Onkoloģijas pacientu un ārstu apvienība prasa 28 miljonus eiro medikamentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairāk nekā desmit dažādu onkoloģijas ārstu un pacientu organizāciju nosūtījušas kopīgu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, aicinot neatlikt finansējumu onkoloģijai, tostarp nākamgad piešķirt 28 miljonus eiro medikamentiem onkoloģijas pacientu ārstēšanai, informēja apvienības pārstāvji.

Vēstule tapusi saistībā ar patlaban topošo Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānu no 2022. līdz 2024. gadam. Vēstulē aicina iesaistīties un lemt par stratēģisku, finansiāli pamatotu Onkoloģijas plānu un nepieciešamā finansējuma nodrošināšanu onkoloģijas pacientu diagnostikai un ārstēšanai. Lai nodrošinātu kvalitatīvu vēža ārstēšanu, iztrūkstot desmitiem miljonu eiro, kas aprēķināti un apspriesti jau agrāk.

Norādīts, ka medikamentiem onkoloģijas pacientu ārstēšanai 2022. gadā ir nepieciešami 28 miljoni eiro, 2023. gadā – 44 miljoni eiro un 2024. gadā – 55 miljoni eiro. Papildu finansējums ir nepieciešams arī vēža diagnostikai, vēža reģistra izveidei, pacienta ceļa definēšanai un sakārtošanai, skrīningam un profilaksei, papildus medicīnas personālam un  atalgojumam.

Tāpat vēstulē uzsvērts kāds Latvijai raksturīgs trūkums starptautiskā mērogā saistībā ar Kompensējamo zāļu sarakstu. "Diemžēl fakti liecina, ka Latvijā ir garākais laiks līdz onkoloģijas zāļu pieejamībai – 981 diena kopš reģistrācijas Eiropas Zāļu aģentūrā (piemēram, Dānijā tās ir 86 dienas). Tas nostāda Latvijas pacientus nevienlīdzīgā situācijā ar pacientiem citās Eiropas valstīs," norādīts vēstulē.

Līdz 2021. gada 1. martam iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā attiecībā uz audzējiem ir pieteikti 26 medikamenti dažādās terapijas līnijās. Nacionālais veselības dienests iepriekš esot aplēsis, ka ir nepieciešami 28 miljoni eiro medikamentu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā.

Vēstule adresēta Valsts prezidentam Egilam Levitam, premjeram Krišjānim Kariņam (“Jaunā Vienotība”), Saeimas komisiju vadītājiem, ministriem, kā arī tiesībsargam Jurim Jansonam.

KONTEKSTS:

Jau iepriekš panākta vienošanās paredz, ka nauda, kas tiek iekasēta no tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa palielināšanas, tiks novirzīts onkoloģisko pacientu diagnostikai un ārstēšanai. Prognozēts, ka papildu ienākumi gadā varētu būt aptuveni 3,6 miljoni eiro. Taču izskan bažas, ka paredzētie līdzekļi nemaz nav sasnieguši konkrētos mērķus, jo onkoloģijā esot milzīgs finansējuma deficīts un šos papildu līdzekļus vienkārši apēdis trūkums.

Nauda nepieciešama:

  • jaunu inovatīvo medikamentu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā,
  • prostatas vēža skrīningam, veicot valsts apmaksātu prostatas specifiskā antigēna noteikšanu,
  • šķidruma citoloģijas diagnostiskās metodes pielietošanai dzemdes kakla vēža skrīningā un tam nepieciešamo biomarķieru iegādei.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti