Rīta Panorāma

Retro vakars kopā ar Latvijas mūzikas leģendām. Intervija ar Iru Krauju un Anatoliju Livču

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Jolantu Sausiņu

Kā cīnīties ar latvāņiem?

Kā cīnīties ar latvāņiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēdējos gados arvien nopietnāk tiek pievērsta uzmanība cīņai ar latvāņiem, kas savulaik Latvijā tika ievesti kā lopbarība. Zemes īpašniekam, vienalga, vai tā ir privātpersona, uzņēmums vai valsts un pašvaldība, latvāņu izplatība ir jāierobežo, tos iznīcinot. Ja to nedara, var tikt piemērots arī naudas sods.

Aptuveni 11 000 hektāru - tik lielu platību Latvijā aizņem latvāņi. No 119 novadiem latvāņi konstatēti 107, tātad 90% pašvaldību. Šis cilvēkam indīgais augs jau labu laiku ir kļuvis par visas Latvijas mēroga problēmu. Latvāņa šūnsulai saskaroties ar ādu, ultravioleto staru ietekmē rodas apdegumi.

Austrumu slimnīcas anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists Viesturs Liguts skaidroja, ka “atkarībā no tā, cik ilgi cilvēks ar šī auga daļu ir kontaktējies, ir smaguma pakāpes”.

“Ārstēšanās ir ļoti ilgstoša, ar paliekošām sekām. Rētas veidojas. Var būt arī tā, ka cietušie ādas rajoni pēc tam, nonākot saules starojumā pat pēc gadiem, var izraisīt jaunas problēmas, jaunu dermatītu,” stāstīja Liguts.

Valsts augu aizsardzības dienestā atgādināja, ka latvāņu iznīcināšana ir ikviena zemes īpašnieka pienākums neatkarīgi no tā, kam zeme pieder. Cīnoties ar latvāņiem, ir svarīga darba drošība, proti, latvāņa šūnsula nedrīkst nonākt ne uz ādas, ne acīs.

Latvāņu apkarošanai ir  vairākas metodes.

Augu aizsardzības dienesta Augu karantīnas departamenta inspektore Astra Garkāje stāstīja, ka ar pļaušanu latvāni var nodzīt zemāku augumā un nepieļaut sēklu izplatību, tas jādara pietiekami bieži, bet ar pļaušanu latvāni neiznīcinās, jo latvāņa spēks ir saknēs.

Ja pļaus reizi nedēļā kā mauriņu, tad ar laiku varēs iznīcināt. Ja pļaušana tik bieži nav iespējama, tad to iespējams apvienot ar kādu citu metodi.

“Apklāj ar melnu plēvi, lai latvānis nevar fotosintezēt. Zem plēves tas gan sakarst, izsūt, gan saknes pamazām sāk nobeigties,” stāstīja Astra Garkāje.

 Efektīva metode ir latvāņu lauku uzaršana, bet ne visur tas ir iespējams. Talkā var nākt arī vairāki ķīmiskie līdzekļi, tomēr lietot tos pie savām lauku mājām nebūtu prātīgi.

Palīdzību var sniegt dzīvnieki.

“Ir bioloģiskā metode. Var izmantot aitas, kazas, liellopus latvāņu noganīšanai. Aitām ļoti latvānis garšo, rezultāts ir ļoti labs,” stāstīja Astra Garkāje.

Ņemot vērā, ka latvāņi kļuvuši par problēmu visā valstī un ar to kaut kā ir jātiek galā, zemes īpašniekam par latvāņu neiznīcināšanu un neierobežošanu Valsts augu aizsardzības dienests vai pašvaldība var piemērot naudas sodu.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti