Inga Spriņģe: Ko vēlas Lato Lapsa?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Šī ir atbildes vēstule žurnālista Lato Lapsas publicētajām versijām portālā "pietiek.com". Ja pareizi saprotu, tad Lato Lapsa šajos rakstos atmasko manu divkosīgo dabu. Katrs spriež par otru cilvēku pēc savas vērtības skalas. Manā darbā galvenais princips ir strādāt ar faktiem un tos arī vēlos izklāstīt šajā rakstā.

Taču, atmetot emocijas, fakti ir: Lato Lapsa intervēja Staškeviču pirms Maximas līdzīpašnieka uzstāšanās preses konferencē Latvijas medijiem; intervija nekur neparādījās; Staškevičs atzina, ka šī intervija viņam palīdzēja labāk sagatavoties Latvijas žurnālistu jautājumiem un pēc tās tika izlemts, ka viņš var tikties ar presi;  Lato Lapsa par šo interviju saņēma samaksu.

2013.gada 10.decembrī man bija aktuālā intervija raidījumā "1:1" ar "Maximas" līdzīpašnieku Ignu Staškeviču. Gatavojoties raidījumam, uzzinājām, ka Staškevičam pirms "Maximas" viedokļa paziņošanas par notikušo īpašā preses konferencē iepriekš bija tikšanās ar Latvijas žurnālistiem. Kas līdzīgs mediju treniņam. Viens no žurnālistiem, ar ko "Maximas" līdzīpašnieks tikās, bija Lato Lapsa.

Ņemot vērā Zolitūdes traģēdijas nozīmīgumu, mums šī informācija likās pieminēšanas vērta - kolēģis no mūsu pašu vidus apmāca "Maximas" līdzīpašnieku, kā runāt ar medijiem. No vienas puses, tas nav nekas slikts. Šādos mediju treniņos iemāca cilvēkiem skaidri izteikties. Bet medaļai ir otra puse - šādos treniņos arī māca, kā nepateikt sabiedrībai būtiskas lietas. Igns Staškevičs Lietuvā daudzus gadus bija "Maximas" runas vīrs, tādēļ diez vai viņam būtu jāmāca, kā precīzi un kodolīgi izteikties.

Žurnālistikas likums māca, ka informācija, kas rada šaubas, ir jāpārbauda pie diviem avotiem. Šajā gadījumā mums nebija iespēja šo faktu pārbaudīt vēl pie citiem avotiem, tādēļ pirms raidījuma Staškevičam pajautājām, vai viņš ir ticies ar Lato Lapsu? Staškevičs atbildēja apstiprinoši. Tad arī izlēmām, ka jautājumus par mediju treniņu uzdosim tiešajā ēterā.

Kas notika raidījumā, varēja redzēt ikviens. Staškevičs stāstīja, ka mediju treniņš nav bijis. Viņam bijusi intervija ar žurnālistu un blogeri Lato Lapsu. Tikšanos organizējis sabiedrisko attiecību speciālists Ralfs Vīlands, kurš "Maximai" palīdz krīzes komunikācijā. Intervijas mērķis esot bijis ļaut Staškevičam saprast, kādi jautājumi par "Maximu" varētu interesēt Latvijas žurnālistus. Staškevičs to nav uztvēris kā oficiālu interviju, taču sapratis, ka daļa no šīs informācijas varētu tikt izmantota Lapsas blogā.

“Es atklāti dalījos ar informāciju un sapratu, kas no manis tiek gaidīts. Pēc iepriekšējā vadītāja [Gintara Jasinska] aizvainojošās uzstāšanās man bija vajadzīgs šāds atbalsts," raidījumā sacīja Staškevičs.

Pēc raidījuma lūdzām komentāru Lato Lapsam. Nosūtīju viņam vairākus jautājumus, tostarp: kur var izlasīt interviju ar Staškeviču; vai viņš, Lato Lapsa, par šo interviju saņēma samaksu; vai intervija tika filmēta. Uz visiem šiem jautājumiem Lato Lapsa atbildēja ar jau medijos izskanējušo frāzi: “Pret ikvienu personu, kas atļausies apgalvojuma formā paust melīgas ziņas, ka es, Lato Lapsa, esmu organizējis vai jebkādā veidā piedalījies jebkura "Maksimas" uzņēmumu grupas pārstāvja mediju treniņā, par to saņemot jebkāda veida tiešu vai netiešu samaksu, es nekavējoties vērsīšos ar pieteikumu tiesā. Tas ir viss, kas man pašlaik ir sakāms.”

Pēc tam uzradās Olītis

Anonīmais vēstules autors norādīja, ka strādā "Maximas" grāmatvedībā un viņa rīcībā ir līgums, saskaņā ar kuru Lato Lapsam samaksāts par konsultāciju sniegšanu:

(Vēstule iekopēta, neko nemainot.)

12.12.13

"Labdien!

Šī, protams, nav mana īstā pasta adrese. Izveidju to, lai sazinātos ar jums. Jūsu e-pasta adresi atradu google.

Rakstu tāpēc, ka ir lietas, ko izrādās, tomēr nespēju paciest. Vakar raidījumā Panorāma skatījos par Maxima un Lato Lapsu, kurš atsaucē uz Jūsu raidījumu kameras priekšā nekaunīgi meloja, ka no Maximas nekādu naudu nav saņēmis. Vienkārši, proimitīvi meloja! Cerot ka - dokumenti jau nekur neparādīsies, jo konfidenciāli.

Tie ir meli. Es to zinu pilnīgi droši, jo strādāju Maxima grāmatvedībā. Tieši pie manis mapē stāv līgums. Tas gan nav par mediju trenniņu, tur Lapsam taisnība, neko tādu viņš nav parakstījis, tur nepiesieties. Bet toties līgumā rakstīts - Maxima šim "žurnālistam", kuram tā patīk mācīt citus ir samaksājusi 1000 latus. Tik milzīgu naudu, par kādu kasierei jāstrādā četri mēneši. Vēl vairāk - es pati veicu pārskaitījumu, un arī maksājuma uzdevuma kopija ir pie manis.

Es citādi neko neteiktu, bet pēc notikušās tragēdijas pasaule ir mainījusies, un mums ir visiem jāmainās. Tāpēc ja jūs garantētu, ka šo lietu tā neatstāsiet, es varētu vakarā šo līgumu un maksājuma uzdevumu nokopēt, ieskennēt un jums aizsūtīt. Man nav pieņemami, ka šādi te "žurnālisti" iedzīvojas uz šādas traģēdijas rēķina. Un tad vēl melo.

Neparakstīšos, tāpat vārds nebūs īstais.

Lai jums un mums veicas!

PS. Līdzīgu vēstuli šodien nosūtīju arī Panorāmai, bet atbildi pagaidām neesmu saņēmusi. Taču jūs jau strādājat vienu darbu!"

Esmu žurnāliste, man nemitīgi māca, ka ir jārūpējas par avotu drošību, tādēļ arī pirmajās divās vēstulēs aicināju anonīmo avotu neizmantot darba kopētājus, telefonus, rūpēties par savu drošību.

Trauksmes zvans, ka ar “Maximas grāmatvedi” kaut kas nav kārtībā, iezvanījās tajā pašā dienā. Uzzināju, ka identiska vēstule nosūtīta žurnālistei Ilzei Jaunalksnei uz raidījuma "Nekā personīga" kopējo epasta adresi. Es pieņemu, ka cilvēks, kurš ļoti baidās par savu drošību, nesūta šāda satura informāciju uz redakciju kopīgajiem epastiem, kuriem var piekļūt vairāki cilvēki.

Rakstītājs arī nešķita naivs, jo dokuments, ko vēlāk sūtīja, bija ar aizklātiem datiem, lai pasargātu sevi no potenciālas tiesvedības. Nedaudz vēlāk līgumu saņēma arī "Delna". Vēl pēc tam - kompromat.lv

Uzzinājusi par izsūtīto informāciju citiem medijiem, gatavojos provokācijai, pieļaujot, ka Lato Lapsa pats ir sūtītājs.

Un ar kolēģiem novērtējām Olīša radošo izdomu.

Lai pārliecinātos, vai rakstītājs nav pats Lapsa, aicināju avotu satikties. Olītis negribēja. Kad norādīju, ka nevaru izmantot līguma kopiju, jo tādu dokumentu var uztaisīt ikviens, Olītis dusmojās. Teica, ka ikviens eksperts noteikšot rokraksta autentiskumu, bet tas nav tiesa, jo ekspertīzes neveic no dokumentu kopijām.

Dažas no vēstulēm:

13.12.13

"Labdien!

Man izdevās uzfotografēt! Man tikai tagad jāizdomā kā nosūtīt, lai nekādā veidā nekas nevarētu notikt! Varbūt jau zināt, ka :pie mums centrālajā birojā atlaida divus darbiniekus. Par viņiem bija aizdomas, ka viņi "nopludinājuši" ziņas par mediju trenniņu, kas bija Staškjavičusam. Drošības dienests bija izskaitļojis, tā vismaz runā

Es arī uzreiz brīdinu, ka ar pašu Maksimas jauno vadību Jums sakarā ar Lapsas līgumu nekas neizdosies. Viņi neko neteiks, jo: nedrīkst teikt. Tā dokumenta pie manis nav, bet papildu konsultāciju līgumam visviņiem vēl ir arī konfidenciālitātes vienošanās. Speciāli, atsevišķi, par ļoti lielu summu, Lapsa ir ļoti nodrošinājies, ka no Maksimas nekas nevar aizplūst! Tāpēc viņš arī tik "drosmīgi" var apgalvot, ka nekādu naudu nav saņēmis. Pluss: tas, ka saņēmis nevis sev pašam, bet savai SIA Baltic Screen. Tādā veidā viņš zaudē IIN summu, bet - sanāk "alibi".

Es jums ļoti uzticos."

16.12.13

"Tur ir Lato Lapsas paraksts, un Jeļenas Kondrašovas paraksts, un katrs rokrakstu eksperts to apliecinās, jo viņi to ir parakstījuši. Laikam nevienam mūsu zemē vairs nav drosmes. Palieciet sveiki, "pētnieciskā žurnāliste", tādu bailīgo dēļ, kā jūs, tādas maitu lijas kā Lato Lapsa turpina baroties no Zolitūdes bojā gājušajiem un apsaukāt citus par to, ko dara pats un neviens viņiem neko negrib padarīt."

16.12.13

"Personas koda otrā daļa, adrese, visa maksājuma informācija, arī detaļās maksājuma apraksts - par informatīvajiem pakalpojimiem. Jau rakstīju, man kriminālprocesu nevajag, tāpēc sensitīvā informācija aizklāta. Visapkārt raksta, kā žurnālisti tiek izsekoti un noklausīti. Pat ja jūs avotu neatklāsiet, tāpat policija noskaidros , ja būs kriminālprocess.

Neko nevar darīt, ja jums bail, tad bail. Lai Lapsas triumfē un iedzīvojas uz Zolitūdes rēķina. Es izdzēšu šo adresi."

23.01.2014

"Labdien!

Vakar pamanīju, ka fotogrāfija ar dokumentu, ko biju sūtījusi tikai Jums vienai ir izplatīta tviterī. Es tā Jums uzticējos - domāju, ka izmantosiet savā žurnālistiskajā darbā, ka Lato

Lapsa nevarēs vairs krāpt cilvēkus ar savu dubultmorāli. Bet Jūs - paliekat ar šādu rīcību tikai mani zem sitiena, bet tas liekulis paliek nesodīts. Kāpēc Jūs tā izdarījāt? Vai tiešām

jūsu sabiedriskā Latvijas TV nevarēja pati atmaskot? Kāda jēga, ja jūs pati neizmantojat, un slepeni aizplūdināt tādam Gobzemam, kuram neviens neuzticas? Visas pūles veltas.

Es esmu tiešām ĻOTI VĪLUSIES. Es tā uz jums cerēju…"

Nobeigumu šai Olīša sarakstei var redzēt "pietiek.com" publicētajās Lato Lapsas versijās.

Izteikt savu vērtējumu par Lato Lapsas rīcību ir katra lasītāja ziņā. Ja godīgi, līdz galam nesaprotu, ko Lato vēlējās ar šo eksperimentu atklāt un par ko viņš šobrīd dusmojas - ka es neuzķēros uz provokācijas un nepubliskoju šo līgumu?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti