4. studija

Pērkot alu, saņem priežu sēklas! Cik tiks iestādītas un cik nonāks atkritumos?

4. studija

Vai pasaulē top ne tikai vakcīnas, bet arī zāles pret Covid-19?

Vai, rotājot galvaspilsētas ielas, pret valsts simbolu izturas ar pienācīgu cieņu?

Novēro necienīgu attieksmi pret Latvijas karogu. Kā pareizi to izkārt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nupat aizvadīta valsts svētku nedēļa, kad tika ne vien izkārti valsts karogi, kā tas pienākas, bet daudzviet arī izvietoti svētku rotājumi, izmantojot karoga motīvus. Un tas ir radījis jautājumus – vai mēs zinām, kā pareizi izkārt valsts karogu un kāpēc joprojām var novērot, ka pret mūsu valsts simbolu neizturas ar pienācīgu cieņu?

Valsts heraldikas komisijas atbildīgā sekretāre Ramona Umblija klāstīja: "Ir karogs, ko mēs varam redzēt šeit, mastos plīvojam pie [Rīgas] pils, Latvijas Bankā ir uzvilkts, un ir karogs, kas tiek lietots dekoratīvos nolūkos. Un tās ir divas ļoti būtiski atšķirīgas lietas, jo, ja tiek lietots Latvijas valsts karogs, kā tas ir noteikts likumā, kur ir proporcija – platums pret garumu 1:2, tad tam ir jābūt atbilstoši – mastā vai pie būvēm speciālā kātā. (..) Vienā attēlā, ko es redzu, karogs ir piestiprināts tā, kā būtu Latvijas simbols, kā būtu karogs, bet nav proporcionāli garums pret platumu, tātad tas neatbilst likumam pēc šī viedokļa. Tālāk nākamos divus attēlus, ko mēs skatāmies, tad te būtībā karogs ir piestiprināts tā, it kā tas būtu vertikāli uz leju, un tas nozīmē, ka karogs tiek lietots kā dekoratīvs karogs dekoratīvos nolūkos, kad var garums no platuma atšķirties. Principā, tas varētu tikt šādi piestiprināts, un tam nebūtu jāatbilst konkrētām proporcijām,  bet tas nozīmē, ka obligāti gan augšējai, gan apakšējai puse ir jābūt piestiprinātai pie staba, lai tas nebūtu tā plīvojošs, ka nevar to saskatīt."

Tātad šajā situācijā ir divas neatbilstības: ja karogs ir piestiprināts horizontāli, tad jāievēro proporcija 1:2, ja vertikāli – dekoratīvos nolūkos, tad tam ir jābūt piestiprinātam gan augšpusē, gan apakšā. 

Pie apgaismes stabiem piestiprinātais karogs ar daudzajiem pieslēgumiem arī nav vizuāli veiksmīgākais veids.

"Šajā gadījumā mēs varam runāt par zināmu necieņas izrādīšanu karogam, jo – ko nozīmē necieņa? Tas ir pietiekamas rūpības trūkums. Nevis zaimošana, kas ir pilnīgi kaut kas cits, bet šajā gadījumā ir pietiekamas rūpības trūkums.

Tātad šeit nav cilvēki padomājuši par to, ka tas ir karogs, kas ir izmantots dekoratīvos nolūkos, bet, kas ir ļoti svarīgi, ja karogs ir izmantots dekoratīvos nolūkos, tas joprojām turpina nest valsts simbola statusu," skaidroja Umblija. "Šajā gadījumā te ir Rīgas pašvaldībai jāpievērš uzmanība, lai mikrorajonos izpildītāji, kas karogus piestiprina stabos vai mastos, tiešām izdarītu to cieņpilni."

Par šādām neatbilstībām var piemērot arī administratīvo sodu. Tiesa, pirmajā reizē tiek izteikts brīdinājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti