Rīta Panorāma

Lidojošus taksometrus plaši varētu sākt izmantot 2030. gadā

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Reportāža: kā norit VAD jauno karavīru ikdiena?

REPORTĀŽA: Celšanās sešos, bagātīgs ēdienu klāsts un gara mācību diena – jauno karavīru ikdiena

Misija – aizstāvēt valsti, – tā saka Kristers Edgars Rauska, kurš līdzās citiem 250 jaunajiem karavīriem brīvprātīgi pieteicās Valsts aizsardzības dienestam (VAD). Laikā kopš 1. jūlija jaunieši paguvuši pierast pie jaunā dzīves ritma un nu ķērušies klāt militāro iemaņu apgūšanai. Kāda ir jauno karavīru ikdiena?

Žāvētājs strādā labi

Ir pulksten seši no rīta – laiks, kad 19 gadus vecais siguldietis Kristers Edgars Rauska kopā ar citiem karavīriem mostas un dodas rīta rosmē. Agrie rīti ir līdz šim grūtākais, pie kā Kristeram bijis jāpierod.

Par grūtībām no rīta viņš sacīja: "Noteikti celšanās ir uzreiz, kad mēs tiekam pamodināti – jo mūs pamodina no rīta –, mums nav nekāds laiks, ko veltīt savam komfortam, mums ir uzreiz jālien ārā, viss jādara. Un nekāda laika tērēšana mums te nav."

Viss pārējais – Ādažu militārās bāzes izcilā infrastruktūra un sporta komplekss, vēl izcilāks ēdiens un pāri visam lieliski biedri – tas nācis Kristeram kā patīkams pārsteigums.

Viņš Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" izrādīja: "Tātad šīs ir mūsu istabas. Speciālas atslēgas, ar ko mēs viņas atslēdzam. Mēs ejam iekšā. Dzīvojām mēs pa 11 katrā istabā. Kā jūs redzat, skapīši visi ir aizslēgti, augšā ir somas ar ekipējumu. Taburetes mēs atstājam augšā uz gultām, mums ir galds, pie kā mācīties. Apakšā zem gultām ir lādes, tur mēs turam savas mantas, ko mēs šobrīd neizmantojam."

Lai izrādītu LTV savu jauno mītni, jaunietis atkāpies no savas ikdienas programmas. Tālāk ekskursija turpinās telpā, kur karavīri mazgā un žāvē savas drēbes. Veļa Kristeram gan jau ir izmazgāta vakar. Žāvē tik labi, ka var negludināt.

Kristers rāda tālāk: "Skapīši, kurās mēs liekam savas mantas tad, kad mēs ejam dušoties. Šeit mums ir dušas. Pa kreisi vēl ir sauna pieejama. Tur šobrīd mēs vēl neesam tikuši, tas laikam uz turpmākajām dienām, bet šobrīd mēs vēl neejam. Šeit notiek visas higiēnas procedūras,  skūšanās, kas mums ir obligāta."

Laika izrādīt kazarmas nav daudz, jāatgriežas pie ikdienas gaitām. Pulksten deviņos sākas nodarbības. Šonedēļ jaunie karavīri uzsākuši pamatapmācību kursu – apgūs ieroču un ierindas apmācību, topogrāfiju. 

Motivācija būt šeit

Jaunietis LTV atzina, ka atnākt un pieteikties bija pārbaudījums viņam. "Šobrīd es noteikti teiktu, ka es nenožēloju. Tas ir kaut kas tāds, ko es labprāt gribētu izdarīt, ja tas nebūtu obligāti. Noteikti līdz šim jauniešiem es varētu teikt, ka vide ir ļoti laba. Personāls, ar ko es personīgi saskaros, ir ļoti draudzīgs un pamācošs, un tas ir tas, kas virza uz izaugsmi. Tas ir tieši tas, ko es meklēju," viņš norādīja.

Vaicāts, kāpēc pieteicās brīvprātīgi, Kristers skaidroja – pēc skolas pabeigšanas nezinājis, ko tieši grib studēt. Arī atalgojums spēlēja būtisku lomu. Tiem, kas pieteicās brīvprātīgi, maksā 600 eiro, tiem, ko iesauks obligātajā dienestā, būs tikai 300. Jaunietis atzīst – satraucis arī karš tik tuvu mums.

"Tā ir mūsu misija, aizstāvēt valsti. Un obligātais dienests arī mums visu iemāca, apmāca, kā rīkoties. Noteikti arī izstāsta, kāda ir tā situācija, uz ko mēs parakstīsimies, kāpēc mēs šeit esam, un mēs arī visu to brīvprātīgi darām," viņš teica.

Augsta motivācija raksturo visus jaunos karavīrus, novērojis viņu instruktors.

Virsseržants Rolands Morkuns atzina: "Ņemot vērā, ka šis ir pirmais iesaukums Valsts aizsardzības dienestā, tad es personīgi atšķirību no pamatapmācības kursiem nenovēroju. Jo visi simt karavīri no valsts aizsardzības dienesta, kas ir manas rotas pakļautībā, viņi ir pirmajā vecuma grupā – tas nozīmē, ka zem 25 gadiem. Un visi cilvēki nākuši brīvprātīgi. Es nenovēroju nekādas problēmas viņu attieksmē, atdevē un vēlmē būt šeit."

Tiesa, fiziskā sagatavotība pagaidām ir vien vidējā līmenī. Trīs kilometru distance būtu jānoskrien 12 minūtēs. Šobrīd vidēji [rādītājs] ir ap 14 minūtēm. Bet turpmāko 10 mēnešu laikā jaunajiem karavīriem būs visas iespējas savus rādītājus uzlabot.

"Kas jāņem vērā, kad uzsāk dienestu siltajā laikā, vasarā – šajā 11 mēnešu periodā viņi saskarsies ar ziemas periodu. Mēs nezinām, kāda būs ziema. Bet atkal apmācība būs atbilstoša, lai pārvarētu šo posmu," sacīja instruktors.

Vaicāts, vai paredzēta arī nakšņošana sniegotā apvidū, viņš sacīja – visticamāk, jā.

Paēdis karavīrs – stiprs karavīrs

Rīta pusē nodarbības noslēdzas ap pulksten 12, un drīz jau pusdienu laiks. Karavīru izslavētajā ēdnīcā simtiem izsalkušo spēj apkalpot pārsteidzoši ātri. Kristers izvēlas soļanku, frī kartupeļus un gaļu.

Viņš komentēja, ka gaļas izvēle vienmēr ir bagātīga. Viņš neizlaiž arī augļus – šodien izvēlas arbūzu. Jaunais karavīrs slavē zupas. Pusdienas Kristeram ir arī kafijas laiks, jo brokastīs viņš to nedzer.

Sagaidījuši pie galda visus biedrus, karavīri ķeras pie pusdienām. Laika nav daudz – jau pēc pusstundas jādodas tālākajās gaitās. Priekšā vēl gara diena. Pie miera karavīri dosies vien desmitos vakarā.

Nacionālo Bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes 2. Mehanizētā kājnieku bataljona virsseržants, galvenais virsseržants Pēteris Muižnieks pastāstīja:

Virsseržants Pēteris Muižnieks par dienesta ikdienu
00:00 / 00:36
Lejuplādēt

"Celšanās ir pēc sešiem, karavīram sākas rīts ar nelielu rīta rosmi. Tālāk gatavošanās brokastīm, istabiņu sakārtošana. Parasti diena sākas pēc 8.30, kad ir izvades – izvade nozīmē, ka karavīri atrāda savu ārējo izskatu – ir noskuvušies, saveduši formas tērpu kārtībā, un tad jau sākas nodarbības. Piecos vakarā visas nodarbības beidzas, un tad karavīri dodas vieglā fiziskā sagatavotībā. Tad ir naktsmiers, desmitos karavīri saldi čuč savās gultiņās, un sestdienas, svētdienas visas pašlaik ir plānotas brīvas."

Muižnieks pirmā iesaukuma sākumu vērtēja kā veiksmīgu, tomēr radušies arī pirmie secinājumi, piemēram, turpmāk instruktori būtu jāsāk sagatavot agrāk.

"Varbūt daudziem instruktoriem bija ļoti grūti pārslēgties uz to, ka viņiem būs tādi pedagoģiski izaicinājumi ar jauniešiem, kuri ir daudz, daudz savādāki nekā profesionālā dienesta karavīri,"

Izloze varētu būt 10. augustā

Pieteikšanās otrajam iesaukumam, kas dienestu uzsāks nākamā gada janvārī, pagarināta līdz 21. jūlijam. Ja nepieteiksies 120 brīvprātīgo, trūkstošo skaitu iesauks obligātā kārtā. Iepriekš, pirmajā iesaukumā uzņēma aptuveni pusi no tiem, kuri bija pieteikušies. Ja 120 brīvprātīgie nesanāks, šoreiz trūkstošo skaitu iesauks obligātā kārtā. Vispirms atlasīs tos, kuri dienestam neder, tad izlozēs pēc nejaušības principa. 

 

00:00 / 03:02
Lejuplādēt

Īsumā – būs saraksts ar dienestam pakļautajiem pilsoņiem – vārds, uzvārds, personas kods, administratīvā teritorija un kārtas numurs. Viņus atlasei reģistrēs pa administratīvajām teritorijām, katram piešķirs kārtas numuru, un iesaucamos proporcionāli izlozēs gadījuma skaitļu ģenerators.

Ja būs nepieciešams, atlases procedūra būs jānodrošina jau 10. augustā. Jāpagūst izsūtīt veselības pārbaudes norīkojumus un oktobrī — arī pavēsti, lai atbilstoši likumam iesaucamais trīs mēnešus iepriekš būtu informēts par to, ka janvārī jāsāk dienests.

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī tiek veidots obligātais aizsardzības dienests. Pirmais iesaukums bija brīvprātīgs – tam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem varēja pieteikties līdz šā gada 15. maijam. Pirmajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 488 Latvijas pilsoņi, un dienestu 1. jūlijā sāka 254 jaunieši.

No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. Obligātajiem iesaukumiem prioritāri būs pakļauti vīrieši vecumā no 18 līdz 19 gadiem. Augstākās izglītības iegūšana nebūs iemesls, lai pilsoni neiesauktu dienestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti