Rīgas mēra amata kandidātu faktu pārbaude: Mitrofanovs, Ozola un Vītols

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Radio trīs nedēļu garumā rīta programmā "Labrīt" intervē Rīgas domes (RD) ārkārtas vēlēšanu sarakstu līderus par viņu plāniem pilsētas budžeta veidošanā. "Re:check" pārbauda politiķu teikto un vērš uzmanību uz nepatiesiem apgalvojumiem, kā arī maldinošiem izteikumiem, kas izrauti no konteksta vai būtisku informāciju noklusē.

Šajā – apskata ceturtajā daļā – hronoloģiskā secībā pārbaudījām izteikumus, ko raidījumos no 14. līdz 18. augustam pauda trīs potenciālie pašvaldības vadītāji: Miroslavs Mitrofanovs no Latvijas Krievu savienības, Linda Ozola no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) un Dainis Vītols no "Vienoti Latvijai".  

Latvijas Krievu savienība un Miroslavs Mitrofanovs 

Mēra amata kandidāts Mitrofanovs runāja par partijas iespējām augt: 

“Mums ir ļoti labs piemērs, starp citu. Tā ir Zviedru partija Somijā, kura 20 gadu laikā pārtapa par galveno centrisko spēku, kur tagad gan somi, gan zviedri un pat prezidents ir ievēlēts no šīs partijas.”

Mitrofanovs Zviedru tautas partijas lomu Somijas politikā būtiski pārspīlē. Partija, kuras viens no galvenajiem mērķiem ir zviedru valodas nostiprināšana Somijā, nav bijusi galvenais centriskais spēks, un no tās nekad nav bijis ievēlēts Somijas prezidents.

Mēru šķirotava

Salīdzini sevi, sev svarīgo ar partiju mēra amata kandidātiem "Mēru šķirotavā"

Mitrofanovs "Re:check"  atzina, ka kļūdījies, runājot par prezidentu. Viņš esot domājis šīs partijas kandidāti Elizabeti Rēnu, kura 1994.gada Somijas prezidenta vēlēšanās ar 46% palika otrā. 

“Zvaigžņu stunda viņiem bija uzreiz pēc kara, tad viņi sāka ļoti ātri attīstīties,” Mitrofanovs skaidroja "Re:check" , piebilzdams, ka partija tika izveidota 20. – 30. gados. Arī tā gluži nav – Zviedru tautas partija tika izveidota 1906.gadā, un pēc Otrā pasaules kara atbalsts tai pakāpeniski samazinājās. Tās augstākais sasniegums bijis dalība vairākās valdībās ar maksimums diviem ministriem. Pašlaik tai parlamentā ir 10 vietas no 200 un valdības koalīcijā šīs partijas nav. Uz norādi, ka nozīmīgāka loma šajā politiskajā nišā varētu būt Somijas Centra partijai ar aptuveni piecas reizes vairāk biedriem un trīsreiz vairāk deputātiem parlamentā, Mitrofanovs palika pie sava. Viņš sacīja, ka Zviedru tautas partija ir galvenais liberālais spēks, jo partijas patieso pozīciju nosakot nevis nosaukums, bet gan piederība attiecīgajai politiskajai grupai Eiropā. Tiesa, Eiropas liberāļu un demokrātu partiju grupā darbojas abas minētās partijas. 

Jaunā konservatīvā partija un Linda Ozola

JKP Rīgas mēra amata kandidātei Lindai Ozolai raidījuma vadītājs jautāja par partijas plānu iekasēt papildu piecus miljonus eiro no azartspēļu vietām, vienlaikus “padarot Rīgu brīvu no azartspēlēm” un atļaujot tās tikai luksus klases viesnīcās. Ozola sacīja:

“Bet, ņemot vērā, ka tā [azartspēļu ierobežošana] ir mūsu politiska prioritāte, tad mēs redzam iespēju papildus likt maksāt šīm azartspēļu vietām, ja tās pelna bieži vien uz mūsu cilvēku dzīvju kvalitātes rēķina, tad mēs uzskatām, ka viņiem ir arī par to jāmaksā.” 

"Re:check" jautāja Ozolai, kādā veidā pašvaldība var likt šiem uzņēmumiem maksāt vairāk. “Mēs noteiktu, piemēram, sabiedriskās kārtības nodevu, kas šīm vietām būtu jāmaksā, ņemot vērā, ka tur arī potenciāli pieaug noziedzības līmenis,” skaidroja kandidāte. Likums Par nodokļiem un nodevām uzskaita tos pakalpojumus, par kuriem pašvaldība ir tiesīga noteikt nodevas. Sabiedriskās kārtības nodrošināšana to vidū nav. Līdz ar to pašvaldība, visticamāk, pati šādu nodevu ieviest nevarētu. To, ka “tas būtu jādara sadarbībā ar Saeimu”, atzina arī Ozola.  

"Vienoti Latvijai" un Dainis Vītols

Sarakstā "Vienoti Latvijai" ir arī atmiņūdens tirgotājs Jānis Pļaviņš. Raidījuma vadītājs saraksta līderim Vītolam jautāja, vai Pļaviņš, kurš daudziem asociējas ar melu un muļķību izplatīšanu, nenomelno viņa vadīto sarakstu. Vītols atbildēja, ka melus Pļaviņa paustajā neredz:

“Droši vien kādam nepatīk arī tas, ko es runāju (..) Ko es varu darīt, ka nepatīk? Droši vien arī Pļaviņš. Ko viņš var darīt, ja viņš kādam nepatīk? Bet es neredzu, ka viņš melotu. Es neredzu, ka viņš melotu.”

"Re:check" atgādina, ka Pļaviņš ir nesen izveidotas dezinformācijas lapas autors. Gan tajā, gan savā ''Facebook'' kontā viņš vairākkārt publicējis dažādas nepamatotas sazvērestības teorijas par jaunā koronavīrusa izcelsmi un bīstamību, vakcīnām, 5G mobilo sakaru tīklu un citu informāciju, kas neatbilst patiesībai. Par to rakstījis arī "Re:check". Piemēram, kādā no interneta lapas rakstiem bija apgalvots, ka Brazīlijā deputāti iebrukuši slimnīcā, kurā esot jābūt 5000 Covid-19 slimniekiem, bet viņu tur nav bijis – arī šis notikums bija pilnībā izdomāts. Jāpiebilst, ka Pļaviņa dibinātais uzņēmums "Memory Water" par paaugstinātu cenu tirgo ūdeni, kas, kā paši apgalvo, ir uzlādēts ar pozitīvu informāciju. Apgalvojums, ka ūdens spēj uztvert un saglabāt informāciju, ir pretrunā zinātnei

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti