Daiga Mazvērsīte: Meklējam iedvesmu

Jau sen vairs nespēju klausīties Latvijas radio 1 programmas "Krustpunktā" "Brīvā mikrofona" sadaļu, un pastāvīgie runātāji, domājams, laupījuši ne tikai man vēlmi uzzināt līdzcilvēku sasāpējušos jautājumus un dažubrīd pat samērā interesantās pārdomas.

Līdzīgi ir ar citām radiopārraidēm, kas aicina izteikt viedokli, par laimi, televīzijā balsojumu atspoguļo bezpersoniski procentu stabiņi, kaut gan viedtālruņu laikā nav aiz kalniem tas laiks, kad kurš katrs ar telefonu pie ģīmja varēs piezvanīt uz televīziju un ar visām grimasēm papildināt savu sasāpējušo sakāmo.

Savukārt tuvojošos vēlēšanu gaisotnē apkārt jau virmo sāpe par to, ka tiek iebalsoti apšaubāmas reputācijas politiķi, kas tikai pēc iekļūšanas Saeimā parāda savu īsto dabu - vai nebūtu jautri sarīkot par katru kandidatūru tautas izvērtēšanu, ar "tiešā ētera" vērtējumiem, kaimiņu un paziņu diskusiju, un tad vēl priekšvēlēšanu balsojums internetā. Ceru, ka dažam labam ar kaunu būtu jāizsvītrojas pašam no visiem iespējamiem sarakstiem…

Nav īsti saprotams, kāpēc tieši tagad un tik īsā, divu nedēļu termiņā, portālā "Delfi.lv" notiek balsojums par to, kuras ir desmit Latvijas mūsdienu izcilākās personības kultūrā, politikā, sportā, zinātnē un uzņēmējdarbībā.

Šo iedzīvotāju aptauju rīko televīzijas kanāls "History" kopā ar Latvijas Institūtu. Tā direktore Karina Pētersone patētiski izsakās, ka "ir ļoti svarīgi apzināties, kādi talantīgi un gaiši cilvēki dzīvo starp mums un palīdz veidot Latvijas nākotni tieši šodien. Šīs lieliskās personības mūs iedvesmo un palīdz nest Latvijas vārdu pasaulē. Un viņu ir ļoti daudz. Šī aptauja ir veltīta viņiem - pateicībā par padarīto un to, kas vēl gaidāms". Ar balsotājiem ir skaidrāk - viens no tiem laimēs braucienu uz "AHHA" centru Igaunijā, bet, kādas balvas paredzētas aptaujas uzvarētājiem - ziņu nav.

Interesanti, ko tad Latvijas Institūts uzskatījis par visievērojamākajām personām, piemēram, mūzikas nozarē? Te pavisam nedaudz vārdu no tiem, kurus, piemēram, 6.jūlija vakarā dzirdējām koncertā "Dzimuši Rīgā", kas, protams, tūdaļ liek uzdot jautājumus par konkrētajā aptaujā minēto personu valstspiederību - vai runa ir par Latvijā dzimušiem ļaudīm, vai Latvijas pases īpašniekiem?

Tātad - Raimonds Pauls, Pēteris Vasks, Mārtiņš Brauns pārstāv komponistu klanu, seko instrumentālisti Vestards Šimkus, Gidons Krēmers, Laima Jansone, diriģenti Mariss Jansons un Andris Nelsons, dziedātājas Inese Galante, Kristīne Opolais, Elīna Garanča, Ieva Akuratere, kuras uzvārds gan kā parasti uzrakstīts nepareizi, ar garo "ā" - Akurātere.

Aptaujas rīkotāji piedāvā arī lodziņu, kurā ierakstīt savu variantu, tomēr pārdomas par šī pasākuma nopietnību izraisa redzamais piedāvājums. Jā, Laima Jansone patiesi ir, nebaidos šī vārda, ģeniāla koklētāja, bet aprakstā taču lasāms "mūsdienu izcilākās personības". Jansones spēle ļoti pārliecina, kas attiecas uz citām personības šķautnēm - grūti spriest, jo jaunā mūziķe ar skaļiem vārdiem nemētājas, atšķirībā no Kristīnes Opolais, kura allaž uzmutuļo kaislības ar saviem emocionālajiem izteikumiem, kas tiek publicēti presē.

Un kur tad Inga Kalna? Kur Egils Siliņš, par dziedātājiem runājot? Ak, jā, nezinu, kas rakstīts pasē, un galu galā, vai ārzemēs strādājoši latviešu un Latvijas izcelsmes mākslinieki attiecas uz kategoriju "Latvijas personības"? Daļu no viņiem jau tagad var saukt par pasaules pilsoņiem, kas tēvzemē ieskrien, lai atvilktu elpu, parādītos publikai un ceļas spārnos savā plašajā lidojumā ap zemeslodi.

Gribētos arī aprunāties ar tiem, kas atlasīja komponistu vārdus, kur līdzās Mārtiņam Braunam noteikti būtu gribējusi redzēt Jāni Lūsēnu, kurš negaida izdevīgus pasūtījumus kā vairums moderno skaņražu, bet strādā vaiga sviedros savā pašradītajā muzikālajā teātrī "Ars Nova", kopjot muzikālā teātra žanru bez jebkādām valsts dotācijām. Jo vārds "personība" manā izpratnē apzīmē ne tikai talantu kādā no jomām, bet arī cilvēcisko īpašību salikumu, kas personu izceļ pārējo vidū ārpus profesionālā aspekta. Vienkārši runājot, šādam cilvēkam jābūt pamanāmam, viedokļu līderim, nu gluži kā Raimondam Paulam, kam allaž atradīsies ko teikt gan par Eirovīziju, gan par cukura ražošanu Latvijā.

Labi. Skatāmies citas nominācijas - Peters, Zālīte, Dobrovenskis, Ikstena, Ābele, literatūrā tikai pieci nominanti. Mākslas nozarē līdzās Vijai Celmiņai, Gunāram Birkertam un Džemmai Skulmei lasāms modes mākslinieces Natālijas Jansones vārds.  

Kopā deviņi kandidāti, no kuriem trīs ir arhitekti. Bagātīgāks piedāvājums ir teātra un kinomākslā - aktieri, režisori; piedošanu par tumsonību, Vladimira Ļeščova vārdu gan līdz šim nebiju dzirdējusi… Ielieku ķeksīti Alvim Hermanim, un šķiru nākamo lapu - te virkne zinātnieku un sabiedrisku darbinieku, arī dakteri un mācītāji, to arī daudz. Seko politiķu "zieds" - šos vārdus aptaujas rīkotāji ir zinājuši gana daudz. Taču viņu sirdis piederējušas sportam, kur pārstāvētas jaunāko laiku zvaigznes, no senioriem "ielaižot" vien Vilni Baltiņu.

Cik labi komponistiem, ka drīkst radīt mūziku līdz sirmam vecumam un kandidēt šādās aptaujās, jo izcilā sporta komentētāja un radio žurnālista Gunāra Jākobsona vārdu sporta sadaļā neatrast, par spīti 60 darba gadiem Latvijas Radio, kuru gadskārta tika nosvinēta 2014.gada 4. jūlijā.

Ar nopūtu konstatējot, cik īsa ir ļaužu atmiņa un cik nenopietna piedāvātā aptauja, pamanu, ka tas nav viss - man ir iespēja nobalsot par uzņēmēja personību, kur arī piedāvājums raibu raibais. Katram no jums vēl līdz 13.jūlijam ir iespēja iepazīties ar Latvijas Institūta favorītiem, arī no šīs puses iepazīstot noslēpumainās iestādes darbošanos. Tās direktore Pētersone būs arī viena no žūrijas locekļiem īpašā komisijā, kas līdztekus interneta lietotāju balsojumam teiks galavārdu - kuras tad ir Latvijas mūsdienu izcilākās personības, kuras mūs iedvesmo. Mani, piemēram, joprojām iedvesmo dziedonis Jānis Zābers, bet viņš ir vecs un miris, tātad - neskaitās…

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt