Vides fakti

Atkritumi

Vides fakti

Kafijas biezumi

Šīferis

Kur nodot azbesta šīferi un cik bīstams tas ir veselībai un videi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Daudzu māju jumtus joprojām klāj vecais azbestu saturošais šīferis vai arī tas ir novietots kaudzītē kaut kur dārza malā. Bet kur šo bīstamo atkritumu drīkst nodot un cik tas izmaksā? To skaidroja LTV raidījums “Vides fakti”.

Valsts vides dienests skaidroja, ka ar azbestu saturošo šīferi nevajadzētu rīkoties vieglprātīgi, jo tajā ir arī azbesta daļiņas, kuras tad, kad mēs ar tām sākam darboties - mēģinām noņemt, šķaidīt un drupināt, - atdalās un patiešām ir ļoti bīstamas cilvēka veselībai un drošībai.

Kāpēc azbests ir kaitīgs? Azbesta šķiedras un putekļi ir kā āķi, kas ieduras elpceļos un plaušās, traumē plaušu audus, kā rezultātā var attīstīties ļaundabīgs audzējs, kā arī cilvēks var ciest no elpošanas mazspējas.

Azbests var būt ne tikai līdz 2000. gadam ražotajā šīferī, bet arī termoizolācijas un citos celtniecības materiālos.

Un diemžēl izmesto šīferi var atrast mežos, grāvju malās, pat jūras krastā.

Kampaņas “Mana jūra” eksperts Jānis Ulme stāstīja, ka “par lielu pārsteigumu šīferis ir atrodams arī Latvijas pludmalēs, kur tam nemaz nav pamata vai loģikas būt, tas procents uz kopējā atkritumu fona nav liels, bet vairāk tāda simboliska esamība, tas ir nepilns 1%, bet tas tur ir un tas mēdz būt arī populārās pludmalēs”.

“Mēs izskaidrojam šīfera atrašanos tur ar to, ka uz kāpu pievedceļiem tas ir likts un joprojām pa kluso tiek likts kā stiprinājums vai remonta materiāls, un dažreiz piekrastes būvniecībā - legālā vai nelegālā - tiek izmantots kā krasta stiprinājuma materiāls kopā ar citiem būvatkritumiem,” skaidroja Ulme.

Rīdziniekiem tuvākā vieta, kur nodot šīferi, varētu šķist Getliņu poligons, bet tā nemaz nav.

SIA “Getliņi EKO” pārstāve Baiba Rosicka stāstīja, ka poligons ir sadzīves atkritumu poligons un, “ņemot vērā, ka šīferis ir bīstamais atkritums, tad šobrīd mēs šeit šīferi nevaram pieņemt”.

Mēģināt šīferi kaut kur slēpt konteinera apakšā un nodot poligonā kopā ar citiem atkritumiem nav laba doma, jo nešķirotie atkritumi nonāk šķirošanas līnijā, kur arī tiek pārbaudīts, kādi atkritumi ir atvesti, bet tik un tā ik pa laikam šīferi var atrast.

Getliņu poligonā ir uzbūvēta speciāla pagaidu bīstamo atkritumu novietne, tālāk jau ir noslēgts līgums ar bīstamo atkritumu apsaimniekotājiem, pie kuriem arī, piemēram, azbestu saturošais šīferis tiek aizvests.

Bet kas jāievēro, ja grib nodot savu veco šīferi, un cik tas maksās?

Bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma AS “BAO” pārdošanas direktors Normunds Reiniks stāstīja, ka to var izdarīt, atvedot to uz uzņēmumu.

“Tad, kad jūs esat atbraucis ar savu piekabīti, mēs nosveram jūsu atvesto azbestu un pēc tam to sapakojam atbilstoši noteikumiem, kas, nosaka kādā veidā šo azbestu pieņem no mums poligoni, kuros var noglabāt šo azbestu glabāšanā. Attiecīgi tas nozīmē, ka mēs viņu sapakojam tā, lai neizdalītos putekļi, un vedam nodot uz poligonu,” skaidroja Reiniks.

Tālāk šiferis tiek noglabāts bīstamo atkritumu poligonos speciālās šūnās, proti, tā ir bieza betona kaste, kurā to noglabā, jo šīferi nepārstrādā.

“Aptuvenā cena, kas sanāk par kvadrātmetru utilizācijai, ir līdz 2 eiro bez PVN, ja jūs atvedat paši. Ja ir mūsu transports, tas ir atkarīgs no tā, uz kuru reģionu ir jābrauc, cik liela krava un kādā veidā sapakots,” pastāstīja Reiniks.

Ir jāatceras, ka, nododot savu veco šīferi, ir jāpaņem pretī atskaites lapiņa, ka tik tiešām šis šīferis ir nodots, jo tad jūs zināsiet, ka pēc tam to pienācīgi noglabās.

Vedot azbestu saturošus atkritumus uz poligonu, ir prasība iesaiņot atkritumus tā, lai azbesta šķiedras vai putekļi nenonāktu vidē. Informāciju par to, kur var nodot šos materiālus var atrast Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas mājaslapā, bet par azbesta atkritumu apglabāšanu neparedzētās vietās fiziskām personām tiek piemērots sods no 210 līdz 500 eiro, bet juridiskām no 350 līdz 1400 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti