Infografika: Kuras partijas drīkstēs startēt vēlēšanās saskaņā ar iecerētajām stingrākām normām?

Saeima tuvākajā laikā pieņems galīgo lēmumu, vai noteikt, ka vēlēšanās var startēt tikai partijas, kuru rindās gadu pirms vēlēšanām bija vismaz 500 biedri. Portāls lsm.lv piedāvā ieskatu, cik daudzskatlīgas ir Latvijā reģistrētas partijas un cik no tām varēs piedalīties, ja priekšlikumu ieviesīs dzīvē. 

Priekšlikumu ļaut Saeimas un Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās startēt tikai tām partijām, kuru rindās ir vismaz 500 biedru, 2014.gada novembrī izteica iepriekšējā Valsts prezidenta Andra Bērziņa izveidota eksperta grupa, kas tādā veidā saredzēja iespēju uzlabot Latvijas politiskās sistēmas kvalitāti.

Atbalstu šai iniciatīvai, stājoties amatā, izteica arī pašreizējais Valsts prezidents Raimonds Vējonis.  

23.februārī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisija atbalstīja šos Saeimas un EP vēlēšanu likumu grozījumus trešajā lasījumā, un to atbalstītāji norāda, ka tādējādi parlamentos nevar iekļūt politikā īslaicīgi vai no atsevišķu finansētāju ļoti atkarīgi politiķi. Turklāt vēlēšanās vairākas partijas var apvienoties vienā apvienībā un veidot vienu sarakstu, kopā sapulcējot vismaz 500 biedru.

Tomēr likumprojekts ir izsaucis asas juristu un politiķu debates, to kritizēja arī konstitucionālo tiesību jurists Egils Levits, kurš norādīja, ka topošās likuma izmaiņas ir pretrunā ar demokrātijas principiem, jo Latvijā tikai partijas var izvirzīt kandidātus vēlēšanās.  

Savukārt politologs Jānis Ikstens norāda, ka nav skaidri šo grozījumu mērķi un šķiet, ka to mērķis varētu būt tā saucamā „partiju karteļa” izveide, kas „iecementē” pašreizējo partiju valdīšanu, iznīdējot to dzīvelīgumu. Neapmierināta ir arī daļa Saeimā pārstāvēto deputātu partijas, piemēram, „No sirds Latvijai”, kas norāda, ka tādējādi mazināsies Latvijas pilsoņu iespējas piedalīties varas procesos. Tāpēc tā pieļauj, ka par grozījumiem varētu sūdzēties Satversmes tiesā un Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

 

Dati: Partiju reģistrs 2015.gadā

3 komentāri
TrollisTrollis
Vēl būtiskāks ir grozījums, ka partijai jābūt dibinātai gadu pirms vēlēšanām. Labs piemērs tam ir No sirds Latvijas gazei oi tfu atvainojos Latvijai. Ja šis veidojums būtu izveidojies gadu līdz vēlēšanām tad vēlētājiem jau daudz ātrāk būtu kļuvis skaidrs, kas patiesībā ir dāma leoparda mētelītī.
TrollisTrollis
Ja jaunie un talantīgie nespēj pat savākt nieka 500 atbalstītājus pa visu Latviju, tad varbūt nav vērts tērēt nodokļu maksātāju naudu, piedalīties vēlēšanās un savākt 0.82 procentus. Tas, ka dažiem aktīvistiem, kuri jau ir apstaigājuši 6 partijas un paši nodibinājuši kādas 4 tas drusku ierobežos sava hobija (startēšana vēlēšanās) piekopšanu par nodokļu maksātāju naudu ir skaidrs.
Gita
Un te nu skaidri un gaiši parādās, ka Saeimā varētu iekļūt tikai pašreizējā politiskā elite. Tie paši "vecie krabji", kas tur grozās jau gadiem ilgi. Iemesla, kāpēc šis izmaiņas tie virzītas, ir acīmredzams. Jums tā neliekas?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Infografikas
Ārpus ētera
Jaunākie
Populārākie
Interesanti