Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Nelliju Kleinbergu Saeimas frakcijas priekšsēdētāju(LRA

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Armandu Jaunzemu "ROSINĀTAVAS" vadītāju

Kā izvēlēties 2. pensiju līmeņa plānu?

Kā izvēlēties 2. pensiju līmeņa plānu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saņemot oficiālu algu, liela daļa no tās tiek novirzīta sociālajām iemaksām. Šādā veidā cilvēki uzkrāj savu nākotnes pensiju. Jo lielāka alga un jo lielākas sociālās iemaksas - jo lielāka būs pensija. Šobrīd seši procenti no visām sociālajām iemaksām tiek novirzīti pensiju otrajā līmenī. To apkalpo vairāki pārvaldnieki, kas piedāvā dažādus ieguldījumu plānus.  Vai ir vērts sekot līdzi tam, kā sokas jūsu izvēlētajam ieguldījumu plānam, un vai ir vērts šos plānus mainīt?  

Iedzīvotāji var izvēlēties starp dažādiem pensiju plāniem. Aktīvie vai dinamiskie – šajos vairāk tiek mēģināts nopelnīt ar akcijām. Tās var sastādīt līdz pat 75% no kopējiem ieguldījumiem, bet jārēķinās, ka akciju vērtība var ļoti lēkāt – no lieliem plusiem līdz lieliem mīnusiem. Savukārt konservatīvajos pensiju plānos lielākā daļa ir valsts vērstpapīri, kuru vērtība var pieaugt ļoti minimāli.

“Ja cilvēka vecums jau tuvojas pensijas sasniegšanas brīdim, tad tajā brīdī būtu vēlams izvēlēties konservatīvākos plānus. Tie ir mazāk riskanti,” saka Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes lektore Līga Leitāne.

 Savukārt jauniem cilvēkiem būtu vēlams izvēlēties aktīvus plānus.

Iepazīties ar to, kā dažādiem pensiju fondiem līdz šim veicies, var mājaslapā manapensija.lv. Iedzīvotāji var savus pensiju plānus mainīt. Jo lielāki ir ienākumi, jo lielāka naudiskā ietekme pareizai plāna izvēlei būs uz jūsu nākotnes pensiju. Šobrīd no katra cilvēka veiktajām sociālajām iemaksām 6% tiek novirzīti 2. pensiju līmenim.

“Ir vērts padomāt, kur tu ieguldi 2. līmeni. Daudzi saka, ka tas ir maz, bet ir vērts pasekot līdzi, kur tu ieguldi kā jauns cilvēks, kā tu viņus pārvaldi, vecumam pieaugot, samazinot riska svārstības, saglabājot to, kas jau ir nopelnīts. Ja pareizi to dara – jaunībā uzņemas vairāk risku un, tuvojoties pensionēšanās vecumam, risku samazina, tad prātīga darbība var nest līdz pat 10% vairāk pensijas kapitāla uzkrājumu, un tas ir būtiski,” skaidro AAS “SEB Dzīvības apdrošināšana” valdes priekšsēdētāja Kristīne Lomanovsa.

 Eksperti neiesaka pensiju plānus mainīt bieži, sekojot līdzi tikai īstermiņa rādītājiem. Bet kā tad izvēlēties sev izdevīgāko?

“Pirmkārt, katram vajadzētu tikt skaidrībā ar savu riska profilu. Jāizvērtē, kāds ir bijis pensiju plāna vēsturiskais ienesīgums. Trešā lieta - pensiju plāna pārvaldītāja pieredze un uzticamība. Ceturtais – komisijas,” norāda “CBL Asset Management” investīciju direktors Zigurds Vaikulis.

Mainot pensiju plānu, esošā pensiju fonda uzturētājs pārskaita jūsu šā brīža uzkrājumu jaunajam pārvaldniekam. Akcijas līdzi nekur neceļo, pārvietojas tikai nauda. Tomēr ir svarīgi izvēlēties īsto brīdi, kad mainīt plānu.

“Nebūtu ieteicams mainīt ieguldījumu plānu tad, kad plāna ienesīgums samazinās. Šajā gadījumā samazinās arī uzkrātā kapitāla vērtība. Līdz ar to, mainot plānu, pazaudējat daļu peļņas,” saka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Ilze Vindele.

Gudri būtu vairāk naudas 2. pensiju līmenī ieguldīt  tieši krīzes laikā, jo šajā brīdī fondu pārvaldnieki par lētāku naudu var iegādāties jaunas akcijas, kuru vērtība nākotnē augs. Savukārt liela kļūda ir doties pensijā krīzes laikā, jo tad jūsu 2.pensijas līmeņa kapitāls būs samazinājies. Gala secinājums ir tāds – mūsdienās cilvēkam ir jābūt ļoti daudzpusīgam un jāspēj sekot līdzi savām finansēm, pensiju plāniem, jo tikai šādā veidā ir iespējams palielināt savu nākotnes pensiju.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti