Kas notiek ar valsts budžetu 2023.gadam: kas nolemts valdībā, kas jādara Saeimai?

Arvils Ašeradens, Māris Kučinskis, Mārtiņš Staķis, Andris Šuvajevs, Egils Baldzēns, Imants Parādnieks

Jānis Domburs 8.februāris, trešdiena 21:15
Vēlme sarunāties, interešu līdzsvarošana, reformu fiskālais ietvars – kādas grūtības jāpārvar ceļā uz jauno valdību
Topošās koalīcijas partneru sadarbības memorandā iztrūkst sadaļas par darba organizāciju, bet pašu politiķu vidū, iespējams, arī vēlmes sarunāties, – tā pašreizējo strupceļu, kas iestājies valdības veidošanā, trešdien diskusijā "Kas notiek ar jaunās koalīcijas un valdības atbildības jomu sadali un deklarāciju?" raksturoja Latvijas Universitātes (LU) Ekonomikas un vadības fakultātes dekāns Gundars Bērziņš. Tikmēr Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks norādīja, ka, veidojot reformu plānus, jārēķinās arī ar fiskālo ietvaru, kas lielā mērā noteiks, ko ir un ko nav iespējams paveikt.  
«No veselības neviens nav ievēlēts» un «jābūt pacientu ministram» – Pīlēns un Ašeradens strīdas par ministru amatiem
Viens no domstarpību iemesliem, kas aizkavē jaunās valdības izveidi, ir potenciālo koalīcijas partneru dažādie skatījumi uz nozaru sadalījumu. "Apvienotais saraksts" (AS) nepiekrīt pašreizējā premjera Krišjāņa Kariņa piedāvātajam atbildības jomu sadalījumam, AS uzticot Veselības ministriju, Zemkopības, Iekšlietu un Reģionālās attīstības un digitalizācijas lietu ministriju vadību.
«JV nav 51 mandāts» un «pārsteidz tāda neprofesionalitāte» – Pīlēns un Ašeradens par Kariņa stilu valdības veidošanā
""Jaunajai Vienotībai" nav 51 mandāts, un tas tā kā būtu jāsaprot," trešdien diskusijā "Kas notiek ar jaunās koalīcijas un valdības atbildības jomu sadali un deklarāciju?", kritizējot "Jaunās Vienotības" līdera Krišjāņa Kariņa izraudzīto darba stilu jaunās valdības veidošanā, pauda "Apvienotā saraksta" līderis Uldis Pīlēns. Tikmēr "Jaunās Vienotības" valdes loceklis, Saeimas deputāts Arvils Ašeradens saka – nebijām gaidījuši tādu neprofesionalitāti.
VIDEO. «Kas notiek ar jaunās koalīcijas un valdības atbildības jomu sadali un deklarāciju?»
9. novembra diskusijā "Kas notiek ar jaunās koalīcijas un valdības atbildības jomu sadali un deklarāciju?" piedalās Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība"), Uldis Pīlēns ("Apvienotais saraksts"), Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība), kā arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis, biedrības "Latvijas formula 2050" valdes loceklis Gundars Bērziņš, Latvijas Pilsoniskās alianses padomes priekšsēdētājs Georgs Rubenis un Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks.
Netipiski aktīvs, jūnijs nāk, simpātijas pret Kariņu – kādi ir Levita motīvi valdības tapšanā?
Valsts prezidents Egils Levits pēc 14. Saeimas vēlēšanām ir demonstrējis sev neraksturīgu aktivitāti – uzrunā parlamentā mudinājis jaunos deputātus izlēmīgi rīkoties, lai pārvarētu Latvijas atpalicību, bet valdības veidošanas procesā īstenojis agrāk neierastu praksi, vispirms pieprasot valdības deklarāciju un tikai pēc tam solot nosaukt premjera kandidātu. Pirmdien rīkotajā diskusijā ""Kādai jābūt nākamajai valdībai?": kas notiek koalīcijā - vērtē politologi un žurnālisti" izskanēja atšķirīgas versijas un vērtējumi par prezidenta rīcības motīviem.
Putniņš, Vitenbergs vai Mitrevics, Čakša vai Batņa, Tavars, Šmits vai Putra: kam pārdalīt ministru amatus?
"Apvienotais saraksts" vēl nav teicis jāvārdu "Jaunās Vienotības" līdera Krišjāņa Kariņa piedāvātajam atbildības jomu sadalījumam, tikmēr politisko procesu analizētāji un vērtētāji pirmdien diskusijā "Kādai jābūt nākamajai valdībai?": kas notiek koalīcijā - vērtē politologi un žurnālisti" jau iztirzāja gan šīs "pauzes" iemeslus, gan  vairākus iespējamos kandidātus uz dažādu ministru amatiem.
VIDEO: «Kādai jābūt nākamajai valdībai?»: Kas notiek koalīcijā – vērtē politologi un žurnālisti
7. novembra diskusijā ""Kādai jābūt nākamajai valdībai?": kas notiek koalīcijā – vērtē politologi un žurnālisti" piedalās Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošie pētnieki Jānis Ikstens un Juris Rozenvalds, Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle, LTV raidījuma "De facto" žurnālists Ivo Leitāns un "Latvijas Avīzes" Politikas nodaļas vadītājs Māris Antonevičs.
«Kādai jābūt nākamajai valdībai?»: Jānis Domburs analizē – kā reformu koalīciju mēnesi taisīja
Valsts prezidenta un koalīcijas veidotāju "paralēlās realitātes" un jaunrade, "nenotikušo" koalīcijas partneru laipnību apmaiņa, piesaucot komunisma smārdu un Putina propagandu, politiskās virtuves receptes trīs partiju tēmu sarakstu formā, memorands un "aizmirstās" nozares tajā, luksofors un pasaka par balodi, kas ligzdu taisīja, – Jānis Domburs iztirzā pirmo mēnesi koalīcijas izveides procesos.