4. studija

Kurām pieturām Rīgā pienākas nojume un kurām - nē?

4. studija

"Latvijas pasta" konspirācijas metodes pārsteidz klientus!

Ja māmiņa ir nepilngadīga, bet tēvs nav zināms...

Kādu atbalstu var saņemt no valsts, ja māmiņa ir nepilngadīga, bet tēvs nav zināms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

17 gadus jauno māmiņu Annu un tikko dzimušos dvīnīšus pie Rīgas Dzemdību nama nesagaida tētis. Viņš bērnus neatzīst un nesola par bērniem rūpēties nedz materiāli, nedz emocionāli. Bet arī nepilngadīgas mammas, kuras nav strādājušas, var saņemt valsts atbalstu, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.

Dvīnīšus mājās sagaida Annas mamma Ieva, kurai bez vecākās meitas, kas nu kļuvusi par mammu, vienai jāuztur vēl divi pusaugu bērni.

Ievas pārraudzībā tagad ir pieci nepilngadīgie – pašas trīs un aizbildniecībā paņemtie mazbērni. Turklāt Ieva strādā fiziski grūtu, bet samērā slikti atalgotu darbu.

Bet arī nepilngadīgas mammas, kuras nav strādājušas, var saņemt valsts atbalstu.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Iveta Daine skaidroja, ka māmiņām, kurām ir jau 15 gadi, ja viņas nekad nav strādājušas, tomēr pienākas virkne valsts sociālo pabalstu, kad piedzimst bērniņš. Pirmais – bērna piedzimšanas pabalsts – 421,17 eiro par katru bērnu.

Vēl no valsts puses līdz bērna pusotra gada vecumam ikvienai jaunajai māmiņai pienākas bērna kopšanas pabalsts - 171 eiro par vienu bērnu. Pēc pusotra līdz divu gadu vecumam šis pabalsts ir daudz mazāks – 42 eiro par katru bērnu.

Sākot no bērna viena gada vecuma visas māmiņas saņem ģimenes valsts pabalstu - ģimenes valsts pabalsts par pirmo bērnu - 11,38 eiro, par otro – 22,76 eiro, ja ir divi bērni, šī summa summējas, un vēl ir piemaksa 10 eiro.

No savas pašvaldības, konkrētajā gadījumā – Rīgas, dvīnīšu mamma saņems vienreizēju jaundzimušā pabalstu – 150 eiro par katru bērnu.  

Visjutīgākā un sarežģītākā problēma – vērsties tiesā un  panākt, lai tiktu noteikta paternitāte.

Pretējā gadījumā Uzturlīdzekļu garantijas fonds nevar izmaksāt tēva vietā noteikto ikmēneša uzturlīdzekļu summu – līdz bērna septiņu gadu vecumam 107,5 eiro, bet no 7 līdz 21 gadam  -129 eiro mēnesī par katru bērnu.

Uzturlīdzekļu garantijas fonda Juridiskās nodaļas vadītāja Linda Sparāne skaidroja -   ja prasības pieteikums tiek celts kopā ar uzturlīdzekļu pieprasījumu tiesā, tad persona tiek atbrīvota no tiesas izdevumiem.  

Nogādāt tēvu, kurš negrib atzīt savus bērnus, līdz DNS analīzēm jau ir tiesas problēma.

Šobrīd Latvijā kopējais uzturlīdzekļu parādnieku skaits ir 38 000.

Bet lielākās dzemdību iestādes - Rīgas Dzemdību nama - sociālā darbiniece Inguna Ziemane atzīst, ka nepilngadīgo māmiņu Latvijā kļūst arvien mazāk, vidēji tie ir  2 - 3 gadījumi mēnesī. Pārsvarā nepilngadīgajām māmiņām ir 16 -17 gadu, aptuveni pirms pusgada bērnu laidusi pasaulē 14 gadus jauna māmiņa.

“Manā praksē neviena nepilngadīga māmiņa nekad nav atteikusies no bērniņa. Tas ir pat tā interesanti. Jo parasti pastāv viedoklis, ka tieši nepilngadīgās mammas nav gatavas uzņemties mammas rūpes. Nē – tā nav. Viņas ir gatavas rūpēties par bērniņu,” norādīja Ziemane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti