Māris Rīmenis: Nu viss sākas pa īstam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Olimpiskās spēles oficiāli, atklātas un tagad visa galvenā vērība būs pievērsta pašām sacensībām, nevis dažādiem sīkumiem, nebūšanām un minējumiem. Pēc lielās atklāšanas ceremonijas sestdienas rītā gan vismaz kalnos bija neparasti klusu – sacīkstes sākas nedaudz vēlāk kā citas dienas. Vairums apspriež, kāda tad bija pati atklāšanas ceremonija.

No organizācijas viedokļa – izdevusies. Tas tomēr milzu pasākums, stadionā ap 40 tūkstošiem cilvēku. Piekļūšana stadionam, arī došanās prom lielas problēmas neradīja. Ir bijušas olimpiskās spēles, kad pēc ceremonijas vairākas stundas neizdodas tikt prom – ielas un ceļi bloķēti, ir ļoti lieli sastrēgumi. Te to tā neizjuta un tas kompliments. Protams, paiet krietns laiciņš, kamēr katrs nokļūst  līdz savai mājvietai, un mēs, kalnieši, gulēt tikām pēc diviem naktī.

Par pašu atklāšanu katram būs savs atšķirīgs viedoklis, ko var apkopot no "brīnišķīgi" līdz "ciešami".

Vācu populārākais TV kanāls RTL atklāšanu  nodēvējis par „pompozu šovu”, savukārt valsts karognesēja kalnu slēpotāja Marija Hofla-Rīša to nosaukusi par brīnišķīgu  un neaizmirstamu.  Viedokļi tik tiešām dažādi.  ”The Daily Telegraph” uzsver, ka Sočos atlētu parāde padarīta interesantāka  nekā citur, tas  pateicoties  katras zemes attēlam it kā no kosmosa, kas projecējās stadiona centrā. Tomēr šis izdevums, tāpat kā  ”Guardian”, norādīja, ka pārāk daudz kopēts no Londonas un jaunu pārsteigumu tikpat kā nav bijis. Viss pārāk paredzams.

Mazi tehniski defekti ir gadījušies ne reizi vien, vienīgi šoreiz ar olimpiskajiem apļiem tas bija pašā sākumā un tāpēc daudziem vairāk palicis atmiņā. Iepriekšējās ziemas spēlēs Vankūverā  kārtīgi neaizdegās lielā lāpa, ka bija veidota tāda kā malkas ugunskura formā. Kanādieši par to pasmaidīja un vēlāk noslēgumā  jau paši pasmējās par sevi.  Pasaulei patika, jo kļūdās taču visi.

Krievijas televīzijā šīs kļūdas mirklī rādīja ieraksta fragmentu  no ģenerālmēģinājuma, - arī tā nodrošinās pret negadījumiem. Te daudzi šādu  saržu sagaidīja sižetā par lāpas stafeti un daudzajām ķibelēm ar pašu lāpas degšanu stafetes laikā.  Par to gan ne vārda. Pieprasījums pēc biļetēm esot ļoti liels, krievi pat plāno palielināt kašu skaitu. Ceturtdien uz pirmajiem mačiem snovbordā gan nebūt nebija pilnas tribīnes...

Šodien oficiālas sacensības uzsāk arī Latvijas sportisti, turklāt gan biatlons, gan kamaniņu sports notiks vienlaicīgi, puspiecos vakarā pēc Latvijas laika. Latvijai cerības gan uz Andreju Rastorgujevu sprintā, gan uz mūsu kamaniņu braucējiem. Vienā no treniņiem Mārtiņš Rubenis gan uzrādīja negaidīti vāju rezultātu, kļūda jau pašā augšā, taču kopumā viņam te iet labi, tāpat kā Ināram Kivleniekam. Ledus profils gan mainījies, salīdzinot ar rudens treniņiem, un ļoti viltīga esot piektā virāža. Ar tādu kā izaugumu jeb pumpu ledū, un tur burtiski Mārtiņš pamests uz augšu.  

Starp citu, šodien mūsu olimpiešus kalnu ciematā apmeklēs arī mūsu Valsts prezidents Andris Bērziņš. Mūsu žurnālistiem gan nāksies būt izvēles priekšā – doties uz biatlonu vai kamaniņām, abus apvienot nevarēs.

Sadzīviski vismaz  kalnu rajonā Krasnaja Poļana un Gorki Gorod viss mainās ik pa dienām. Kļūst sakoptāks un tīrāks, vēl tiek pabeigti jauni apartamenti un sūdzību paliek mazāk. Joprojām pārliek bruģi vietās, kur jau tas stipri iegrimis, visu tīra un slauka un, kā daudzi zobojas, uz spēļu beigām varētu jau būt skaisti. Ja ne šo spēļu beigās, tad uz paraolimpisko spēļu atklāšanu jau nu noteikti. Mums pašiem kalnos  vakar vai visu dienu nedarbojās internets un līdz ar to arī TV. Gods godam, problēma tika novērsta un pašā vakarā viss bija kārtībā. Satikām arī vairākus Latvijas rakstošos žurnālistus – Dainis Caune sacīja, ka viņa mājvietā TV nedarbojas jau vairākas dienas.

Dažos speciāli ierīkotos laukumiņos kalnu ciematos sākuši darboties dīdžeji un arī dažādas deju grupas,  kas mēģina iesildīt un uzjautrināt publiku arī ārpus sacensību vietām. No paša rīta gan pārāk liela interese par to nebija, taču vēlāk tā varētu būt.

Ir gan kāda neparasta lieta, - šajos laukumiņos vismaz  pagaidām nav neviena lielā videoekrāna, kas ļautu ļaudīm arī uz ielas sekot līdzi notikumiem sporta arēnās. Tā tas ir bijis daudzās spēlēs, te vēl nav. Varbūt nav paspējuši uzstādīt?

Un vēl – daudzi min, kas tad notiks ar šiem olimpiskajiem objektiem pēc spēlēm ? Krievijas sporta ministrs Vitālijs Mutjko jau publiski paziņojis, ka pasākumu plāns esot sastādīts jau līdz 2021. gadam. Piemēram,  ledus arēnā „Bolshoj” jau šosezon notiks daudzi turnīri jauniešiem, nākamgad – plašs starptautisks turnīrs sievietēm. Ir jau daudz dzirdēts par kādas KHL hokeja komandas mājvietu Sočos, nākamgad šajā pilsētā F- 1 pasaules čempionāta posms. Pasākumi būs, taču reāli ikdienā diezin vai. Krievijas amatpersonām bieži vien paticis runāt par lieliem plāniem. Dzīve pierādīs, vai tie īstenosies.

Pirms septiņiem gadiem un vēl jo vairāk pat pirms gada vai diviem nebija daudz tādu pasaulē, kas ticēja, ka Krievijai izdosies Sočos radīt lielisku spēļu mājvietu. Faktiski tukšā vietā, ja runā par ziema sporta arēnām un arī infrastruktūru un ceļiem. Tas Krievijai tomēr izdevās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti