Melu detektors: Vai Ivars Godmanis saka patiesību?

"Esam par pirmsskolas iestāžu skaita palielināšanu Latvijā, kuru iztrūkums, ņemot vērā bērnu skaita pieaugumu tajās par 51% pēdējos 13 gados, ir aptuveni 240 iestādes," intervijā ziņu aģentūrai BNS teicis Ivars Godmanis ("Vienoti Latvijai"). Pārbaudījām šo apgalvojumu lsm.lv, pieci.lv un pētniecības centra "Re:Baltica" kopprojektā "Melu detektors", skaties video! 

Ekspremjers bērnu skaita pieaugumu aprēķinājis pareizi. 2000./2001.mācību gadā pirmsskolas izglītības iestādes (PII) apmeklēja 61,7 tūkstoši bērnu, bet 2012./2013.mācību gadā - nedaudz virs 93 tūkstošiem (CSP un IZM dati). Tas ir pieaugums par 51%.

Bērnudārzu skaits kopš 2000.gada gan nav tik strauji pieaudzis kā bērnu skaits -  pirms 14 gadiem Latvijā bija 561 PII, bet 2012./2013.mācību gadā - 605 (CSP un IZM dati). Bērnudārzu skaits 13 gadu laikā palielinājies tikai par 7,8%, tādējādi arvien vairāk pagarinot rindas uz vietu bērnudārzā un noslogojot pirmsskolas skolotājus.

Tomēr aprēķins par 240 bērnudārzu iztrūkumu ir diskutējams. Godmaņa aprēķina pamatā ir tas bērnu-pedagogu-bērnudārzu skaits, kāds tajos bija pirms 14 gadiem, jo tad vēl nebija sākusies masveida emigrācija un bērnu skaits bija nostabilizējies. Ja šo proporciju piemēro tagadējam bērnu skaitam, kas palielinājies par 51%, tīri matemātiski rēķinot, sanāk, ka tiešām pietrūkst 240 PII.

Taču šajā aprēķinā nav ņemtas vērā nākotnes prognozes, kas liecina - bērnu dzimstība samazināsies un 2030.gadā Latvijā būs vairs tikai 1,5 miljons iedzīvotāju.

Turklāt bērnudārzi ir dažāda lieluma, un varbūt citviet pietiktu tikai ar papildu grupiņu izveidi, nevis jaunas ēkas būvniecību. Tādēļ korektāk būtu aplūkot bērnu skaitu, kam trūkst vietu PII.

Izglītības un zinātnes ministrijas dati liecina, ka pašlaik Latvijā rindā uz pašvaldības bērnudārzu gaida vismaz 8 tūkstoši bērnu. Rīgā un reģionā - 6,8 tūkstoši, bet pārējā valstī 1,1 tūkstotis bērnu ir reģistrēti uzņemšanai pašvaldības PII, bet to neapmeklē, un ģimenes izmanto privātos bērnudārzus vai aukles pakalpojumus.

Oficiālie valsts iestāžu dati par PII skaitu Latvijā gan būtiski atšķiras no Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) sniegtās informācijas, jo atšķiras uzskaites metode - LPS aprēķinos ir arī tās iestādes, kurām, piemēram, ir viena administrācija, bet realitātē “dārziņi” izvietoti trīs ēkās. Pēc LPS ziņām, Latvijā ir 1008 bērnudārzi. LPS arī secinājusi, ka sarūk to bērnu skaits, kam netiek nodrošināta vieta pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs.

Secinājums: Lai gan LPS informācija būtiski atšķiras no oficiālajiem datiem, fakta pārbaudē vadījāmies pēc pēdējiem, jo tos izmantojis ekspremjers.

Godmanis nav kļūdījies par bērnu skaita pieaugumu pēdējos 13 gados, taču bērnudārzu iztrūkums rēķināts kā fiziķim pienākas - tīri matemātiski.

Tādējādi, neņemot vērā iepriekš minētās bērnu skaita samazināšanās tendences, atverot 240 jaunus bērnudārzus, nākotnē daļa no tiem stāvētu tukši.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti