Diagnoze vēzis
Diagnoze - vēzisLatvijā
Vēža operāciju kvalitāte būtiski atšķiras
Ministre aicina pacientus pašiem interesēties par to, kur kvalitāte ir labāka. Savukārt ārstus – ziņot par katru konkrēto gadījumu, kad pieļauta neprofesionalitāte operācijās
Saslimstība ar vēzi un mirstība Vidzemē – trešā augstākā Latvijā
Vidzeme ir Latvijas mazākais reģions iedzīvotāju skaita ziņā. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada sākumā tajā dzīvoja 191 794 iedzīvotāji. Zemais iedzīvotāju skaits gan nenozīmē, ka Vidzemē attiecīgi arī saslimstība ar vēzi šajā reģionā ir zemāka. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka saslimstība ar ļaundabīgiem audzējiem uz 100 000 iedzīvotājiem Vidzemē ir trešā augstākā valstī. Turklāt atsevišķi šī statistikā reģiona novadi, piemēram, Strenču un Mazsalacas, ir ar visaugstākajiem saslimstības rādītājiem Latvijā.
Austrumu slimnīcā onkologiem un pacientiem būs pieejams psihologa atbalsts
Rīgas Austrumu slimnīcas mediķiem, kuri ārstē vēža pacientus, plāno nodrošināt psihologa konsultācijas gan individuāli, gan veidojot atbalsta grupas. Ar šādu plānu klajā nākusi slimnīcas valde. Izdegušie mediķi pēdējās nedēļas laikā raksta atlūgumus, tāpēc nolemts onkologiem un ķīmijterapeitiem palīdzēt šādi. Īpaši tāpēc, ka pašiem psihologiem supervīzijas ir obligātas, bet ārstiem, kuri ar nāvi saskaras ikdienā, nav.
5 mīti par vēzi
Kādi ir izplatītākie mīti par vēzi? Latvijas Televīzijas rubrikas "Diagnoze - vēzis" ietvaros tos identificējām un izskaidrojām.
Vīrs un ... vēzis. Kāpēc tikai ceturtā daļa vīriešu pārbaudās?
Pērn Latvijā tikai katrs ceturtais vīrietis no tiem, kam to vajadzētu darīt, veicis PSA testus, lai sekotu līdzi savai veselībai un agrīni diagnosticētu prostatas vēzi. Speciālisti norāda – par sevi nerūpēties līdz brīdim, kamēr nekas nesāp, nereti ir pārprasta vīrišķība.
Zemākā vēža saslimstība un mirstība Latvijā – Zemgalē
Latvijas otrais mazākais reģions iedzīvotāju skaita ziņā vēža statistiskā izceļas pozitīvi. Zemgalē ir zemākā saslimstība ar ļaundabīgajiem audzējiem Latvijā. Turklāt, kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati, šajā reģionā ir arī zemākie mirstības rādītāji.
Pēc 10 gadus pieļautiem nekvalitatīviem krūts vēža izmeklējumiem tos uzlabos
Par veselības sistēmu atbildīgie ierēdņi 10 gadus pieļāvuši situāciju, ka valsts apmaksātos krūšu izmeklējumus jeb mamogrāfijas skrīningu veic nekvalitatīvi. Starp 26 mamogrāfijas veicējiem ir iestādes, kur krūtis nemāk pareizi nobildēt vai iegūtos attēlus nemāk pareizi nolasīt. Sievietēm, kuras viņiem uzticējās, krūts vēzis atklāts novēloti. Tikai tagad, pēc sūdzībām un apjomīga iestāžu audita, izmeklējumiem un ārstiem celtas kvalitātes prasības.