Rīta Panorāma

Krievija turpina gaisa triecienus un uzbrukumus Ukrainā

Rīta Panorāma

Intervija ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārsti Renāti Snipi

Bigbens BBC radio 100. reizi iezvanīs Jauno gadu

Bigbens BBC radio simto reizi iezvanīs Jauno gadu

Londonā pirms 100 gadiem Jauno gadu BBC radio pirmo reizi iezvanīja Bigbena jeb Lielā Bena zvani, kas skanēja par visas Apvienotās Karalistes simbolu kļuvušā 1858. gadā uzbūvētā pulksteņa tornī.

Vēsturnieks Devids Hendijs norādīja: "1923. gada Jaungada vakarā vienam no BBC inženieriem izdevās uzkāpt uz tuvējā jumta, pavērst savu mikrofonu pulksteņa torņa virzienā, un savlaicīgi notvert Jaunā gada zvanu skaņu pusnaktī. Un tieši tad notika burvība, jo Bigbena zvani bija dzirdami ne tikai Londonas stacijā, bet visā valstī, tai skaitā kāds to pirmo reizi izdzirdēja Glāzgovā."

Lai izvairītos no pulksteņa mehānisma radītajiem traucējumiem, vēlāk zemas jutības mikrofonus uzstādīja tieši pie zvana. Pamazām regulāri pārraidītā zvanu skaņa kļuva par Apvienotās Karalistes simbolu, un, piemēram, Otrā pasaules kara laikā pārraides uz okupēto Eiropu palīdzēja tās iedzīvotājiem saglabāt cerības uz brīvību.

Iedzīvotāji ar simbolisko iezvanīšanu bija tik ļoti saraduši, ka 1987. gadā klausītājiem bija jāsniedz īpaši paskaidrojumi, kad tehnisku iemeslu dēļ signāls neatskanēja pirms kārtējā ziņu raidījuma. Savukārt pēc 2017. gadā uzsāktās restaurācijas atsevišķos gadījumos tika izmantots ieraksts.

Vērienīgos paša pulksteņa un torņa atjaunošanas darbus pabeidza pērn, bet regulāra zvanu skaņas tiešraide radio atsākās šā gada novembrī.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti