Rīta Panorāma

Etno mūzikas albums "Izmeklētas meldijas un tādā garā"

Rīta Panorāma

Intervija ar "Latvijas Valsts ceļu" pārstāvi Annu Kononovu

Ko iesākt ar nederīgiem medikamentiem?

Mājas aptieciņas revīzija. Ko iesākt ar liekajām un vecajām zālēm?

Katram no mums mājās, visticamāk, ir lielāka vai mazāka aptieciņa. Tomēr jāņem vērā, ka ar laiku medikamentiem beidzas derīguma termiņš vai arī tie vienkārši vairs nav nepieciešami. Ko iesākt ar nevajadzīgajām zālēm, kas visas tiek pieskaitītas bīstamajiem atkritumiem?

Farmaceite Alīna Fleišmane Latvijas Televīzijai skaidroja, ka uz viņas vadīto aptieku "Apotheka" nes dažādas zāles, gan lielos, gan mazos maisos – tas atkarīgs no tā, cik ilgi nav revidēta aptieciņa. Retāk cilvēki nes dažādus sīrupus, bet tablešu esot daudz – gan nesen ražotas, gan vēl tādas, kas mājas aptieciņās krājušās kopš padomju laikiem. 

Medikamenti pieskaitāmi pie bīstamajiem atkritumiem. Tiem ir nepieciešama speciāla, droša utilizācija. Latvijā aptiekām nav obligāta pienākuma savākt nederīgos medikamentus, tomēr daudzi aptieku tīkli rīkojas sociāli atbildīgi un piedāvā šādu bezmaksas iespēju, skaidroja Zāļu valsts aģentūrā.

Zāļu valsts aģentūras direktora vietnieks Sergejs Akuličs norādīja: "Liela daļa aptieku atsaucīgi pieņem nederīgos medikamentus iznīcināšanai. Jāprasa tuvākajā aptiekā farmaceitam, vai šajā aptiekā var nodot nederīgos medikamentus, vai arī farmaceiti parasti norāda, kurā aptiekā ar šādām darbībām nodarbojas."

Aptiekās skaidroja, ka savākto medikamentu apjomi ir gana lieli. Lielāko zāļu tirgotavu tīkli šogad katrs savākuši jau ap piecām tonnām nederīgo medikamentu.

"BENU aptiekas" farmaceite Elma Grīnhofa teica: "Ja salīdzina ar pirmskovida periodu un tagad, tad noteikti ir daudz vairāk. Kovida laikā cilvēki iepirka krājumus. Tagad ir vai nu notecējuši termiņi, vai arī viņi saprot, ka tas vairs nav aktuāli."

Farmaceiti arī ieteica, kā pareizi rīkoties, atnesot nederīgos medikamentus uz aptieku.

"Ļoti bieži nes ar kartona iepakojumu, ārējo iepakojumu. To gan nevajadzētu darīt. Vajadzētu atbrīvot no ārējā iepakojuma, no anotācijām," sacīja Fleišmane.

Bet Grīnhofa piebilda: "No plāksnītēm noteikti nevajag ņemt ārā kapsulas, nevajag viņas spiest ārā. Jāatstāj blisterī iekšā."

Ja tabletes jau izņemtas no plāksnītēm, tad tās var ievietot maisiņā, savukārt šķidrumiem noteikti jābūt aizvērtos trauciņos.

"Dzīvsudraba termometrus un vispār termometrus vajadzētu ielikt atsevišķā konteinerā, tvertnē vai kādā plastmasas pudelītē ar vāku, un tad nest atsevišķi un iedot rokās farmaceitam," sacīja Fleišmane.

Aptiekās norādīja – nav būtiski, kas par medikamentiem tiek atnesti, tāpēc nav svarīgs iepakojums. Galvenais, lai iedzīvotāji tos neizlej kanalizācijā, neizmet atkritumu konteineros vai neizmet kaut kur citur apkārtējā vidē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti