Kas notiek ar valsts budžetu 2023.gadam: kas nolemts valdībā, kas jādara Saeimai?

Arvils Ašeradens, Māris Kučinskis, Mārtiņš Staķis, Andris Šuvajevs, Egils Baldzēns, Imants Parādnieks

Jānis Domburs 8.februāris, trešdiena 21:15
«Trīs kļūdas» – par spīti Sindejevas asarām «Doždj» galvenais redaktors Dzjadko atlaisto Korosteļevu atpakaļ neņems
Televīzijas kanāla "TV Rain" galvenais redaktors Tihjons Dzjadko vairs nedēvē par pārteikšanos sava nu jau bijušā darbinieka Alekseja Korosteļeva izteikumus par "mūsu armijas apgādi un ērtībām frontē" un lēmumu par viņa atlaišanu negrasās mainīt, lai gan Korosteļevu publiski aizstāvējusi "TV Rain" ģenerāldirektore un patiesā labuma guvēja Nataļja Sindejeva. Pēc Dzjadko teiktā, liktenīgajā raidījumā Aleksejs Korosteļevs tiešajā ēterā trīskārt kļūdījies, toskait – izkropļojot telekanāla septembrī izveidotā e-pasta ideju. Dzjadko diskusijā "Kas notiek Latvijā?" apgalvoja, ka viņam nav skaidrs, kas darbinieku pamudināja šādi rīkoties un runāt.
VIDEO. Kas notiek ar «TV Rain» apraides atļaujas anulēšanu Latvijā?
7. decembra diskusijā piedalās Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš , "TV Rain" ("Дождь"/''Doždj'') galvenais redaktors Tihons Dzjadko, par mediju politiku atbildīgās Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība), Baltijas mediju izcilības centra izpilddirektore Gunta Sloga, publiciste Liāna Langa un Rus.LSM.lv žurnāliste un raidījumu vadītāja Aļona Borisova.
 «Melnās kasītes» un «kauns skatīties» – Rungainis un Bite polemizē ar politiķiem par valsts uzņēmumu kotēšanu biržā
Piekāpjoties "Apvienotā saraksta" politiķu prasībām, "Jaunā Vienotība" piekritusi no valdības deklarācijas projekta svītrot ideju par valstij piederošo kapitālsabiedrību daļēju kotēšanu biržā. "Apvienotā saraksta" politiķi savu piesardzību pamato ar bažām par nesamērīgu mazākumakcionāru ietekmi un slēptu valsts kapitālsabiedrību privatizāciju. Tupretim privātā sektora pārstāvji norāda – jau šobrīd valsts kapitālsabiedrības orientējas uz maksimālu peļņas gūšanu pat krīzes apstākļos, turklāt tiek izmantotas kā "kasītes" dažādu vajadzību finansēšanai.
VIDEO. «Kādai jābūt nākamajai valdībai?» – kas jādara ekonomikā un finansēs
6. decembra diskusijā piedalās Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite, korporatīvo finanšu kompānijas "Prudentia" partneris, biedrības "Latvijas Formula 2050" valdes loceklis Ģirts Rungainis un zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" partneris Jānis Taukačs, kā arī politiķi Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība"), Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts") un Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība).
«Pacients nav aizsargāts» un ārstus «nolej ar dubļiem» – veselības nozares eksperti par pacientu tiesību aizsardzību
Premjera amatam nominētā Krišjāņa Kariņa topošās valdības deklarācijas melnrakstā solīts stiprināt pacientu tiesību aizsardzību. Nesens gadījums ar ārstu imunologu apliecināja, ka nereti tikai pēc mediju iejaukšanās pacientu tiesību pārkāpumi tiek izmeklēti un – kā minētajā gadījumā – nonāk līdz tiesai. Taču pirmdien, 5. decembra diskusijā "Kādai jābūt nākamajai valdībai?: kas jādara veselības aprūpē?" dalībnieku domas šajā jautājumā dalījās – bijusī veselības ministre Anda Čakša no "Jaunās Vienotības" sacīja, ka pacienti ir neaizsargāti, tikmēr Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs  Valdis Keris pauda viedokli, ka tieši pret ārstiem biežāk notiek linča tiesa.
«Kā Kolumbijā» un «mērķi, nevis preambula» – problēmas, kas risināmas valdības deklarācijā
Valdības deklarācijā pagaidām vēl nav detalizētu norāžu, kā padarīt efektīvāku korupcijas apkarošanu, taču šajā jomā būtu svarīgi izmantot datos balstītus pētījumus un pieņemt lēmumus, kas īstermiņā varbūt nedos politiķiem lielus plus punktus, kā arī izmantot tos cilvēkresursus, kuri mums jau ir pieejami, taču netiek pienācīgi izmantoti, to diskusijā "Kas notiek Latvijā? Kas notiek un kam jānotiek jaunās valdības deklarācijas tapšanā?" atzina Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes profesors Ivars Austers, kā arī NVO pārstāve Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē Elīna Pinto.
VIDEO. «Kādai jābūt nākamajai valdībai?: kas jādara veselības aprūpē?»
5. decembra diskusijā "Kādai jābūt nākamajai valdībai?: kas jādara veselības aprūpē?" piedalās Renārs Putniņš ("Apvienotais saraksts"), Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") un Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība), Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris, Latvijas Ārstu biedrības prezidente, ģimenes ārste Ilze Aizsilniece, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" valdes priekšsēdētāja Gunta Anča un Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes locekle, rezidente uroloģijā Ieva Znotiņa.
Politiķiem sāpīgas diskusijas, bet lielus politiskus mērķus labklājībā nav izdevies nodefinēt
14. Saeimas priekšvēlēšanu laikā politiķi solīja uzlabojumus sociālajā jomā, tostarp izmērāmus. Piemēram, runājot par Džini indeksu, ar ko mēra ienākumu nevienlīdzību sabiedrībā, kur – jo mazāks skaitlis, jo mazāka nevienlīdzība, un kas Latvijā pārsniedz 35, bet Nacionālajā attīstības plānā ir plānots, ka 2027. gadā tam jāsarūk līdz 30. Priekšvēlēšanu debatēs par sociālo un labklājības jomu politiķi prognozēja, ka pēc trim gadiem sasniegsim 30 atzīmi, bet Inga Bērziņa no "Jaunās Vienotības" prognozēja pat Skandināvijas līmeni – 25. Tagad, lasot valdības deklarācijas pirmo versiju, izmērāmi rādītāji šajā jomā vairs nav atrodami. Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš 30. novembra disusijā "Kas notiek un kam jānotiek jaunās valdības deklarācijas tapšanā?" uzsvēra, ka piedāvājumu labklājības jomā nevar vērtēt, jo "tur nav ko komentēt".