tad aizbraucāt uz Latviju, teiksim, paviesoties vai domājāt atgriezties atpakaļ Latvijā, bet tagad atkal plānojat atbraukt uz Lielbritāniju, tad jūs varat pamēģināt noformēt rezidenta statusu, jo jūs esat bijis šeit pēdējā pusgada laikā pirms breksita. Uz statusu varat iesniegt, atrodoties Latvijā, un varat noskenēt savu Latvijas pasi vai ID karti. Ja jums jau ir nokārtots un saņemts statuss, tad jūs varat uz Lielbritāniju braukt bez jebkādām problēmām un dzīvot un strādāt Lielbritānijā," stāstīja Bārzdiņa.

Pie radiem ciemoties bez vīzas var līdz pat sešiem mēnešiem gada laikā, taču strādāt nedrīkst. 

"Ja imigrācijas dienests vai policija jūs noķers, jūs var par to deportēt, jums var pieprasīt maksāt soda naudu un jūsu darba devējam tāpat var uzlikt sodanaudu 10 000 sterliņu mārciņu apmērā," stāstīja juriste. 

Taču tiem, kuriem rezidenta statuss ir, jāapzinās, ka tagad to iespējams arī pazaudēt, piemēram, ja iegūta sodāmība. 

KONTEKSTS:

Lielbritānija Jaungada naktī pameta Eiropas muitas savienību un vienoto tirgu. Lai gan juridiski Lielbritānija ES bloku pameta jau 2020. gada 31. janvārī, līdz šim faktiski nekas daudz nebija mainījies, jo turpinājās pēcbreksita pārejas periods. Tā laikā starp Londonu un Briseli norisinājās smagas sarunas par jaunu brīvās tirdzniecības līgumu, kuru pašā Ziemassvētku priekšvakarā beidzot izdevās noslēgt un 30. decembrī arī abām pusēm parakstīt. 

Dodoties uz Lielbritāniju, ES pilsoņiem būs jārēķinās ar papildu nosacījumiem. Piemēram, bloka pilsoņiem vairs nebūs automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt Lielbritānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti