Andris Saulītis: Ko darīt ar orķestri «Lielajā dzintarā»?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šajā nedēļā noslēdzas pirmā koncertsezona Liepājas Simfoniskajam orķestrim (LSO), kad tā galvenais diriģents ir lietuviešu maestro Gintars Rinkevičs. Otrdien raidījumā "Personība.100 g kultūras" bija iespēja vērot, kāda izveidojusies šī sadarbība, un ko par to domā gan orķestra mūziķi, gan pats diriģents. Ārpus ētera paliek kas nepateikts par kultūrpolitiku, kura ietekmē orķestri un mūziķus Latvijā, kā arī par to, cik tālu esam tikuši salīdzinājumā ar lietuviešiem.  

Par Liepājas koncertzāli mūs Lietuvā apskauž. Tā tiešām ir apveltīta ar izcilu akustiku. Rinkevičs neslēpj, ka viens no iemesliem kļūt par LSO galveno diriģentu bija "Lielais dzintars". Viņa paša Lietuvas Valsts simfoniskajam orķestrim Viļņā, kuru Rinkevičs vada kopš tā dibināšanas pirms gandrīz trīsdesmit gadiem, mājvieta ir bijušais Viļņas Kongresu nams. Raidījumā būs dzirdams Bruknera 4. simfonijas atskaņojums, kuru klātienē traucēja izbaudīt salīdzinoši zemie griesti un telpas dziļuma trūkums. Nu, gluži kā Lielajā ģildē Rīgā.

Kamēr Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris gaida savas mājvietas pārbūvi, Rīga – jaunu koncertzāli, Liepājā tā jau ir pieejama. Taču sarunā ar Rinkeviču jūtams, ka

tādu vērienīgu muzikālu darbu kā Bruknera, Mālera vai Šostakoviča darbu iestudējumi ar LSO ir problemātiski nepietiekamā finansējuma dēļ. Mūziķu sastāvs šādiem opusiem ir daudz lielāks nekā pašreizējās LSO finansiālās iespējas.

Arī Rinkevičs norāda, ka labprāt Liepājā uzvestu gan lielus simfoniskos darbus, gan pat operuzvedumus, bet tas ir joprojām ir apgrūtinoši.

 

 

Nesen Valsts kontrole revīzijā par Kultūras ministrijas koncertiestādēm norādīja, ka finansējums tām tiek piešķirts pēc vēsturiski izveidojušās tradīcijas. Manā skatījumā valsts finansējums LSO ir neadekvāts tā pašreizējai situācijai. Saprotams, ka laikā, kad tas koncertēja daudz mazākas ietilpības un simfoniskajai mūzikai akustiski nepiemērotās zālēs Liepājā, tas diktēja arī orķestra sastāvu un tā mākslinieciskās iespējas. Bet šobrīd situācija ir citādāka.

Sarunās ar vietējiem liepājniekiem dzirdams, ka "Lielais dzintars" pēdējā laikā spējis piesaistīt aizvien vairāk koncertapmeklētājus no Lietuvas. Tādā ziņā, protams,

LSO izvēle par labu Gintaram Rinkevičam kā galvenajam diriģentam ir ļoti gudra. Viņa vārds Lietuvā ir ļoti labi pazīstams, un tas palīdzēs piepildīt koncertzāli orķestra koncertos.

Tas ir arī nepieciešams, jo Rinkevičs ir tiešs un skaidrs – "Lielais dzintars" Liepājai vien ir stipri par lielu.

 

 

Ja bija ambīcijas būvēt tik lielu zāli, nepieciešama arī atbildība par tās piepildīšanu. LSO šai ziņā ir izdarījis no savas puses pašu labāko – uzaicinājis pasaules līmeņa diriģentu par savu māksliniecisko vadītāju. Nu laiks arī tam nodrošināt adekvātu – valsts, ne reģionāla līmeņa – finansējumu ikdienas koncertdarbībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti