Rietumi saskaras ar jauna veida terorismu – karu, kas pārceļas no Tuvajiem Austrumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Šis ir jau otrais terora akts Francijā viena gada laikā, tomēr neviens no uzbrukumiem līdz šim nav prasījis tik daudzus upurus. Neatkarīgi no teroristiskā grupējuma mērķiem, šis uzbrukums nav izraisījis paniku, bet gan gatavību stāties pretim. Tomēr drošības eksperti bažīgi pieļauj, ka tas, kam nākas stāties pretim Rietumu valstīm, ir radikālo teroristu izvērsts karš pašu mājās.

Ļaudis pamet stadionu, pie kura uzspridzinājušies teroristi. Panikas vietā spontāna vienotības izpausme – ļaudis dzied Marseljēzu. Francijas himna aicina celties un stāties pretī ienaidniekam: "Pie ieročiem pilsoņi. Ikviens ir karavīrs šajā cīņā."

Tie nav tikai vārdi liktenīgā dziesmā, kas devusi drosmi arī citos vēsturiskos mirkļos. Jau otrais terora akts viena gada laikā, un šoreiz vairāk upuru nekā jebkad iepriekš šīs valsts vēsturē.

Šī traģēdijas nostājas galvgalī drūmam terora aktu uzskaitījumam, kurus piedzīvojusi Eiropas Savienības lielākā valsts. Desmitiem bojā gājušo un simtiem ievainoto. Un šī ir tikai otrā reize gandrīz 40 gadu laikā, kad vienā gadā notiek divi terora akti.

"Ir daudz ievainoto. Smagi ievainotu. Ievainojumus guvušie atrodas šoka stāvoklī pieredzētā dēļ. Uzskatījām, ka jābūt šeit – starp tiem, kas pieredzējuši šausmas, lai skaidri paustu, ka mēs cīnīsimies šajā cīņā. Tā būs nesaudzīga. Jo, kad teroristi ir spējīgi pastrādāt tādas drausmas, viņiem skaidri jāzina, ka viņiem pretim stāsies apņēmības pilna Francija, vienota Francija, Francija, kas sadevusies kopā, un Francija, kas neļaus iebiedēties. Taču šodien tā pauž bezgalīgu sāpi par traģēdiju. Traģēdiju, kas raisa riebumu tās barbarisma dēļ," sacīja Francijas prezidents Fransuā Olands.

Visdziļāko līdzjūtību pauda Izraēla. Francijā ir liela ebreju kopiena, turklāt gada sākumā viens no terora aktu mērķiem bija košerēto preču veikals. Izraēlas un Francijas drošības eksperti un mediju uzmanībai nepaslīd garām šī terora akta līdzība ar uzbrukumiem, kādus ilgstoši piedzīvo Tuvajos Austrumos.

Atbildību uzņēmies teroristiskais grupējums "Islāma valsts". Lai nepieļautu, ka teroristu organizācijas nosaukums rada maldīgu priekšstatu par nacionālas neatkarības cīnītājiem, Francija konsekventi lieto arābu abreviatūru "daīš", nevis nosaukumu, kas rada asociācijas ar valstiskām pretenzijām.

Teroristi izmanto situāciju, kad viņiem pievērsta pasaules uzmanība, un mudina atsaukties jaunus cilvēkus, lai vienotos svētajā karā. Šaušalīgo vēstījumu viņi izvērš, aicinot tos, kas nevar doties uz kalifātu, proti, viņu ieņemtajām teritorijām Irākā un Sīrijā, veikt terora aktus tur, kur viņi atrodas, liekot lietā ieročus nažus, automašīnas vai indi.

Tieši par šāda tipa terora aktiem, kurus pastrādā individuāli teroristi, beigās nogalinot sevi vai ejot bojā apšaudēs, jau iepriekš brīdināja Eiropas drošības eksperti. Tādēļ īpašu uzmanību pievērš kaujiniekiem, kas atgriežas no Tuvajiem Austrumiem. Viņi darbojas kā bumba ar laika degli.

Šobrīd nepietiek informācijas, lai precīzi interpretētu uzbrukuma ieganstus. Teroristi min atriebību par Francijas iesaisti Sīrijā. Kopā ar ASV un Lielbritāniju Francija ir viena no vadošajām rietumvalstīm "Islāma valsts" teroristu apkarošanā, tomēr iepriekš cita teroristiskā organizācija "Al-Qaeda" terora aktus veikusi arī tādēļ, lai izraisītu plašu atbildes militāro kampaņu. Plašāka rietumvalstu iesaiste reģionā, atbilstoši šim uzskatam ļauj konsolidēt dažādus teroristiskus un citus militārus grupējumus un iegūt musulmaņu sabiedrības atbalstu.

Asiņainais "Islāma valsts" teroristu režīms, kas iedibināts ieņemtajās pilsētās, izpelnās arvien lielāku nosodījumu arī musulmaņu sabiedrībā.

Turklāt rietumvalstis kopā ar vadošajām Tuvo Austrumu reģiona lielvarām šonedēļ noturēja kārtējo sarunu kārtu Vīnē, lai meklētu visaptverošu politisku risinājumu karam Sīrijā. Ja tādu vienošanos panāktu, tas ievērojami grautu "Islāma valsts" pozīcijas.

Tikai pirms divām dienām terora akts notika Sīrijas kaimiņvalsts – Libānas – galvaspilsētā Beirutā. Tas motivēts ar atriebību par šiītu "Hezbollah" iesaisti Sīrijā. Tagad – Parīze. Plaša pārrobežu pretterorisma operācija, aptverot arī Lielbritāniju un Vāciju, šonedēļ notika Norvēģijā. Bet Krievijā nav vēl identificēti un apglabāti visi lidmašīnas katastrofā Ēģiptē bojā gājušie.

Rietumu pasaule saskaras ar jaunām terorisma izpausmēm. To jau sauc par kara pieteikumu. Karš, kas no Tuvajiem Austrumiem pārcēlies uz pašu mājām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti