Dienas ziņas

Rumāņu mākslinieks ilustrē «LĀČPLĒSI»

Dienas ziņas

Lāčplēša diena. Ziņu speciālizlaidums

Jānis Vasarietis

Brīvības cīņu dalībnieka dēls: Man visa Latvija ir dārga un mīļa

Starp daudziem studentu korporācijas “Selonija” biedriem, kuri nu Meža kapos atdusas netālu no Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes, ir vairāki Brīvības cīņu dalībnieki. Tieši viņu drosme un nepakļāvīgais gars tolaik ļāva ne vien atkal izveidot Studentu rotu, bet arī noturēt Rīgu pret Bermonta iebrukumu. Viens no viņiem bija Fridrihs Zommers. Ar viņa dēlu – Jāni Vasarieti – tikās Latvijas Televīzija.

“Man visa Latvija ir dārga un mīļa. Tētis ir Brīvības cīņu dalībnieks un kapteinis. Kur tie laiki...  Klausieties, man simt gadu pie durvīm jau!”

Jānis Vasarietis ir tikai četrus gadus jaunāks par Latviju. Šogad viņam jau 98 gadi.

Viņa tēvs Fridrihs Zommers-Vasarietis bija viens no tiem, kas 1919. gadā no jauna izveidoja Studentu bataljonu. Un tieši viņa vadībā izdevās noturēt Bermonta vadīto karaspēku Daugavas kreisajā krastā un neļaut šķērsot Daugavu. Zommers neklausīja pulkveža Zemitāna pavēlei atkāpties un atstāt Rīgu Bermontam.

“Ulmaņa laikā latviešu tirdzniecības atašejs Londonā, Maskavā. Un tā kā mums veselu mājiņu [deva], Moskovskij pereulok 3, māja liela, un mēs pat kalponi turējām. Ļoti laba dzīve bija,” atceras Jānis Vasarietis.

No represijām padomju gados visu Zommeru ģimeni paglāba tēva ideja par pases maiņu. Viņi kļuva par Vasariešiem, bet dokumenti ar Zommera uzvārdu tika iznīcināti.

Bermontiādes dalībnieka Zommera dēls Jānis Vasarietis daudziem jo daudziem Latvijā saistās ar ziediem. Selekcionārs radījis 260 dienliliju šķirnes. Skaidrs, ka selekcionāra veidotajā jubilejas pušķī Latvijai būtu viņa paša radītie ziedi. Bet kā ar novēlējumu? “Tikai saules mūžu!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt