Bērni par drošību var mācīties ar dziesmu palīdzību. Saruna ar mūziķi Arturu Gruzdiņu

Kā uzmanīties dažādās dzīves situācijās? To ar dziesmu un sarunu palīdzību nu jau pusgadu bērnudārzos mazajiem klausītājiem māca valmierietis, mūziķis Arturs Gruzdiņš. Tās ir dziesmas par dažādām drošības tēmām, kas apkopotas arī albumā "Drošības festivāls".

Artura Gruzdiņa "Drošības festivāls"
00:00 / 05:13
Lejuplādēt

Dziesmiņa par ielas šķērsošanu, kuru kopā ar rokmūziķi, šova "X faktora" pirmās sezonas uzvarētāju Arturu Gruzdiņu iedziedājuši "Knīpas un Knauķi", ir viena no 11 dziesmām, kas atraktīvi bērniem liek aizdomāties, kā tad būtu pareizi šķērsot brauktuvi.

"Dziesmiņa par ielas šķērsošanu radās, ar manu dēliņu šķērsojot ielu. Tā ir pati pirmā [dziesma], prasīja astoņas minūtes, lai to sarakstītu. Viņš maziņš, četri gadi, visu laiku par to runājam – Ernest, jāskatās pa kreisi un tad pa labi, tad vēlreiz pa kreisi, un tad pēkšņi noklikšķēja un radās ļoti ātri tās rindiņas," atminas mūziķis.

Arturs ir divu bērnu tētis un atzīst, ka visām drošības tematikas dziesmām ir reāls pamats, redzot, ko atraktīvi ar mūziku būtu svarīgi bērniem atgādināt.

"Tad drošība ar uguni, drošība pie ūdens, arī par pieklājību, kas nav mazsvarīgi, par elektrību, tādu vienkārši šķietamu lietu kā matu mazgāšana, kur šampūns var ietecēt acīs. Tāda bērnišķīga dziesma. Arī pārējās tā radās. Meitiņa pieskārās pie karstas tējkannas, tātad vajadzīga dziesma par apdedzināšanos," turpina Arturs.

"Bērni jau vispār daudz ko maina, kad ienāk dzīvē. Daudzas lietas notiek pašas par sevi," viņš piebilst.

Bērnu mūzikas specifika – tai jābūt vienkāršai. "Kur es esmu noteikti aizšāvis garām, jo mums tās dziesmas ir ne tik ļoti vienkāršas – dziesmiņā par ielas šķērsošanu ir ārkārtīgi daudz vārdu, tā ir ātrā tempā, bet bērni zina un dzied līdzi. Man šķiet, ka viņi, tās dziesmas iemācoties, kļūst spējīgāki, trenē atmiņu. Droši vien galvenais atslēgas punkts – tas ir interesanti," stāsta mūziķis.

Šīs muzikālās drošības stundas ir ļoti pieprasītas bērnudārzos. Arturs stāsta, ka tie ir 5-7 koncerti dažādās Latvijas vietās. Bērni dzied līdzi, tātad, viņiem ir interesanti.

"Cenšos viņus iekustināt līdzi, lai viņi ir kā dalībnieki, lai nav, ka tikai es monotoni stāstu. Reizēm viņus nevar dabūt mierā, bet tas ir labi – viņi ir iekšā tajā, viņi tur ir pa īstam. Ja kaut viens bērniņš nepārskries pār ielu mašīnai priekšā vai neaiztiks uguni, tā jau ir tā uzvara," pārdomās dalās mūziķis.

Arturs Gruzdiņš turpina darboties rokmūzikā – grupā "Refleksija". Stāstot par laiku pēc uzvaras "X faktorā", mūziķis atzīst – nav bijis viegli: 

"Atspēriens bija ārkārtīgi jauks un sirsnīgs, iespaidīgs. Tas joprojām, protams, vēl ir. Es joprojām vēl neesmu tā galīgi piezemējies, bet bija tur visādas peripetijas ar ierakstu kompānijām un kovids pa vidu. Tas visu izjauca, kā jau visiem, bet es nevaru sūdzēties. Tagad ir jāsāk gluži ne no nulles, bet tuvu tam punktam ir jāsāk."

Tomēr Arturs atzīst, ka savu nišu ir atradis: "Jā, bija viens brīdis, kad bērnu mūzikā nebija tik daudzi, tagad ir saradušies vairāki. Tas nav slikti. Galvenais, lai ir kvalitatīvi un atbilstoši katram vecuma posmam – jābūt par tām tēmām, par kurām bērni var domāt, pārrunāt, nevis vienkārši klausīties klausīšanās pēc."

Arturam ir arī jaunas idejas nākotnei, kas radušās pēc sarunām ar bērnudārzu darbiniekiem. Piemēram, pietrūkst tieši bērniem domātu dziesmu par valsts un valsts svētku tēmu. 

"Jebkuru lietu var caur dziesmiņām nest cauri. Viens vakarā pirms gulētiešanas grib "Aijā žūžū", otrs grib "Nevis slinkojot un pūstot" vai "Zaļo krūzi" – tādas latviešu senās dziesmas (..) Tas ir skaisti, tas ir vairāk, nekā dziedāt par zaķiem un kaķiem," teic mūziķis.

Arturs sola arī turpinājumu drošības tematikai, bet tagad līdz pat vasarai būs koncerti bērnudārzos, un tie atsāksies līdz ar jauno mācību gadu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti