4. studija

Augļu mušiņu invāzija

4. studija

Ar skūteri pret birokrātiju

Ko izskalo jūra?

No kukaiņiem un stikla pudelēm līdz vaļiem – jūras izskalotie dzīvnieki un priekšmeti

Kā ik katru gadu, septembra sākumā jūra krastā izmet medūzas, tādējādi apliecinot to dzīves cikla noslēgumu. Zinātnieki uzsver, ka Latvijā sastopamā medūzu suga ausainā aurēlija 'Aurelia aurita' nav cilvēkiem bīstama un to var ņemt rokās.

Nolemtībai izskalotās medūzas Baltijas jūras krastā mirstot izšķīst ūdenī.

Medūzas gan nav vienīgie dzīvnieki, ko jūra izskalo. Ik pa laikam cilvēki pamana Kolorādo vaboles, maijvaboles un mārītes. Latvijas Dabas muzeja vecākais entomologs Jānis Dreimanis stāsta, ka reizēm kukaiņi migrē nevis uz iekšzemi, bet jūras virzienā. Lidojot virs ūdens, tie piekūst un iekrīt ūdenī. „Viņi var noslīkt, bet var arī palikt pusdzīvi, atžirgt un dzīvot tālāk,” klāsta Dreimanis.

Viņš atminas, ka 2013. gadā jūras krastā neticamā daudzumā bija izskalotas maijvaboles. „Maijvabolēm ir sezonalitāte. Reizi četros gados viņu ir ļoti daudz. Pēdējā reize bija 2013.gadā,” paskaidro Dreimanis.

Daļa izskaloto vaboļu izdzīvo, daļu ieskalo smiltīs, bet vēl daļu apēd putni. Izņēmums ir Kolorādo vaboles, kuras putniem negaršo.

Tomēr jūra krastā izskalo ne tikai kukaiņus. Piemēram, pirms 10 gadiem Baltijas jūra „atdeva” jau mirušu vali, kurš bija iemaldījies Baltijas jūrā un cietis sadursmē ar kuģi. Tāpat ik pa laikam tiek izskaloti vēstījumi stikla pudelēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti