Panorāma

Darbu sāk motopolicisti

Panorāma

Paplašina «Liepājas metalurga» kreditoru klubu

Izsolīs daudzbērnu ģimenes vienīgo mitekli

Izsolīs daudzbērnu ģimenes vienīgo mitekli

Jau drīzumā tiks izsolīts kādas daudzbērnu ģimenes vienīgais miteklis, kuras tēvs bija kļuvis par krāpšanas upuri.

Ģimenes galva bankai ir parādā vairāk nekā divdesmit tūkstošus latu. Šī summa vīrietim ir izkrāpta. Lai gan pirmā tiesu instance atzinusi, ka daudzbērnu tēvs kļuvis par krāpšanas upuri un vainīgajam piespriedusi trīs gadu cietumsodu, tas cietušo nepasargā no bankas sankcijām.

Pirms vairākiem gadiem Juris Lepers kopā ar sievu un sešiem bērniem dzīvoja divistabu dzīvoklī. Tā kā Leperam piederējis zemes gabals, tad viņš ar dažiem pieaugušajiem bērniem nolēma uzņemties kredītsaistības, ņemt kredītu un būvēt namu uz pašam piederošās zemes.

Kredītu ņēma Jura dēls Pēteris, bet tēvs kļuva par viņa galvotāju. Kolēģis Jurim ieteica būvnieku, kurš par salīdzinoši nelielu naudas summu varētu uzcelt lētu ģimenes māju. Ieteikto būvnieku sauc Mārtiņš Dage.

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu kolēģija Dagi pašlaik ir atzinusi par vainīgu krāpšanā un piespriedusi viņam trīs gadu cietumsodu. Spriedumu vēl var pārsūdzēt. Shēma, kādā kredīts tika izkrāpts, ir vienkārša. Uz Pētera parakstītas pilnvaras pamata „Baltic Trust Bank” jeb pašreizējais „Ge Money Bank” vairākos piegājienos Dagem izsniedzis tēva un dēla paņemto kredītu. Aptuveni 26 000 latu. Pēteris noliedza, ka būtu devis tādu atļauju.

Kurš parakstījis pilnvaru – Pēterim vairs pajautāt nevar. Pirms trīs gadiem viņš gāja bojā motocikla avārijā. Juris stāsta – no kredīta vairāk nekā trešdaļu gada laikā jau bija atmaksājis. Pēc dēla nāves Juris pārcieta insultu, zaudēja darbaspējas un nespēja vairs maksāt kredītu. „Līdz brīdim, kamēr mēs uzzinājām, ka konts ir iztukšots, mēs godprātīgi maksājām,” saka Lepers.

Viņš stāsta – bankai mutiski bija teicis, ka policijā uzsākts kriminālprocess, jo ir notikusi krāpšana. Turklāt ģimenei vairs nav naudas, ko maksāt. Lai gan no ņemtā kredīta ģimene nebija iztērējusi ne santīma, banka iesniedza tiesā prasību atņemt Jurim Leperam ķīlu – zemes gabalu. 19 hektāri zemes izsolē tika pārdoti par 11 tūkstošiem latu. Sarēķinātajos procentos un tiesas izdevumos Jura kredītsaistības joprojām pārsniedz 20 000 latu. Pašlaik pēc „Ge Money Bank” pieprasījuma izsolei pieteikts Jura Lepera vienīgais dzīvoklis. Šobrīd tajā dzīvo Juris ar sievu un trīs nepilngadīgajiem bērniem.

Dzīvokļa izsole pieteikta 27. maijā. Leperu ģimenes vienīgā mājvieta novērtēta par diviem tūkstošiem latu. Šī summa sedz tikai desmito tiesu no parāda kopsummas. Situācijā, kādā nonācis Juris – likums ļauj atņemt vienīgo mājvietu ģimenei ar trīs nepilngadīgiem bērniem. Vienlaikus likums uzliek par pienākumu bāriņtiesai sameklēt kādu istabu, kur bērnus izmitināt. Bāriņtiesas vadītāja meklē risinājumus. Viens no variantiem būtu šo dzīvokli izpirkt, taču pašvaldībai neesot tādu tiesību.

„Es aizbraucu un ieraudzīju vienkārši bēdu sagrauztus cilvēkus. Vīrieti, kurš ar mani vispār nevarēja parunāt, jo viņam visu laiku bija kamols kaklā, un sieva, varēja redzēt, diennakti vismaz raudājusi, un bērni sarāvušies čokuriņā,” saka Lēdmanes bāriņtiesas priekšsēdētāja Inese Zaporožeca.

„Ge Money Bank” atrunājoties ar datu aizsardzību, atsakās komentēt situāciju, centīšoties noslēgt ar klientu līgumu par jaunu kredīta atmaksas grafiku. Telefonsarunā bankas pārstāvis sola, ka pieteikto izsoli lūgšot apturēt. Banku darbību uzraugošā – Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) noteic – bankas rīcība ir atbilstoša likumam. Apstākļi vēl tiek izvērtēti. FKTK vairākkārt atsaka interviju – jo tiesa uz visiem jautājumiem jau esot sniegusi atbildi, proti, pēc bankas pieprasījuma arī krāpšanas upurim drīkst atsavināt īpašumu.

Izkrāptā nauda Leperam ir jāatgūst no noziegumā vainotā Dages. Viņa atrašanās vieta nevienam nav zināma. Policija viņu ir izsludinājusi meklēšanā un ir arī tiesu lūgusi tiesu piemērot Eiropas apcietinājuma orderi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt