Ieva Purniņa: Kad atšķirības punktu simtdaļās var maksāt pjedestālu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 8 mēnešiem.

Šī gada svarīgākā nedēļa daiļslidošanas pasaulē ir klāt -  posmā no 29.marta līdz 2.aprīlim Helsinkos tiek noskaidroti ne tikai šobrīd labākie, spilgtākie un nevainojamākie pasaules daiļslidotāji, bet arī sadalītas  ceļazīmes ziemas uz olimpiskajām spēlēm, kas Dienvidkorejā norisināsies jau nākamgad. Sportisti jūt ne tikai satraukumu, bet arī lielu atbildību, jo no viņiem ir atkarīgs, cik daudz valsts pārstāvju varēs gatavoties notikumiem nākamgad.

Šogad pasaules čempionāts daiļslidošanā tika atklāts ar sieviešu īso programmu, lai noskaidrotu 24 labākās, kurām būs iespēja cīnīties tālāk un veikt arī garo jeb izvēles programmu. Katram skatītājam noteikti jau bija savas favorītes pēc Eiropas čempionāta, tāpat informācija par populārākajām citu valstu sportistēm - tika dzirdēti dažādi viedokļi un prognozes par to, kuras daiļslidotājas pavisam noteikti tiks pie medaļām. Lielākā daļa latviešu turēja īkšķus un ar satraukumu gaidīja Latvijas pārstāvi Angelinu Kučvaļsku, lai justu līdzi un uzzinātu, vai nodrošināta vieta uz olimpiskajām spēlēm arī Latvijai.

Jāņem vērā, ka, lai šis sporta veids būtu patiešām baudāms, tas vienmēr būs nedaudz subjektīvs tiesnešu vērtējumu ziņā, jo papildu tehniskajiem punktiem tiesneši izvērtē un piešķir punktus par prezentāciju, kas svārstās no 0,25 līdz pat 10 punktiem. Tik tiešām tiesneši cenšas šos punktus piešķirt objektīvi atkarībā no tā, cik labā kvalitātē tiek izpildīts elements, taču nereti līdzvērtīgiem sniegumiem punkti tikai nedaudz atšķiras par simtdaļām, kas sākotnēji nešķiet ļoti būtiski, taču beigās ievērojami maina kopējo rezultātu.

Visvairāk tika gaidīta cīņa starp Krievijas daiļslidotāju Jevgēņiju Medvedevu, kanādieti Keitlīnu Osmondu un amerikānieti Ešliju Vāgneri. Tāpat noteikti par potenciālajām medaļu ieguvējām tika uzskatītas itāliete Karolīna Kostnere, Anna Pogorilaja no Krievijas un japāniete Mai Mihara.

Bet kas notika un kāpēc divas no šīm spilgtajām daiļslidotājām nemaz pagaidām nav iekļuvušas sešu labāko grupā?!

Ņemot vērā, ka Kostnere kopš 2014.gada ir bijusi ne brīvprātīgā pauzē un sacensībās nav piedalījusies, tad viņai nācās startēt otrajā grupā kopā ar ne tik augsta līmeņa sportistēm. Ja Eiropas čempionāts bija viņas spilgtā atgriešanās, tad pasaules čempionāts ir daudz pieticīgāks, savu labāko rezultātu viņa neparādīja, sasvērās gan lēcienā, gan veica neveiklu ielēcienu piruetē, turklāt, enerģijas ziņā bija salīdzinoši rezervēta, kas kopumā rezultējās astotajā vietā pēc īsās programmas rezultātiem.

Līdzīgi nepatīkamu pārsteigumu un neizpratni sagādāja amerikāņu sportiste Ešlija Vāgnere, kas pati par sevi ir ārkārtīgi spilgta un aizraujoša daiļslidotāja, viņas uzstāšanos izbaudu tāpat kā Medvedevas, lai gan abas ir pilnīgi dažādas. Vāgnere ir ekspresīva enerģijas bumba, kas ar savu skatienu it kā izaicina skatītājus, bet Medvedeva maiga, trausla un ļoti dvēseliska. Viņām ir 8 gadu starpība, bet emocionālā ziņā šķiet, ka katra atrodas divās pilnīgi atšķirīgās pasaulēs. Pie trauksmainas ‘’Sweet Dreams’’ mūzikas Vāgnere izleca gan trīskāršo ritbergeru, gan trīskāršo flipu un tulupu kaskādē, gan divkāršo akseli, taču tiesneši punktu ziņā viņu nepavisam neapdāvināja, un par elementiem viņa saņēma gandrīz septiņus punktus mazāk nekā Medvedeva, lai gan izpildīja identiski vērtīgus lēcienus. Lai precīzie un tehniskie apsvērumi paliek tiesnešu ziņā, šoreiz punktu simtdaļas nozīmēja visu, viņai pagaidām ir septītā vieta un nāksies startēt tikai otrā labākajā grupā kopā ar Kostneri.

Ešlija Vāgnere. Īsā programma

Jevgēņija Medvedeva ir apbrīnojama ar savu vienmēr stabilo un lielisko sniegumu. Jau pēc Eiropas čempionāta daudzi viņai paredzēja arī pasaules čempiones titulu. Šāds spiediens citiem sportistiem varētu radīt lieku satraukumu, grūtības koncentrēties, taču ne viņai. Kad Medvedeva slido, rodas sajūta, ka uz viņu neattiecas mūsdienu cilvēku laicīgās problēmas, bet viņa vienkārši dara to, ko mīl. Medvedeva viegli un gaisīgi izslidoja stāstu, kā no meitenes viņa nokļūst pieaugušo pasaulē, bez saspringuma izlecot trīskāršo flipu un trīskāršo tulupu kaskādē, trīskāršo ritbergeru un divkāršo akseli. Čempiones cienīgs izpildījums, un nav šaubu, ka tieši Medvedeva pelnīti ir šobrīd pirmajā vietā pēc īsās programmas, un, visticamāk, izvēles programmā no viņas varēsim sagaidīt tikpat skaistu sniegumu.

Jevgēņija Medvedeva. Īsā programma

Otrā un trešā vieta pēc īsās programmas rezultātiem attiecīgi ir kanādietēm Keitlīnai Osmondai un Gabrielai Deilmenai. Osmondas atrašanās tik augstā vietā ir pelnīta, viņas lēcieni bija precīzi un augsti, piruetes atbilstošas sarežģītības, bet izpildītas bez nevienas aizķeršanās, ātrums tajās netika zaudēts nevienā no elementiem. Kā zem Parīzes debesīm Osmonda veikli, bet ļoti šarmanti un gaumīgi virpuļoja pa ledu, pārliecinot, ka arī viņa varētu būt kādas romantiskas franču filmas aktrise. (Keitlīnas Osmondas kaskāde ar trīskāršo flipu un trīskāršo tulupu video 00:25 sekundē).

Keitlīna Osmona. Īsā programma

Gabriela Deilmena ir ļoti laba daiļslidotāja, bet pagaidām vietu uz pjedestāla vēl viņai neparedzēju. Noslidoja viņa tīri un bez kļūdām, sasniedzot priekš sevis ļoti labu rezultātu un sniegumu, taču izpildīja ne tik augstas vērtības kaskādi un pirueti, kā, piemēram, Anna Pogorilaja, kas palika 4.vietā. Bet tiesneši par visiem elementiem piešķīra viņai vairāk papildu punktu un, saskaitot visu kopā, par tehniskajiem elementiem viņa ieguva gandrīz divus punktus vairāk nekā Pogorilaja, kas nodrošina viņai arī daudz labākas izredzes izvēles programmā. Ja tiesneši nebūtu viņu tik ļoti iemīļojuši, tad, visticamāk, par viņu nemaz neatcerētos, jo, salīdzinot ar citām šīs grupas sportistēm, Deilmenas izpildījumu nevar nosaukt par spilgtāko vai neaizmirstamāko.

Gabriela Deilmena. Īsā programma

Angelina Kučvaļska startēja grupā ar ļoti laba līmeņa sportistēm un pat līderēm, kas viņai iespējams arī psiholoģiski palīdzēja parādīt ļoti pieklājīgu sniegumu. Protams, šobrīd viņu nevar salīdzināt Osmondu, taču Kučvaļska noslidoja ļoti labi, tīri, izpildot elementus bez aizķeršanās, kas viesa cerību par iekļūšanu iespējams pat piecpadsmit labāko kārtā, taču tiesneši atzīmēja, ka trīskāršais lucs programmas sākumā nav ticis piegriezts līdz galam, kā arī tiesneši ir pamanījuši vēl kādu kļūdu lēcienā, līdz ar to tika zaudēti gandrīz četri punkti, kas Kučvaļsku ierindo šobrīd 21.vietā.

Neizpratni gan arī raisīja, kāpēc par programmas komponentēm, kas ietver sevī ne tikai prezentāciju un mūzikas interpretāciju, bet arī slidošanas prasmi un pārejas programmā, ir piešķirts tik maz punktu.

Skaidrs, ka tādi faktori, kā zināms daiļslidotāja vai viņa trenera vārds, bieži palīdz tiesnešiem neapzināti ielikt augstākus punktus, tāpēc vien jāgaida, kad arī Latvijas sportistes vai viņas topošā trenera vai esošās treneres vārds kļūs atpazīstams. Lieliskā ziņa – vieta nākamgad olimpiskajās spēles Latvijai ir nodrošināta. Jātur īkšķi, lai arī izvēles programmā Kučvaļska parāda tikpat stabilu sniegumu. (Angelinas Kučvaļskas trīskāršais lucs video 00:37 sekundē).

Angelina Kučvaļska. Īsā programma

Jāatceras, ka tiesāšana un tiesāšanas sistēma ir smalka māksla, kurā nozīme ir katram sīkumam, un katrs mums nesaprotamais punkts patiesībā ir ļoti racionāli izskaidrojams. Daiļslidošana ir brīnišķīgs sporta veids, kura rezultātus ne vienmēr var prognozēt.

Arī tiesneši ir cilvēki, un mēs katrs redzam šo pasauli un atsevišķus daiļslidošanas elementus citādāk.

Izvēles programma var vēl krietni izmainīt šobrīd esošos rezultātus, par savu vietu drošs nevar būt neviens (varbūt vienīgi Jevgēņija Medvedeva), tāpēc pasaules labākās daiļslidotājas tiks noteiktas 31.martā pēc izvēles un īsās programmas kopvērtējuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti